Derfor gavner det min it-forretning jeg bliver håndbold-direktør

Interview: Frank Andersen mener, at hans nye bijob også kan få betydning for Labtech Data.

Artikel top billede

Selv om Labtech Data-ejeren Frank Andersen for fremtiden skal bruge tid på at være direktør for Damehåndboldklubben Aalborg DH, så mener han ikke, at der er spildt tid i forhold til hans hovedforretning Labtech Data.

For som Frank Andersen udtrykker det, så er Aalborg DH en klub i krise.

"Det er noget, jeg kan lære af," siger Frank Andersen.

På den lange bane tror Frank Andersen nemlig på, at den erfaring, han kommer til at hente hos Aalborg DH, kommer til at give bonus, når han fremover skal lede Labtech Data i en tid, hvor forretningmodellerne og markedsvikårerne er under evig forandring.

"Som leder kan jeg lære noget af det her. Lige nu går det meget godt. Vi har udvidet med flere Labtech butikker og har kig på yderligere ekspansion. Men der er jo ingen, der siger, at det kan blive ved på den måde. Hvis Labtech Data om måske 10 år skal til at lave noget andet, så dør vi, hvis ikke jeg er klædt på til den transformering. Derfor tror jeg også, at jeg kan bruge den erfaring, jeg får i Aalborg DH," siger Frank Andersen og fortsætter:

"Man kan også se på det på, på denne måde. Jeg har lavet et økonomisk estimat. Det er ikke vildt, hvad det koster mig, og det er klart billigere end at tage en rigtig uddannelse som MBA. Jeg har allerede en præMBA, men jeg har ikke tålmodighed til at tage en rigtig MBA. Jeg er en meget praktisk mand. Jeg skal ud og have fingre i bolledejen. Hvis jeg så ud over det kan få lov til at gøre en forskel, og se at pigerne og trænerne bliver glade. At jeg kan give en hånd med, hvor man ellers havde givet fortabt."

En af de opgaver, som Frank Andersen må tage hånd om i forbindelse med Aalborg DH, er at tale med kreditorer og advokater.

"Det går jo ikke, hvis man leger skjul med sine kreditorer. Det er meget nemmere at tage snakken med dem. Man skal kigge fanden i øjnene. I sidste ende tror jeg ikke, at nogen har en interesse i at klubben lukker," siger Frank Andersen.

Det er ikke kun ledelsesmæssigt, at Frank Andersen ser fordele i at gå ind i ledelsen af Aalborg DH. Også direkte forretningsmæssigt, tror Frank Andersen, at der kan hentes en sidegevinst til Labtech Data.

"Det jeg skal for Aalborg DH er jo, at jeg skal ud og møde folk og skabe kontakter for at få firmaer til at tegne sponsorater. De kontakter kan også blive værdifulde for Labtech. Når jeg er ude og præsentere mig, så fortæller jeg jo, at jeg i øvrigt kommer fra Labtech. Det er jo min pligt at netværke, som direktør," siger han.

Frank Andersen er meget bevidst om, at han skal kunne gøre en forskel i den aalborgensikse damehåndbold, hvis det skal give mening. Han ser det som en muligheder for at prøve nogle af sine færdigheder og teorier af, men i sidste ende handler det om at få Aalborg DH til at overleve.

"Jeg tager det ikke for givet, at vi kommer i mål. Min benzin er klart håndboldpigerne. Hvis ikke jeg er dygtig nok til det her, så skal jeg videre."

Læs også:

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub