Syv-årig pige fik porno-tablet i julegave fra FONA

"Ny" tablet blev solgt med hjemmelavet porno.

Artikel top billede

En familie fra Fredericia fik sig en ekstra uønsket julegave sammen med den egentlige julegave.

Den tablet-pc, som familiens syvårige datter skulle have juleaften, indeholdt nemlig bunkevis af pornografisk materiale. Det skriver Ekstra Bladet.

Familien blev først opmærksom på fejlen, da den syv-årige datter havde pakket sin gave op og spændt gik i gang med at bruge den sammen med sin bonussøster. Da børnenes øjne spærrede sig op, kom den voksne del af familien til.

"Da jeg gik hen for at kigge, fik jeg lige så stort et chok. Det var hardcore porno, som børnene havde siddet og bladret igennem. Det var helt surrealistisk og ødelagde hele stemningen, da vi straks måtte flå den ud af hænderne på pigerne," siger faderen Michael Stougaard til Ekstra Bladet.

Ved et grundigere tjek af computeren dukkede 268 pornobilleder i et galleri op.

Tabletten var af mærket Elonex, som var købt i Fona i Fredericia til 1299 kroner. Familien formoder, at noget af det pornografiske indhold er billeder, som den tidligere ejer selv har fotograferet.

"Man har jo ført hørt om, at butikkerne sælger ting, der har været brugt, som nye. Men denne her havde de åbenbart ikke engang ulejliget sig med at rense godt nok. Det er simpelthen noget svineri," siger Michael Stougaard til avisen.

Læs FONAs reaktion på den pinlige julegave hos Ekstra Bladet.

LÆS OGSÅ: Kan Fætter BRs gummitablet konkurrere med iPad?

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg