Tidligere Zepto-direktør i spidsen for Descom

Skal være rorgænger for fortsat ambitiøs dansk vækst.

Artikel top billede

Descom-ejer Johnny Helander træder et skridt tilbage og bliver arbejdende bestyrelsesformand. Morten Kjærsgaard, der har en fortid som både operationel chef for Zepto og for Bullgard, skal fra 1. januar 2013 stå i spidsen for den danske forhandler Descom.

Det sker, samtidig med at den hidtidige direktør og ejer, Johnny Helander, trækker sig tilbage og bliver arbejdende bestyrelsesformand.

"Jeg træder tilbage, fordi jeg har andre gøremål," fortæller Johnny Helander.

Han begrunder valget af Morten Kjærsgaard som ny administrerende direktør for Descom med, at Morten Kjærsgaard har et rigtig godt cv, der passer til jobbet.

"Morten er god til automatisering og webhandel. Han har de rigtige øjne til at styre denne forretning," siger Johnny Helander.

En af de ting, som ligger i Morten Kjærsgaards job, er vækst. For det er ikke meningen, at Descom skal ligge på den lade side.

"Vi har budgetteret med en 30 procent forøgelse af vores medarbejderskare til næste år. Og budgettet for salget er bestemt ikke mindre," siger Johnny Helander og antyder, at det måske ikke skal være organisk vækst det hele.

"Vi er i hvert fald på udkig efter opkøbsmuligheder Vi skal også ud og se på, om vi kan købe nogle andre virksomheder op," siger Johnny Helander.

Descom fik trods ønsket om det ikke købt nogle virksomheder op i år. Men Johnny Helander regner med, at den fortsatte krise gør flere virksomheder modne til opkøb i 2013.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job