Axcess headhunter NetDesign-veteran

Efter et kort intermezzo hos tv- og bredbåndsudbyderen Waoo skal brancheveteran nu stå i spidsen for netværksforhandlerens jyske konsulenter. Han lover tæsk til konkurrenterne.

Artikel top billede

Netværksforhandleren Axcess forventer fortsat vækst og henter derfor brancheveteranen John Zimmer ind som konsulentdirektør for den jyske del af forretningen. Han begynder i sit nye job den 1. februar og får base i Aarhus.

"Jeg skal ud og tæve NetDesign, Conscia, Atea og de andre konkurrenter på markedet," lyder det med et smil fra John Zimmer.

"Men det handler også om at kunne indfri den stigende efterspørgsel, der er på Axccess' forretningsområder som løsninger inden for netværk, datacenter og unified collaborationn. Så jeg skal også gennemføre en opmanding af den tekniske organisation, som skal understøtte den vækst, som Axcess oplever i øjeblikket," siger John Zimmer.

Han kommer fra et job som udviklingschef hos tv- og bredbåndsudbyderen Waoo, hvor han har været i knap et år. Før da var han i syv år hos Axcess-konkurrenten NetDesign, hvor han blandt andet var teknisk direktør.

"Med John Zimmer får vi en stærk lokal lederkapacitet i Aarhus. Han har desuden et stort netværk, som vil gøre det lettere for os at tiltrække de topkompetencer, der findes i det jyske," siger Axcess-direktør Stig Abildsø i en kommentar til den jyske oprustning.

Læs mere:

Annonce

KMD A/S

Senior Software Architect

Midtjylland

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S