Kontor Syd slår pjalterne sammen med it-millionæren Per Erland

Laver fælles selskab, hvor de samler salg til slutkunder og import af kasseløsninger under en hat.

Artikel top billede

Kontor Syd-direktør Svend-Aage Kjær fortæller, at han selv opsøgte samarbejdet med Per Erland.

Kontor Syd har sammen med den tidligere direktør for IT-Gruppen Per Erland lavet selskabet Dansk Kassesystem A/S, som samler salg og import af Casio Kassesystemer.

Det er Per Erlands selskab Kasseapparater.nu, som har den danske import af Casio. Den bliver nu slået sammen med Kontor Syds kasseapparats-forretning.

"Han har jo importen, og vi har slutkunden. Så vi kan se en masse synergier ved, at vi slår det sammen," fortæller Kontor Syds direktør, Svens-Aage Kjær.

Kontor Syd-direktøren lægger ikke skjul på, at han tror, der er gode muligheder i den nye konstruktion, selv om det betyder, at han afgiver indflydelse ved at lave et fælles selskab med Per Erland.

"Jeg har selv søgt det. Set fra vores stol er vi sikkre på importen af Casio - i hvert fald så længe Casio vil - og set fra deres synspunkt får de jo slutleddet og bliver mere herre over det. Per kender jeg jo fra gamle dage. Han og jeg har været i branchen mange år sammen. Nu er han jo blevet en velhavende mand [fra salget af IT-Gruppen til EG, red], så tænkte jeg, at det kunne være en god ide at lave noget med ham.... måske kunne jeg lære noget," griner Svend-Aage Kjær.

Per Erland, der står bag Kasseapparater.nu, som nu bliver lagt ind under selskabet Dansk Kassesystem, var i mange år medejer af og direktør for ERP-forhandleren IT-Gruppen. Det selskab solgte han for et par år siden for et pænt beløb til den store ERP-forhandler EG, og som nu udgør størstedelen af EG Retail og Medie.

Oprindeligt fulgte importen af Casio med over i EG, da Per Erland solgte IT-Gruppen. Men i 2011 købte Per Erland Casio-importen tilbage fra EG og etablerede Kasseapparater.nu.

Gennem aftalen med kontor Syd bliver Casio-importen nu flyttet over i det nye fælles selskab.

For Svend-Aage Kjær kan den aftale også række længere ud.

"Per Erland har jo også nogle selskaber, der laver software. Det er ikke utænkeligt, at vi kunne vi finde nogle synergier med de selskaber engang i fremtiden," siger Svend-Aage Kjær.

Det nye selskab, Dansk Kassesystem, får fremover administration hos Kontor Syd i Sønderborg, mens lager og salg til forhandlere kommer til at ligge i Holbæk. 

Kontor Syds salg til slutkunder - som nu bliver lagt ind i Dansk Kassesystem - vil fortsat blive varetaget fra Sønderborg.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S