Igen: HP overvejer frasalg

Hardwaregiganten overvejer at skille sig af med en række aktiver og forretningsområder.

Artikel top billede

I sin årlige afrapportering til det amerikanske finanstilsyn (Securities and Exchange Commission - SEC) antyder HP, at koncernen kan være på vej til at skille sig af med større eller mindre dele af koncernen, som enten ikke leverer tilfredsstillende resultater eller som ikke passer ind i den nuværende strategi.

I rapportens afsnit om risiko-faktorer skriver HP ifølge det amerikanske CRN, at man stadig overvejer, hvad man skal stille op med "aktiver og forretningsområder, som måske ikke længere bidrager til at nå vores mål", som det udtrykkes.

Ønsket om frasalg kan dog blive bremset af mangel på interesserede købere, og det kan forsinke opnåelsen af koncernens strategiske mål, lyder det samtidig fra HP.

Meldingen fra HP bringer mindelser om HP's udmelding i 2011 om at frasælge pc-divisionen, hvilket var medvirkende årsag til, at den daværende koncernchef Leo Apotheker kort efter måtte forlade sin post.

Den amerikanske finansanalytiker Patrick Moorhead vurderer over for amerikansk CRN, at HP's seneste melding kan være tegn på, at it-giganten er ved at gøre sig klar til store forandringer.

"Det er tydeligt, at HP nu mere end nogensinde overvejer at skille sig af med investeringer, som enten ikke længere er så strategisk vigtige som hidtil, eller som blot ikke performer godt nok," lyder det fra analytikeren.

Det fremgår ikke, hvilke konkrete forretningsområder HP's koncernledelse har i kikkerten som emner for frasalg. Flere analytikere har dog peget på, at aktiemarkederne gerne ser en opsplitning af HP's aktiviteter i henholdsvis consumer- og enterprisemarkederne.

Modsat har HP's øverste chef, Meg Whitman, for nylig sat tyk streg under vigtigheden af at bevare hardwareforretningen under samme paraply, hvilket stemmer med fusionen af HPs pc- og printforretning sidste forår.

Læs mere:

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks