Sådan kan dansk it-firma sænke gennemsnitslønnen

Interview: Der skal tænkes langsigtet, hvis din virksomhed skal have succes i fremtiden, mener dansk it-direktør.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan kan ledige danske it-folk komme i arbejde

Her er alle de danske it-jobs som ikke bliver besat

Derfor kan nyuddannede it-folk godt finde job

Forleden viste en ny undersøgelse, at danske virksomheder har svært ved at få besat opslåede it-stillinger.

Det kommer ikke som nogen overraskelse for direktør Lars Damgaard fra it-konsulentvirksomheden Ciber.  

"Dygtige og erfarne folk er altid svære at få fat på, sådan er det," siger direktøren for den danske gren af it-virksomheden Ciber og pointerer: 

"De gode og særligt tekniske folk sidder altid fast, og de kan altid få et nyt job også i nedgangstider," siger han.

Outsourcing der hvor det giver mening 

Derfor søger Ciber også som så mange andre danske virksomheder uden for landets grænser, når de tekniske kompetencer skal findes.

Det er nemlig et område, hvor outsourcing kan give god mening.

På det mere forretningsnære område er det dog langt vigtigere, at du har kompetencerne inhouse, mener Ciber-direktøren.   

"Det er for eksempel konsulenter, som skal være virksomhedens ansigt udadtil, pleje kunderelationer og være tæt på forretningsprocesserne," siger Lars Damgaard og fortsætter:

"Men de erfarne og dygtige konsulenter er dyre i drift, og i en tid, hvor kunderne forventer mere til en mindre pris, er det en svær øvelse at få til at hænge sammen."

Sådan får Ciber lønniveauet ned

En af løsninger for Ciber har derfor været at ansætte en snes spritnye akademikere, der blev udvalgt efter en proces, hvor et 100-mand stort felt blev sorteret ned til de endelige 20.  

Og der er flere grunde til, at det er en fordel at satse og investere i nyuddannede.

"En af de eneste måder at sænke løngennemsnittet på er ved at ansætte unge med en stejl lønkurve," siger Lars Damgaard og fortsætter:

"Derudover handler det også om, at der er lidt af et generationsproblem i it-branchen - gennemsnitsalderen er alt for høj, efter min mening."

Læs også: 
Dansk IT's løsning på rekrutteringsproblemet

Så lang tid vil det tage, før investeringen i de unge er hjemme igen

Lønniveauet og gennemsnitsalderen skal de 20 nye unge være med til at sænke, og så håber direktøren også på, at det vil være en motiverende faktor for de etablerede medarbejdere.

"De medarbejdere, der har været i virksomheden i 15 til 20 år, skulle gerne få en 'vitaminindsprøjtninig'. Nu kommer der nogle nye karrierebevidste, ambitiøse og flittige mennesker ind, og det kan jo være med til at sætte barren lidt højere,"  siger han.

De 20 unge er siden blevet tilbudt et tranieeforløb over seks måneder, hvor en række kurser og en tilknyttet mentor vil sørge for den fornødne efteruddannelse.

Og for virksomheden ligger der her en god mulighed i tidligt at få sat sit præg på sine nye medarbejdere.

"De unge er trods alt mere lyttende på nogle punkter. På den måde er det nok nemmere at indgyde en kultur og en måde at gøre tingene på," erkender han.

Turde tage risikoen

Det er dog heller ikke kun en dans på røde akademiker-roser.

"Det er klart, at det er en stor investering. Det tager mellem to til fem år at blive en god konsulent. Det er derfor på den lange bane, at den her investering gerne skulle give afkast," siger han og fortsætter:

"Det nemmeste på den korte bane er jo at skære efteruddannelsen væk. Men effekten af det vil komme senere, når man pludselig mangler konkrete kompetencer. Derfor skal man nogle gange turde se hen over næste måneds forecast og de kortsigtede beslutninger."

Julelys i øjnene

De oprindelige 100 kandidater var igennem et hårdt udskillelsesforløb, hvor uddannelse i første omgang var alfa omega.

Og med den store arbejdsløshed blandt akademikere var det et solidt felt, hvor 11- og 12-taler mere var reglen end undtagelsen.

Ciber har samtidig ingen garanti for, at de nye superakademikere bliver i butikken de næste 20 år.

"Der ligger selvfølgelig en risiko i at investere i dem. Men sådan er gamet. Der er nødt til at komme nyt blod i markedet, hvilket, jeg mener, alle virksomheder bør tage ansvar for," siger han og afrunder:

"Jeg er sikker på det bliver en kæmpe gevinst for både Ciber og vores nye medarbejdere. Det er ikke hver dag man ser sine medarbejdere med julelys i øjnene om morgenen." 

Læs også:

Sådan kan ledige danske it-folk komme i arbejde

Her er alle de danske it-jobs som ikke bliver besat

Derfor kan nyuddannede it-folk godt finde job

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job