Dansker i spidsen for Trend Micro i Norden

Klare mål for ny regionschef: skab større vækst på cloud, virtualisering og mobility.

Artikel top billede

Sikkerhedsproducenten Trend Micro har ansat den 44-årige Rasmus Pedersen som chef for Norden og Baltikum. Han kommer fra et job som regionschef hos producenten Entrust, hvor han også har haft ansvaret for Polen og Rusland.

Rasmus Pedersen er den første dansker på posten, hvor han får til opgave at skabe "markant vækst" inden for salg af datacentersikkerhed.

"Hvis vi skal øge væksten i Norden, skal vi først og fremmest blive bedre til at fokusere på de områder, hvor vi som nordisk organisation har noget specielt at tilbyde kunderne. Trend Micro står rigtigt stærkt inden for løsninger til datacentersikkerhed, og vi vil derfor fokusere på at profilere os inden for områder som cloud, virtualisering og mobilitet, ikke mindst i forhold til offentlige institutioner og teleudbydere," siger Rasmus Pedersen.

For at nå dertil skal han nu ud at rekruttere nye folk, samtidig med at samarbejdet på tværs af de nordiske lande skal styrkes.

"Jeg vil arbejde for, at vi i fremtiden kommer til at fungere mere som ét nordisk team med klare fælles mål. Det vil gøre det nemmere at hjælpe hinanden, fordi vi arbejder hen imod de samme mål, og det smitter samtidig positivt af på både engagementet og den personlige udvikling hos den enkelte," siger Rasmus Pedersen.

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Københavnsområdet

KMD A/S

Domain and Sales Specialist

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland