Syv-årig pige fik porno-tablet i julegave fra FONA

"Ny" tablet blev solgt med hjemmelavet porno.

Artikel top billede

En familie fra Fredericia fik sig en ekstra uønsket julegave sammen med den egentlige julegave.

Den tablet-pc, som familiens syvårige datter skulle have juleaften, indeholdt nemlig bunkevis af pornografisk materiale. Det skriver Ekstra Bladet.

Familien blev først opmærksom på fejlen, da den syv-årige datter havde pakket sin gave op og spændt gik i gang med at bruge den sammen med sin bonussøster. Da børnenes øjne spærrede sig op, kom den voksne del af familien til.

"Da jeg gik hen for at kigge, fik jeg lige så stort et chok. Det var hardcore porno, som børnene havde siddet og bladret igennem. Det var helt surrealistisk og ødelagde hele stemningen, da vi straks måtte flå den ud af hænderne på pigerne," siger faderen Michael Stougaard til Ekstra Bladet.

Ved et grundigere tjek af computeren dukkede 268 pornobilleder i et galleri op.

Tabletten var af mærket Elonex, som var købt i Fona i Fredericia til 1299 kroner. Familien formoder, at noget af det pornografiske indhold er billeder, som den tidligere ejer selv har fotograferet.

"Man har jo ført hørt om, at butikkerne sælger ting, der har været brugt, som nye. Men denne her havde de åbenbart ikke engang ulejliget sig med at rense godt nok. Det er simpelthen noget svineri," siger Michael Stougaard til avisen.

Læs FONAs reaktion på den pinlige julegave hos Ekstra Bladet.

LÆS OGSÅ: Kan Fætter BRs gummitablet konkurrere med iPad?

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS