DR lader dig streame musik fra diskoteket

En stor del af DR's musksamling kan nu høres via nettet.

Artikel top billede

DR har en af landets største musiksamlinger, og nu kan du lytte med - uden at vente på, at en radiovært beslutter sig for at spille sangen i radioen.

DR.dk/musik har DR åbnet for direkte afspilning af alle de sange, der har været spillet i radioen siden 2010. Når man klikker på en sang, man gerne vil høre, hopper afspilleren direkte til et program, hvor sangen tidligere er blevet afspillet.

Den nye tjeneste kaldes et musikunivers, hvor man ikke blot kan afspille musikken, men også blive klogere på kunstneren, læse artikler, se billeder eller guides videre på nettet til flere informationer. En slags Wikipedia for DR's diskotek.

Der er også en statistisk gennemgang af, hvor mange gange en sang er blevet afspillet. En funktion meget lig en uafhængig tjeneste, som Andreas Graulund lancerede for nogle år siden.

Der er pt. 200.000 indekserede sider på DR.dk/musik - en for hver kunstner og sang afspillet siden 2012.

"Med det nye musiksite sikrer vi, at DR's opgave og rolle som musikformidler bliver styrket. Specielt yngre målgrupper orienterer sig om musik via de digitale medier, og med musiksiderne kan vi gøre en ny generation opmærksomme på mængden, bredden og kvaliteten af de mange og varierede musiktilbud, vi har i radioen," siger DR's redaktør for digital radio, Erik Henz Kjeldsen.

Ikke en konkurrent

Den nemme adgang til skattefinansieret musik kunne kategoriseres som en konkurrent til de kommercielle tjenester, der forsøger at få danskerne til at betale for musik. Men det er den ikke:

"Vi mener ikke, at DR's nye side er en konkurrent. Omvendt ser vi store muligheder i et muligt samarbejde, hvor vi leverer musik til sitet," siger talsmand for streaming-tjenesten WiMP Thor Martin Jensen til ComON.

Det er kun en måned siden, at DR endelig fik mulighed for at lægge musik i radioprogrammer.  

Se mere på DR.dk/musik, der er optimeret til både desktop og mobile platforme.

Læses lige nu

    Annonce

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Driftsmedarbejder til Navision

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network