Leasing-fup, fængsel og svindel - 7 krimihistorier fra 2012

Artikel top billede

Ikke et år uden at kanalen kommer i kontakt med politimyndighederne eller er mere kreative end måske lovligt er. Her er syv historier fra 2012.

1.
En leasingaftale truer med at dræne kassebeholdningen i foreningen Kattens Værn.

Leasing-fup truer Kattens Værn

2.
Et falsk kontonummer på en faktura var måske det afgørende spor. Læs hvordan Fona-chef lavede millionbedrageri.

Sådan svindlede Fonas indkøbschef

3.
Mistanke om ulovlig eksport af en supercomputer fik den amerikanske sikkerhedstjeneste Homeland Security til at slå til mod salgsdirektør.

Fyret CESS-direktør arresteret af terror-politi i USA

4.
En pensioneret auditørfuldmægtig og tidligere kriminalassistent, står frem med sin historie om, hvordan han blev franarret penge af it-bondefangere, som han troede kom fra Microsoft

Tidligere politimand gik lige lukt i it-svindlers fælde

5.
To danskere blev varetægtsfængslet for lukkede døre for at have deltaget i internationalt svindelnetværk styret fra Tyskland. Der er tale om svindel for næsten en milliard kroner.

To fængslet for gigantsvindel med computere og mobiltelefoner

6.
En speget sag. Print-forhandler indblandet i en sag, der handler om groft mandatsvig, der udløser fængslesstraffe.
Læs om sagen her.

Krakket printerforhandler syltet ind i bestikkelsessag

7.
Mere end et årti efter han begik sin forbrydelse. Så lang tid er der gået før en af branchens helt store kommer til at se tremmer indefra.

Ti år efter: Nu er John Trolle kommet i fængsel

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS