Tidligere DR-topchef i Descoms bestyrelse

Hvad har Barbie-dukker, Anders And og Olsen-Banden at gøre med den danske it-kanal?

Artikel top billede

Men tidligere job i Disney-koncernen, Nordisk Film og legetøjsproducenten Mattel har den tidligere generaldirektør i Danmarks Radio Kenneth Plummer været vidt omkring.

Nu kan Plummer, der også er direktør i selskabet M2Film, skrive titlen som bestyrelsesmedlem i it-forhandleren Descom på visitkortet.

Ifølge en pressemeddelelse fra Descom skal Kenneth Plummer med sine kompetencer inden for ledelse, markedsføring, salg og mediebegivenheder være med til at drive forhandlerens vækst.

Så sent som i sidste måned annoncerede Descom, at man havde ansat Morten Kjærsgaard som administrerende direktør - et job hvor han afløste Johnny Helander, der nu i stedet vil koncentrere sig om rollen som selskabets bestyrelsesformand.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S