Kontor Syd slår pjalterne sammen med it-millionæren Per Erland

Laver fælles selskab, hvor de samler salg til slutkunder og import af kasseløsninger under en hat.

Artikel top billede

Kontor Syd-direktør Svend-Aage Kjær fortæller, at han selv opsøgte samarbejdet med Per Erland.

Kontor Syd har sammen med den tidligere direktør for IT-Gruppen Per Erland lavet selskabet Dansk Kassesystem A/S, som samler salg og import af Casio Kassesystemer.

Det er Per Erlands selskab Kasseapparater.nu, som har den danske import af Casio. Den bliver nu slået sammen med Kontor Syds kasseapparats-forretning.

"Han har jo importen, og vi har slutkunden. Så vi kan se en masse synergier ved, at vi slår det sammen," fortæller Kontor Syds direktør, Svens-Aage Kjær.

Kontor Syd-direktøren lægger ikke skjul på, at han tror, der er gode muligheder i den nye konstruktion, selv om det betyder, at han afgiver indflydelse ved at lave et fælles selskab med Per Erland.

"Jeg har selv søgt det. Set fra vores stol er vi sikkre på importen af Casio - i hvert fald så længe Casio vil - og set fra deres synspunkt får de jo slutleddet og bliver mere herre over det. Per kender jeg jo fra gamle dage. Han og jeg har været i branchen mange år sammen. Nu er han jo blevet en velhavende mand [fra salget af IT-Gruppen til EG, red], så tænkte jeg, at det kunne være en god ide at lave noget med ham.... måske kunne jeg lære noget," griner Svend-Aage Kjær.

Per Erland, der står bag Kasseapparater.nu, som nu bliver lagt ind under selskabet Dansk Kassesystem, var i mange år medejer af og direktør for ERP-forhandleren IT-Gruppen. Det selskab solgte han for et par år siden for et pænt beløb til den store ERP-forhandler EG, og som nu udgør størstedelen af EG Retail og Medie.

Oprindeligt fulgte importen af Casio med over i EG, da Per Erland solgte IT-Gruppen. Men i 2011 købte Per Erland Casio-importen tilbage fra EG og etablerede Kasseapparater.nu.

Gennem aftalen med kontor Syd bliver Casio-importen nu flyttet over i det nye fælles selskab.

For Svend-Aage Kjær kan den aftale også række længere ud.

"Per Erland har jo også nogle selskaber, der laver software. Det er ikke utænkeligt, at vi kunne vi finde nogle synergier med de selskaber engang i fremtiden," siger Svend-Aage Kjær.

Det nye selskab, Dansk Kassesystem, får fremover administration hos Kontor Syd i Sønderborg, mens lager og salg til forhandlere kommer til at ligge i Holbæk. 

Kontor Syds salg til slutkunder - som nu bliver lagt ind i Dansk Kassesystem - vil fortsat blive varetaget fra Sønderborg.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect