Axcess headhunter NetDesign-veteran

Efter et kort intermezzo hos tv- og bredbåndsudbyderen Waoo skal brancheveteran nu stå i spidsen for netværksforhandlerens jyske konsulenter. Han lover tæsk til konkurrenterne.

Artikel top billede

Netværksforhandleren Axcess forventer fortsat vækst og henter derfor brancheveteranen John Zimmer ind som konsulentdirektør for den jyske del af forretningen. Han begynder i sit nye job den 1. februar og får base i Aarhus.

"Jeg skal ud og tæve NetDesign, Conscia, Atea og de andre konkurrenter på markedet," lyder det med et smil fra John Zimmer.

"Men det handler også om at kunne indfri den stigende efterspørgsel, der er på Axccess' forretningsområder som løsninger inden for netværk, datacenter og unified collaborationn. Så jeg skal også gennemføre en opmanding af den tekniske organisation, som skal understøtte den vækst, som Axcess oplever i øjeblikket," siger John Zimmer.

Han kommer fra et job som udviklingschef hos tv- og bredbåndsudbyderen Waoo, hvor han har været i knap et år. Før da var han i syv år hos Axcess-konkurrenten NetDesign, hvor han blandt andet var teknisk direktør.

"Med John Zimmer får vi en stærk lokal lederkapacitet i Aarhus. Han har desuden et stort netværk, som vil gøre det lettere for os at tiltrække de topkompetencer, der findes i det jyske," siger Axcess-direktør Stig Abildsø i en kommentar til den jyske oprustning.

Læs mere:

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S