Igen: HP overvejer frasalg

Hardwaregiganten overvejer at skille sig af med en række aktiver og forretningsområder.

Artikel top billede

I sin årlige afrapportering til det amerikanske finanstilsyn (Securities and Exchange Commission - SEC) antyder HP, at koncernen kan være på vej til at skille sig af med større eller mindre dele af koncernen, som enten ikke leverer tilfredsstillende resultater eller som ikke passer ind i den nuværende strategi.

I rapportens afsnit om risiko-faktorer skriver HP ifølge det amerikanske CRN, at man stadig overvejer, hvad man skal stille op med "aktiver og forretningsområder, som måske ikke længere bidrager til at nå vores mål", som det udtrykkes.

Ønsket om frasalg kan dog blive bremset af mangel på interesserede købere, og det kan forsinke opnåelsen af koncernens strategiske mål, lyder det samtidig fra HP.

Meldingen fra HP bringer mindelser om HP's udmelding i 2011 om at frasælge pc-divisionen, hvilket var medvirkende årsag til, at den daværende koncernchef Leo Apotheker kort efter måtte forlade sin post.

Den amerikanske finansanalytiker Patrick Moorhead vurderer over for amerikansk CRN, at HP's seneste melding kan være tegn på, at it-giganten er ved at gøre sig klar til store forandringer.

"Det er tydeligt, at HP nu mere end nogensinde overvejer at skille sig af med investeringer, som enten ikke længere er så strategisk vigtige som hidtil, eller som blot ikke performer godt nok," lyder det fra analytikeren.

Det fremgår ikke, hvilke konkrete forretningsområder HP's koncernledelse har i kikkerten som emner for frasalg. Flere analytikere har dog peget på, at aktiemarkederne gerne ser en opsplitning af HP's aktiviteter i henholdsvis consumer- og enterprisemarkederne.

Modsat har HP's øverste chef, Meg Whitman, for nylig sat tyk streg under vigtigheden af at bevare hardwareforretningen under samme paraply, hvilket stemmer med fusionen af HPs pc- og printforretning sidste forår.

Læs mere:

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S