Konkursefterspil: SHG-ledelse for retten til marts

Nu er datoen fastsat for retssagen mod to tidligere direktører og bestyrelsesformanden for den krakkede onlineforhandler SHG.

Artikel top billede

Onlineforhandleren SHG kollapsede i 2008. Først gik selskabet i betalingsstandsning. Men forhandleren stod ikke til at redde, så derfor blev selskabets aktiviteter solgt til konkurrenten Proshop.

Advokaten i konkursboet efter SHG var imidlertid ikke tilfreds med forløbet og stævnede sidste år de to direktører Thomas Falborg og Per Nielsen samt bestyrelsesformanden Henrik Garlik Jensen for at få dem stillet til ansvar for konkursen.

I første omgang skal retten tage stilling til, om de tre overhovedet kan stilles til ansvar i forbindelse med konkursen.

Den kommer for retten den 4. marts, oplyser kurator i konkursboet Camilla Finderup Toftegaard til Channelwolrd.

"Hvis vi får medhold, vil erstatningspørgsmålet blive behandlet efterfølgende. I første omgang er det alene anvarsgrundlaget, vi skal have på plads," siger Camilla Finderup Toftegaard.

Hun oplyser, at sagen allerede er blevet forsinket, men hvis det går efter planen, skulle der gerne falde dom inden maj.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos