DR lader dig streame musik fra diskoteket

En stor del af DR's musksamling kan nu høres via nettet.

Artikel top billede

DR har en af landets største musiksamlinger, og nu kan du lytte med - uden at vente på, at en radiovært beslutter sig for at spille sangen i radioen.

DR.dk/musik har DR åbnet for direkte afspilning af alle de sange, der har været spillet i radioen siden 2010. Når man klikker på en sang, man gerne vil høre, hopper afspilleren direkte til et program, hvor sangen tidligere er blevet afspillet.

Den nye tjeneste kaldes et musikunivers, hvor man ikke blot kan afspille musikken, men også blive klogere på kunstneren, læse artikler, se billeder eller guides videre på nettet til flere informationer. En slags Wikipedia for DR's diskotek.

Der er også en statistisk gennemgang af, hvor mange gange en sang er blevet afspillet. En funktion meget lig en uafhængig tjeneste, som Andreas Graulund lancerede for nogle år siden.

Der er pt. 200.000 indekserede sider på DR.dk/musik - en for hver kunstner og sang afspillet siden 2012.

"Med det nye musiksite sikrer vi, at DR's opgave og rolle som musikformidler bliver styrket. Specielt yngre målgrupper orienterer sig om musik via de digitale medier, og med musiksiderne kan vi gøre en ny generation opmærksomme på mængden, bredden og kvaliteten af de mange og varierede musiktilbud, vi har i radioen," siger DR's redaktør for digital radio, Erik Henz Kjeldsen.

Ikke en konkurrent

Den nemme adgang til skattefinansieret musik kunne kategoriseres som en konkurrent til de kommercielle tjenester, der forsøger at få danskerne til at betale for musik. Men det er den ikke:

"Vi mener ikke, at DR's nye side er en konkurrent. Omvendt ser vi store muligheder i et muligt samarbejde, hvor vi leverer musik til sitet," siger talsmand for streaming-tjenesten WiMP Thor Martin Jensen til ComON.

Det er kun en måned siden, at DR endelig fik mulighed for at lægge musik i radioprogrammer.  

Se mere på DR.dk/musik, der er optimeret til både desktop og mobile platforme.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job