Igen: HP overvejer frasalg

Hardwaregiganten overvejer at skille sig af med en række aktiver og forretningsområder.

Artikel top billede

I sin årlige afrapportering til det amerikanske finanstilsyn (Securities and Exchange Commission - SEC) antyder HP, at koncernen kan være på vej til at skille sig af med større eller mindre dele af koncernen, som enten ikke leverer tilfredsstillende resultater eller som ikke passer ind i den nuværende strategi.

I rapportens afsnit om risiko-faktorer skriver HP ifølge det amerikanske CRN, at man stadig overvejer, hvad man skal stille op med "aktiver og forretningsområder, som måske ikke længere bidrager til at nå vores mål", som det udtrykkes.

Ønsket om frasalg kan dog blive bremset af mangel på interesserede købere, og det kan forsinke opnåelsen af koncernens strategiske mål, lyder det samtidig fra HP.

Meldingen fra HP bringer mindelser om HP's udmelding i 2011 om at frasælge pc-divisionen, hvilket var medvirkende årsag til, at den daværende koncernchef Leo Apotheker kort efter måtte forlade sin post.

Den amerikanske finansanalytiker Patrick Moorhead vurderer over for amerikansk CRN, at HP's seneste melding kan være tegn på, at it-giganten er ved at gøre sig klar til store forandringer.

"Det er tydeligt, at HP nu mere end nogensinde overvejer at skille sig af med investeringer, som enten ikke længere er så strategisk vigtige som hidtil, eller som blot ikke performer godt nok," lyder det fra analytikeren.

Det fremgår ikke, hvilke konkrete forretningsområder HP's koncernledelse har i kikkerten som emner for frasalg. Flere analytikere har dog peget på, at aktiemarkederne gerne ser en opsplitning af HP's aktiviteter i henholdsvis consumer- og enterprisemarkederne.

Modsat har HP's øverste chef, Meg Whitman, for nylig sat tyk streg under vigtigheden af at bevare hardwareforretningen under samme paraply, hvilket stemmer med fusionen af HPs pc- og printforretning sidste forår.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S