DR lader dig streame musik fra diskoteket

En stor del af DR's musksamling kan nu høres via nettet.

Artikel top billede

DR har en af landets største musiksamlinger, og nu kan du lytte med - uden at vente på, at en radiovært beslutter sig for at spille sangen i radioen.

DR.dk/musik har DR åbnet for direkte afspilning af alle de sange, der har været spillet i radioen siden 2010. Når man klikker på en sang, man gerne vil høre, hopper afspilleren direkte til et program, hvor sangen tidligere er blevet afspillet.

Den nye tjeneste kaldes et musikunivers, hvor man ikke blot kan afspille musikken, men også blive klogere på kunstneren, læse artikler, se billeder eller guides videre på nettet til flere informationer. En slags Wikipedia for DR's diskotek.

Der er også en statistisk gennemgang af, hvor mange gange en sang er blevet afspillet. En funktion meget lig en uafhængig tjeneste, som Andreas Graulund lancerede for nogle år siden.

Der er pt. 200.000 indekserede sider på DR.dk/musik - en for hver kunstner og sang afspillet siden 2012.

"Med det nye musiksite sikrer vi, at DR's opgave og rolle som musikformidler bliver styrket. Specielt yngre målgrupper orienterer sig om musik via de digitale medier, og med musiksiderne kan vi gøre en ny generation opmærksomme på mængden, bredden og kvaliteten af de mange og varierede musiktilbud, vi har i radioen," siger DR's redaktør for digital radio, Erik Henz Kjeldsen.

Ikke en konkurrent

Den nemme adgang til skattefinansieret musik kunne kategoriseres som en konkurrent til de kommercielle tjenester, der forsøger at få danskerne til at betale for musik. Men det er den ikke:

"Vi mener ikke, at DR's nye side er en konkurrent. Omvendt ser vi store muligheder i et muligt samarbejde, hvor vi leverer musik til sitet," siger talsmand for streaming-tjenesten WiMP Thor Martin Jensen til ComON.

Det er kun en måned siden, at DR endelig fik mulighed for at lægge musik i radioprogrammer.  

Se mere på DR.dk/musik, der er optimeret til både desktop og mobile platforme.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S