Derfor gavner det min it-forretning jeg bliver håndbold-direktør

Interview: Frank Andersen mener, at hans nye bijob også kan få betydning for Labtech Data.

Artikel top billede

Selv om Labtech Data-ejeren Frank Andersen for fremtiden skal bruge tid på at være direktør for Damehåndboldklubben Aalborg DH, så mener han ikke, at der er spildt tid i forhold til hans hovedforretning Labtech Data.

For som Frank Andersen udtrykker det, så er Aalborg DH en klub i krise.

"Det er noget, jeg kan lære af," siger Frank Andersen.

På den lange bane tror Frank Andersen nemlig på, at den erfaring, han kommer til at hente hos Aalborg DH, kommer til at give bonus, når han fremover skal lede Labtech Data i en tid, hvor forretningmodellerne og markedsvikårerne er under evig forandring.

"Som leder kan jeg lære noget af det her. Lige nu går det meget godt. Vi har udvidet med flere Labtech butikker og har kig på yderligere ekspansion. Men der er jo ingen, der siger, at det kan blive ved på den måde. Hvis Labtech Data om måske 10 år skal til at lave noget andet, så dør vi, hvis ikke jeg er klædt på til den transformering. Derfor tror jeg også, at jeg kan bruge den erfaring, jeg får i Aalborg DH," siger Frank Andersen og fortsætter:

"Man kan også se på det på, på denne måde. Jeg har lavet et økonomisk estimat. Det er ikke vildt, hvad det koster mig, og det er klart billigere end at tage en rigtig uddannelse som MBA. Jeg har allerede en præMBA, men jeg har ikke tålmodighed til at tage en rigtig MBA. Jeg er en meget praktisk mand. Jeg skal ud og have fingre i bolledejen. Hvis jeg så ud over det kan få lov til at gøre en forskel, og se at pigerne og trænerne bliver glade. At jeg kan give en hånd med, hvor man ellers havde givet fortabt."

En af de opgaver, som Frank Andersen må tage hånd om i forbindelse med Aalborg DH, er at tale med kreditorer og advokater.

"Det går jo ikke, hvis man leger skjul med sine kreditorer. Det er meget nemmere at tage snakken med dem. Man skal kigge fanden i øjnene. I sidste ende tror jeg ikke, at nogen har en interesse i at klubben lukker," siger Frank Andersen.

Det er ikke kun ledelsesmæssigt, at Frank Andersen ser fordele i at gå ind i ledelsen af Aalborg DH. Også direkte forretningsmæssigt, tror Frank Andersen, at der kan hentes en sidegevinst til Labtech Data.

"Det jeg skal for Aalborg DH er jo, at jeg skal ud og møde folk og skabe kontakter for at få firmaer til at tegne sponsorater. De kontakter kan også blive værdifulde for Labtech. Når jeg er ude og præsentere mig, så fortæller jeg jo, at jeg i øvrigt kommer fra Labtech. Det er jo min pligt at netværke, som direktør," siger han.

Frank Andersen er meget bevidst om, at han skal kunne gøre en forskel i den aalborgensikse damehåndbold, hvis det skal give mening. Han ser det som en muligheder for at prøve nogle af sine færdigheder og teorier af, men i sidste ende handler det om at få Aalborg DH til at overleve.

"Jeg tager det ikke for givet, at vi kommer i mål. Min benzin er klart håndboldpigerne. Hvis ikke jeg er dygtig nok til det her, så skal jeg videre."

Læs også:

Læses lige nu

    Københavns Professionshøjskole

    IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job