Konkursefterspil: SHG-ledelse for retten til marts

Nu er datoen fastsat for retssagen mod to tidligere direktører og bestyrelsesformanden for den krakkede onlineforhandler SHG.

Artikel top billede

Onlineforhandleren SHG kollapsede i 2008. Først gik selskabet i betalingsstandsning. Men forhandleren stod ikke til at redde, så derfor blev selskabets aktiviteter solgt til konkurrenten Proshop.

Advokaten i konkursboet efter SHG var imidlertid ikke tilfreds med forløbet og stævnede sidste år de to direktører Thomas Falborg og Per Nielsen samt bestyrelsesformanden Henrik Garlik Jensen for at få dem stillet til ansvar for konkursen.

I første omgang skal retten tage stilling til, om de tre overhovedet kan stilles til ansvar i forbindelse med konkursen.

Den kommer for retten den 4. marts, oplyser kurator i konkursboet Camilla Finderup Toftegaard til Channelwolrd.

"Hvis vi får medhold, vil erstatningspørgsmålet blive behandlet efterfølgende. I første omgang er det alene anvarsgrundlaget, vi skal have på plads," siger Camilla Finderup Toftegaard.

Hun oplyser, at sagen allerede er blevet forsinket, men hvis det går efter planen, skulle der gerne falde dom inden maj.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job