Banken lukker omstridt nordjysk broker

Medarbejdere og direktør forsøger at genstarte den nordjyske broker i nyt selskab, efter at banken har smækket kassen i.

Artikel top billede

Den omstridte nordjyske it-broker CESS Danmark har indstillet sine aktiviteter og forsøger nu at drive forretningen videre i det nystiftede "Handelsselskabet Nordjylland". Det fremgår af en mail, som CESS Danmarks direktør, Nikolaj Johansen, sendte til sine leverandører og kreditorer kort før jul.

I mailen, som Channelworld er i besiddelse af, fremgår det, at Nordea i slutningen af november smækkede kassen i og lukkede for betalinger af varer og løn fra CESS Danmark.

Efter hamskiftet har det nye selskab allieret sig med Spar Nord, som allerede i midten af december blev præsenteret som ny bankforbindelse på hjemmesiden cess-dk.com.

Nikolaj Johansen bekræfter over for ChannelWorld, at bankens stop for betalinger og kredit har ført til, at alle aktiviteter i CESS Danmark nu er "suspenderet", som han udtrykker det. Som en konsekvens af nedlukningen blev samtlige medarbejdere opsagt.

"Banken har bedt os indfri en kredit, som vi realistisk set ikke var i stand til at leve op til med det varsel og den situation, der er i markedet," siger Nikolaj Johansen.

CESS Danmark fortsætter nu "under nyt flag". Konkret drejer det sig om det nystiftede firma "Handelsselskabet Nordjylland", som Nikolaj Johansen har stiftet sammen med en række af sine tidligere medarbejdere. Det nye selskab opererer dog fra de samme lokaler og fra samme hjemmeside som CESS Danmark.

Nikolaj Johansen ønsker ikke at oplyse, hvor mange kreditorer der har penge til gode i CESS Danmark, eller hvor stor selskabets gæld er. Han vil heller ikke kommentere, hvorvidt selskabet er gået i egentlig betalingsstandsning.

Han fastholder, at det nye forretnings-setup er "fuldstændig uafhængigt" af CESS Danmark. Han oplyser dog, at samtlige medarbejdere er fulgt med over i det nye selskab.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S