25 år på bagen - Stifter køber forretningen tilbage: Det er mit barn

Efter 14 års parløb med partner er stifter tilbage i direktørstolen og førersædet hos vestjysk forhandler.

Artikel top billede

Siden 1998 har Martin Jølnov kørt parløb med Preben Næsgaard om drive Struer Data. Men nu er det slut. Martin Jølnov har købt Næsgaards ejerandel tilbage, og er nu, 25 år efter forhandleren startede, igen eneejer af Struer Data.

En af begrundelserne for at Martin jølnov nu igen er eneejer af Struer Data, er at Preben Næsgaard bor i Thisted og har haft mellem to og to en halv times tranport hver dag.

"Nu har han boet rimeligt langt væk. Og så trængte han vel til, at der skulle ske noget andet," fortæller Martin Jølnov.

Han lægger ikke skjul på, at han aldrig har været i tvivl om, at han skulle købe butikken tilbage.

"Det er jo mit barn. Vi har netop holdt 25 års jubilæum i lørdags. Jeg har jo selv startet butikken og drevet den selv indtil 1998, hvor Preben kom ind," fortæller han.

Den lokalt forankrede butik startede som et fritidsprojekt, for Martin Jølnov.

"Jeg var ansat på B&O, og synes ikke det var rimeligt, at sådan nogle nørder som jeg ikke kunne købe de rigtige dele i Struer."

Siden da er butikken vokset, og har ændret lidt profil. I dag er Struer Data en lokalt forankret forhandler, der har et stort salg til erhverv ved siden af butikken.

Med Preben Næsgaards exit, erkender Martin Jølnov, at han nok kommer til lægge lidt mere knofedt i at få forretningen til at køre.

"Det må jeg jo tage med. Jeg har været vant til arbejde 100 timer om ugen. Det kan jeg vel gøre igen," lyder det lakonisk fra Martin Jølnov.

Den finansielle krise er ikke gået helt ubemærket hen over Struer Data. Derfor er Matin Jølnov også lidt henholdende med at ansætte en erstatning for Preben Næsgaard.

"Indtil videre bliver vi så den mand mindre. Så må vi se, om vi kan arbejde os ud af det, eller vi må ud og ansætte en mand mere," konstaterer han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS