Dansker i spidsen for Trend Micro i Norden

Klare mål for ny regionschef: skab større vækst på cloud, virtualisering og mobility.

Artikel top billede

Sikkerhedsproducenten Trend Micro har ansat den 44-årige Rasmus Pedersen som chef for Norden og Baltikum. Han kommer fra et job som regionschef hos producenten Entrust, hvor han også har haft ansvaret for Polen og Rusland.

Rasmus Pedersen er den første dansker på posten, hvor han får til opgave at skabe "markant vækst" inden for salg af datacentersikkerhed.

"Hvis vi skal øge væksten i Norden, skal vi først og fremmest blive bedre til at fokusere på de områder, hvor vi som nordisk organisation har noget specielt at tilbyde kunderne. Trend Micro står rigtigt stærkt inden for løsninger til datacentersikkerhed, og vi vil derfor fokusere på at profilere os inden for områder som cloud, virtualisering og mobilitet, ikke mindst i forhold til offentlige institutioner og teleudbydere," siger Rasmus Pedersen.

For at nå dertil skal han nu ud at rekruttere nye folk, samtidig med at samarbejdet på tværs af de nordiske lande skal styrkes.

"Jeg vil arbejde for, at vi i fremtiden kommer til at fungere mere som ét nordisk team med klare fælles mål. Det vil gøre det nemmere at hjælpe hinanden, fordi vi arbejder hen imod de samme mål, og det smitter samtidig positivt af på både engagementet og den personlige udvikling hos den enkelte," siger Rasmus Pedersen.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S