Banken lukker omstridt nordjysk broker

Medarbejdere og direktør forsøger at genstarte den nordjyske broker i nyt selskab, efter at banken har smækket kassen i.

Artikel top billede

Den omstridte nordjyske it-broker CESS Danmark har indstillet sine aktiviteter og forsøger nu at drive forretningen videre i det nystiftede "Handelsselskabet Nordjylland". Det fremgår af en mail, som CESS Danmarks direktør, Nikolaj Johansen, sendte til sine leverandører og kreditorer kort før jul.

I mailen, som Channelworld er i besiddelse af, fremgår det, at Nordea i slutningen af november smækkede kassen i og lukkede for betalinger af varer og løn fra CESS Danmark.

Efter hamskiftet har det nye selskab allieret sig med Spar Nord, som allerede i midten af december blev præsenteret som ny bankforbindelse på hjemmesiden cess-dk.com.

Nikolaj Johansen bekræfter over for ChannelWorld, at bankens stop for betalinger og kredit har ført til, at alle aktiviteter i CESS Danmark nu er "suspenderet", som han udtrykker det. Som en konsekvens af nedlukningen blev samtlige medarbejdere opsagt.

"Banken har bedt os indfri en kredit, som vi realistisk set ikke var i stand til at leve op til med det varsel og den situation, der er i markedet," siger Nikolaj Johansen.

CESS Danmark fortsætter nu "under nyt flag". Konkret drejer det sig om det nystiftede firma "Handelsselskabet Nordjylland", som Nikolaj Johansen har stiftet sammen med en række af sine tidligere medarbejdere. Det nye selskab opererer dog fra de samme lokaler og fra samme hjemmeside som CESS Danmark.

Nikolaj Johansen ønsker ikke at oplyse, hvor mange kreditorer der har penge til gode i CESS Danmark, eller hvor stor selskabets gæld er. Han vil heller ikke kommentere, hvorvidt selskabet er gået i egentlig betalingsstandsning.

Han fastholder, at det nye forretnings-setup er "fuldstændig uafhængigt" af CESS Danmark. Han oplyser dog, at samtlige medarbejdere er fulgt med over i det nye selskab.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S