Konkursefterspil: SHG-ledelse for retten til marts

Nu er datoen fastsat for retssagen mod to tidligere direktører og bestyrelsesformanden for den krakkede onlineforhandler SHG.

Artikel top billede

Onlineforhandleren SHG kollapsede i 2008. Først gik selskabet i betalingsstandsning. Men forhandleren stod ikke til at redde, så derfor blev selskabets aktiviteter solgt til konkurrenten Proshop.

Advokaten i konkursboet efter SHG var imidlertid ikke tilfreds med forløbet og stævnede sidste år de to direktører Thomas Falborg og Per Nielsen samt bestyrelsesformanden Henrik Garlik Jensen for at få dem stillet til ansvar for konkursen.

I første omgang skal retten tage stilling til, om de tre overhovedet kan stilles til ansvar i forbindelse med konkursen.

Den kommer for retten den 4. marts, oplyser kurator i konkursboet Camilla Finderup Toftegaard til Channelwolrd.

"Hvis vi får medhold, vil erstatningspørgsmålet blive behandlet efterfølgende. I første omgang er det alene anvarsgrundlaget, vi skal have på plads," siger Camilla Finderup Toftegaard.

Hun oplyser, at sagen allerede er blevet forsinket, men hvis det går efter planen, skulle der gerne falde dom inden maj.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S