Banken lukker omstridt nordjysk broker

Medarbejdere og direktør forsøger at genstarte den nordjyske broker i nyt selskab, efter at banken har smækket kassen i.

Artikel top billede

Den omstridte nordjyske it-broker CESS Danmark har indstillet sine aktiviteter og forsøger nu at drive forretningen videre i det nystiftede "Handelsselskabet Nordjylland". Det fremgår af en mail, som CESS Danmarks direktør, Nikolaj Johansen, sendte til sine leverandører og kreditorer kort før jul.

I mailen, som Channelworld er i besiddelse af, fremgår det, at Nordea i slutningen af november smækkede kassen i og lukkede for betalinger af varer og løn fra CESS Danmark.

Efter hamskiftet har det nye selskab allieret sig med Spar Nord, som allerede i midten af december blev præsenteret som ny bankforbindelse på hjemmesiden cess-dk.com.

Nikolaj Johansen bekræfter over for ChannelWorld, at bankens stop for betalinger og kredit har ført til, at alle aktiviteter i CESS Danmark nu er "suspenderet", som han udtrykker det. Som en konsekvens af nedlukningen blev samtlige medarbejdere opsagt.

"Banken har bedt os indfri en kredit, som vi realistisk set ikke var i stand til at leve op til med det varsel og den situation, der er i markedet," siger Nikolaj Johansen.

CESS Danmark fortsætter nu "under nyt flag". Konkret drejer det sig om det nystiftede firma "Handelsselskabet Nordjylland", som Nikolaj Johansen har stiftet sammen med en række af sine tidligere medarbejdere. Det nye selskab opererer dog fra de samme lokaler og fra samme hjemmeside som CESS Danmark.

Nikolaj Johansen ønsker ikke at oplyse, hvor mange kreditorer der har penge til gode i CESS Danmark, eller hvor stor selskabets gæld er. Han vil heller ikke kommentere, hvorvidt selskabet er gået i egentlig betalingsstandsning.

Han fastholder, at det nye forretnings-setup er "fuldstændig uafhængigt" af CESS Danmark. Han oplyser dog, at samtlige medarbejdere er fulgt med over i det nye selskab.

Læs mere:

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S