Staten blæser på Atea-klage

Klage fra Atea får ikke lov at forsinke statens indkøbsaftale for netværksudstyr.

Artikel top billede

Klagenævnet for Udbud har afgjort, at Danmarks største indkøbsaftale for netværksudstyr kan træde i kraft på trods af en verserende klagesag fra Atea.

Efter afgørelsen har Statens Indkøb derfor valgt endeligt at indgå kontrakt med netværksforhandleren Axcess, som dermed står til at få monopol på at levere netværks-løsninger og komponenter til statslige institutioner de næste to år. Aftalen har en samlet værdi på op mod 280 millioner kroner.

Axcess' direktør Stig Abildsø fortæller, at klagenævnets afgørelse i går eftermiddags fik champagnepropperne til at springe hos den københavnske forhandler.

"Nævnets afgørelse betyder, at Ateas klage ikke skal have opsættende virkning, og derfor kan vi begynde at sælge på aftalen fra i dag. Så vi åbnede de store magnum-flasker klokken 16 og skålede med vores medarbejdere," siger Stig Abildsø.

Axcess kan desuden håbe på, at indkøbsaftalen vil kaste yderligere salg af sig, fortæller han.

"Ud over staten kan også kommuner, regioner og uddannelsesinstitutioner vælge at tilslutte sig indkøbsaftalen, og bedømt på tidligere erfaringer forventer jeg, at vi får mulighed for at levere en betydelig volumen udover, hvad staten aftager," siger Stig Abildsø.

Udbuddet af millionkontrakten blev oprindeligt afgjort sidste måned med Axcess som vinder foran blandt andet Atea og Eltel/Comm2ig.

Modsat tidligere rammeaftaler for netværksudstyr har Statens Indkøb denne gang valgt at satse på en enkelt leverandør. Valget af Axcess udløste en indsigelse fra Atea, som indbragte sagen for Klagenævnet for Udbud. Det kunne have udskudt ikrafttrædelsen i flere måneder.

Hos Atea ønsker direktør Jan Elbæk ikke at kommentere afgørelsen fra Klagenævnet for Udbud.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS