Syv-årig pige fik porno-tablet i julegave fra FONA

"Ny" tablet blev solgt med hjemmelavet porno.

Artikel top billede

En familie fra Fredericia fik sig en ekstra uønsket julegave sammen med den egentlige julegave.

Den tablet-pc, som familiens syvårige datter skulle have juleaften, indeholdt nemlig bunkevis af pornografisk materiale. Det skriver Ekstra Bladet.

Familien blev først opmærksom på fejlen, da den syv-årige datter havde pakket sin gave op og spændt gik i gang med at bruge den sammen med sin bonussøster. Da børnenes øjne spærrede sig op, kom den voksne del af familien til.

"Da jeg gik hen for at kigge, fik jeg lige så stort et chok. Det var hardcore porno, som børnene havde siddet og bladret igennem. Det var helt surrealistisk og ødelagde hele stemningen, da vi straks måtte flå den ud af hænderne på pigerne," siger faderen Michael Stougaard til Ekstra Bladet.

Ved et grundigere tjek af computeren dukkede 268 pornobilleder i et galleri op.

Tabletten var af mærket Elonex, som var købt i Fona i Fredericia til 1299 kroner. Familien formoder, at noget af det pornografiske indhold er billeder, som den tidligere ejer selv har fotograferet.

"Man har jo ført hørt om, at butikkerne sælger ting, der har været brugt, som nye. Men denne her havde de åbenbart ikke engang ulejliget sig med at rense godt nok. Det er simpelthen noget svineri," siger Michael Stougaard til avisen.

Læs FONAs reaktion på den pinlige julegave hos Ekstra Bladet.

LÆS OGSÅ: Kan Fætter BRs gummitablet konkurrere med iPad?

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job