Syv-årig pige fik porno-tablet i julegave fra FONA

"Ny" tablet blev solgt med hjemmelavet porno.

Artikel top billede

En familie fra Fredericia fik sig en ekstra uønsket julegave sammen med den egentlige julegave.

Den tablet-pc, som familiens syvårige datter skulle have juleaften, indeholdt nemlig bunkevis af pornografisk materiale. Det skriver Ekstra Bladet.

Familien blev først opmærksom på fejlen, da den syv-årige datter havde pakket sin gave op og spændt gik i gang med at bruge den sammen med sin bonussøster. Da børnenes øjne spærrede sig op, kom den voksne del af familien til.

"Da jeg gik hen for at kigge, fik jeg lige så stort et chok. Det var hardcore porno, som børnene havde siddet og bladret igennem. Det var helt surrealistisk og ødelagde hele stemningen, da vi straks måtte flå den ud af hænderne på pigerne," siger faderen Michael Stougaard til Ekstra Bladet.

Ved et grundigere tjek af computeren dukkede 268 pornobilleder i et galleri op.

Tabletten var af mærket Elonex, som var købt i Fona i Fredericia til 1299 kroner. Familien formoder, at noget af det pornografiske indhold er billeder, som den tidligere ejer selv har fotograferet.

"Man har jo ført hørt om, at butikkerne sælger ting, der har været brugt, som nye. Men denne her havde de åbenbart ikke engang ulejliget sig med at rense godt nok. Det er simpelthen noget svineri," siger Michael Stougaard til avisen.

Læs FONAs reaktion på den pinlige julegave hos Ekstra Bladet.

LÆS OGSÅ: Kan Fætter BRs gummitablet konkurrere med iPad?

Annonce

KMD A/S

Senior Business Architect

Københavnsområdet

Statens IT

Linux systemadministrator til Statens It

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Netværkstekniker til overvågning og drift i Karup

Midtjylland

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S