Tidligere Zepto-direktør i spidsen for Descom

Skal være rorgænger for fortsat ambitiøs dansk vækst.

Artikel top billede

Descom-ejer Johnny Helander træder et skridt tilbage og bliver arbejdende bestyrelsesformand. Morten Kjærsgaard, der har en fortid som både operationel chef for Zepto og for Bullgard, skal fra 1. januar 2013 stå i spidsen for den danske forhandler Descom.

Det sker, samtidig med at den hidtidige direktør og ejer, Johnny Helander, trækker sig tilbage og bliver arbejdende bestyrelsesformand.

"Jeg træder tilbage, fordi jeg har andre gøremål," fortæller Johnny Helander.

Han begrunder valget af Morten Kjærsgaard som ny administrerende direktør for Descom med, at Morten Kjærsgaard har et rigtig godt cv, der passer til jobbet.

"Morten er god til automatisering og webhandel. Han har de rigtige øjne til at styre denne forretning," siger Johnny Helander.

En af de ting, som ligger i Morten Kjærsgaards job, er vækst. For det er ikke meningen, at Descom skal ligge på den lade side.

"Vi har budgetteret med en 30 procent forøgelse af vores medarbejderskare til næste år. Og budgettet for salget er bestemt ikke mindre," siger Johnny Helander og antyder, at det måske ikke skal være organisk vækst det hele.

"Vi er i hvert fald på udkig efter opkøbsmuligheder Vi skal også ud og se på, om vi kan købe nogle andre virksomheder op," siger Johnny Helander.

Descom fik trods ønsket om det ikke købt nogle virksomheder op i år. Men Johnny Helander regner med, at den fortsatte krise gør flere virksomheder modne til opkøb i 2013.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead DevSecOps

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job