Tidligere Zepto-direktør i spidsen for Descom

Skal være rorgænger for fortsat ambitiøs dansk vækst.

Artikel top billede

Descom-ejer Johnny Helander træder et skridt tilbage og bliver arbejdende bestyrelsesformand. Morten Kjærsgaard, der har en fortid som både operationel chef for Zepto og for Bullgard, skal fra 1. januar 2013 stå i spidsen for den danske forhandler Descom.

Det sker, samtidig med at den hidtidige direktør og ejer, Johnny Helander, trækker sig tilbage og bliver arbejdende bestyrelsesformand.

"Jeg træder tilbage, fordi jeg har andre gøremål," fortæller Johnny Helander.

Han begrunder valget af Morten Kjærsgaard som ny administrerende direktør for Descom med, at Morten Kjærsgaard har et rigtig godt cv, der passer til jobbet.

"Morten er god til automatisering og webhandel. Han har de rigtige øjne til at styre denne forretning," siger Johnny Helander.

En af de ting, som ligger i Morten Kjærsgaards job, er vækst. For det er ikke meningen, at Descom skal ligge på den lade side.

"Vi har budgetteret med en 30 procent forøgelse af vores medarbejderskare til næste år. Og budgettet for salget er bestemt ikke mindre," siger Johnny Helander og antyder, at det måske ikke skal være organisk vækst det hele.

"Vi er i hvert fald på udkig efter opkøbsmuligheder Vi skal også ud og se på, om vi kan købe nogle andre virksomheder op," siger Johnny Helander.

Descom fik trods ønsket om det ikke købt nogle virksomheder op i år. Men Johnny Helander regner med, at den fortsatte krise gør flere virksomheder modne til opkøb i 2013.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job