Sådan kan dansk it-firma sænke gennemsnitslønnen

Interview: Der skal tænkes langsigtet, hvis din virksomhed skal have succes i fremtiden, mener dansk it-direktør.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan kan ledige danske it-folk komme i arbejde

Her er alle de danske it-jobs som ikke bliver besat

Derfor kan nyuddannede it-folk godt finde job

Forleden viste en ny undersøgelse, at danske virksomheder har svært ved at få besat opslåede it-stillinger.

Det kommer ikke som nogen overraskelse for direktør Lars Damgaard fra it-konsulentvirksomheden Ciber.  

"Dygtige og erfarne folk er altid svære at få fat på, sådan er det," siger direktøren for den danske gren af it-virksomheden Ciber og pointerer: 

"De gode og særligt tekniske folk sidder altid fast, og de kan altid få et nyt job også i nedgangstider," siger han.

Outsourcing der hvor det giver mening 

Derfor søger Ciber også som så mange andre danske virksomheder uden for landets grænser, når de tekniske kompetencer skal findes.

Det er nemlig et område, hvor outsourcing kan give god mening.

På det mere forretningsnære område er det dog langt vigtigere, at du har kompetencerne inhouse, mener Ciber-direktøren.   

"Det er for eksempel konsulenter, som skal være virksomhedens ansigt udadtil, pleje kunderelationer og være tæt på forretningsprocesserne," siger Lars Damgaard og fortsætter:

"Men de erfarne og dygtige konsulenter er dyre i drift, og i en tid, hvor kunderne forventer mere til en mindre pris, er det en svær øvelse at få til at hænge sammen."

Sådan får Ciber lønniveauet ned

En af løsninger for Ciber har derfor været at ansætte en snes spritnye akademikere, der blev udvalgt efter en proces, hvor et 100-mand stort felt blev sorteret ned til de endelige 20.  

Og der er flere grunde til, at det er en fordel at satse og investere i nyuddannede.

"En af de eneste måder at sænke løngennemsnittet på er ved at ansætte unge med en stejl lønkurve," siger Lars Damgaard og fortsætter:

"Derudover handler det også om, at der er lidt af et generationsproblem i it-branchen - gennemsnitsalderen er alt for høj, efter min mening."

Læs også: 
Dansk IT's løsning på rekrutteringsproblemet

Så lang tid vil det tage, før investeringen i de unge er hjemme igen

Lønniveauet og gennemsnitsalderen skal de 20 nye unge være med til at sænke, og så håber direktøren også på, at det vil være en motiverende faktor for de etablerede medarbejdere.

"De medarbejdere, der har været i virksomheden i 15 til 20 år, skulle gerne få en 'vitaminindsprøjtninig'. Nu kommer der nogle nye karrierebevidste, ambitiøse og flittige mennesker ind, og det kan jo være med til at sætte barren lidt højere,"  siger han.

De 20 unge er siden blevet tilbudt et tranieeforløb over seks måneder, hvor en række kurser og en tilknyttet mentor vil sørge for den fornødne efteruddannelse.

Og for virksomheden ligger der her en god mulighed i tidligt at få sat sit præg på sine nye medarbejdere.

"De unge er trods alt mere lyttende på nogle punkter. På den måde er det nok nemmere at indgyde en kultur og en måde at gøre tingene på," erkender han.

Turde tage risikoen

Det er dog heller ikke kun en dans på røde akademiker-roser.

"Det er klart, at det er en stor investering. Det tager mellem to til fem år at blive en god konsulent. Det er derfor på den lange bane, at den her investering gerne skulle give afkast," siger han og fortsætter:

"Det nemmeste på den korte bane er jo at skære efteruddannelsen væk. Men effekten af det vil komme senere, når man pludselig mangler konkrete kompetencer. Derfor skal man nogle gange turde se hen over næste måneds forecast og de kortsigtede beslutninger."

Julelys i øjnene

De oprindelige 100 kandidater var igennem et hårdt udskillelsesforløb, hvor uddannelse i første omgang var alfa omega.

Og med den store arbejdsløshed blandt akademikere var det et solidt felt, hvor 11- og 12-taler mere var reglen end undtagelsen.

Ciber har samtidig ingen garanti for, at de nye superakademikere bliver i butikken de næste 20 år.

"Der ligger selvfølgelig en risiko i at investere i dem. Men sådan er gamet. Der er nødt til at komme nyt blod i markedet, hvilket, jeg mener, alle virksomheder bør tage ansvar for," siger han og afrunder:

"Jeg er sikker på det bliver en kæmpe gevinst for både Ciber og vores nye medarbejdere. Det er ikke hver dag man ser sine medarbejdere med julelys i øjnene om morgenen." 

Læs også:

Sådan kan ledige danske it-folk komme i arbejde

Her er alle de danske it-jobs som ikke bliver besat

Derfor kan nyuddannede it-folk godt finde job

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse