Tidligere Zepto-direktør i spidsen for Descom

Skal være rorgænger for fortsat ambitiøs dansk vækst.

Artikel top billede

Descom-ejer Johnny Helander træder et skridt tilbage og bliver arbejdende bestyrelsesformand. Morten Kjærsgaard, der har en fortid som både operationel chef for Zepto og for Bullgard, skal fra 1. januar 2013 stå i spidsen for den danske forhandler Descom.

Det sker, samtidig med at den hidtidige direktør og ejer, Johnny Helander, trækker sig tilbage og bliver arbejdende bestyrelsesformand.

"Jeg træder tilbage, fordi jeg har andre gøremål," fortæller Johnny Helander.

Han begrunder valget af Morten Kjærsgaard som ny administrerende direktør for Descom med, at Morten Kjærsgaard har et rigtig godt cv, der passer til jobbet.

"Morten er god til automatisering og webhandel. Han har de rigtige øjne til at styre denne forretning," siger Johnny Helander.

En af de ting, som ligger i Morten Kjærsgaards job, er vækst. For det er ikke meningen, at Descom skal ligge på den lade side.

"Vi har budgetteret med en 30 procent forøgelse af vores medarbejderskare til næste år. Og budgettet for salget er bestemt ikke mindre," siger Johnny Helander og antyder, at det måske ikke skal være organisk vækst det hele.

"Vi er i hvert fald på udkig efter opkøbsmuligheder Vi skal også ud og se på, om vi kan købe nogle andre virksomheder op," siger Johnny Helander.

Descom fik trods ønsket om det ikke købt nogle virksomheder op i år. Men Johnny Helander regner med, at den fortsatte krise gør flere virksomheder modne til opkøb i 2013.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec