Artikel top billede

Kontor Syd-direktør Svend-Aage Kjær fortæller, at han selv opsøgte samarbejdet med Per Erland.

Kontor Syd slår pjalterne sammen med it-millionæren Per Erland

Laver fælles selskab, hvor de samler salg til slutkunder og import af kasseløsninger under en hat.

Kontor Syd har sammen med den tidligere direktør for IT-Gruppen Per Erland lavet selskabet Dansk Kassesystem A/S, som samler salg og import af Casio Kassesystemer.

Det er Per Erlands selskab Kasseapparater.nu, som har den danske import af Casio. Den bliver nu slået sammen med Kontor Syds kasseapparats-forretning.

"Han har jo importen, og vi har slutkunden. Så vi kan se en masse synergier ved, at vi slår det sammen," fortæller Kontor Syds direktør, Svens-Aage Kjær.

Kontor Syd-direktøren lægger ikke skjul på, at han tror, der er gode muligheder i den nye konstruktion, selv om det betyder, at han afgiver indflydelse ved at lave et fælles selskab med Per Erland.

"Jeg har selv søgt det. Set fra vores stol er vi sikkre på importen af Casio - i hvert fald så længe Casio vil - og set fra deres synspunkt får de jo slutleddet og bliver mere herre over det. Per kender jeg jo fra gamle dage. Han og jeg har været i branchen mange år sammen. Nu er han jo blevet en velhavende mand [fra salget af IT-Gruppen til EG, red], så tænkte jeg, at det kunne være en god ide at lave noget med ham.... måske kunne jeg lære noget," griner Svend-Aage Kjær.

Per Erland, der står bag Kasseapparater.nu, som nu bliver lagt ind under selskabet Dansk Kassesystem, var i mange år medejer af og direktør for ERP-forhandleren IT-Gruppen. Det selskab solgte han for et par år siden for et pænt beløb til den store ERP-forhandler EG, og som nu udgør størstedelen af EG Retail og Medie.

Oprindeligt fulgte importen af Casio med over i EG, da Per Erland solgte IT-Gruppen. Men i 2011 købte Per Erland Casio-importen tilbage fra EG og etablerede Kasseapparater.nu.

Gennem aftalen med kontor Syd bliver Casio-importen nu flyttet over i det nye fælles selskab.

For Svend-Aage Kjær kan den aftale også række længere ud.

"Per Erland har jo også nogle selskaber, der laver software. Det er ikke utænkeligt, at vi kunne vi finde nogle synergier med de selskaber engang i fremtiden," siger Svend-Aage Kjær.

Det nye selskab, Dansk Kassesystem, får fremover administration hos Kontor Syd i Sønderborg, mens lager og salg til forhandlere kommer til at ligge i Holbæk. 

Kontor Syds salg til slutkunder - som nu bliver lagt ind i Dansk Kassesystem - vil fortsat blive varetaget fra Sønderborg.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere