Dansker i spidsen for Trend Micro i Norden

Klare mål for ny regionschef: skab større vækst på cloud, virtualisering og mobility.

Artikel top billede

Sikkerhedsproducenten Trend Micro har ansat den 44-årige Rasmus Pedersen som chef for Norden og Baltikum. Han kommer fra et job som regionschef hos producenten Entrust, hvor han også har haft ansvaret for Polen og Rusland.

Rasmus Pedersen er den første dansker på posten, hvor han får til opgave at skabe "markant vækst" inden for salg af datacentersikkerhed.

"Hvis vi skal øge væksten i Norden, skal vi først og fremmest blive bedre til at fokusere på de områder, hvor vi som nordisk organisation har noget specielt at tilbyde kunderne. Trend Micro står rigtigt stærkt inden for løsninger til datacentersikkerhed, og vi vil derfor fokusere på at profilere os inden for områder som cloud, virtualisering og mobilitet, ikke mindst i forhold til offentlige institutioner og teleudbydere," siger Rasmus Pedersen.

For at nå dertil skal han nu ud at rekruttere nye folk, samtidig med at samarbejdet på tværs af de nordiske lande skal styrkes.

"Jeg vil arbejde for, at vi i fremtiden kommer til at fungere mere som ét nordisk team med klare fælles mål. Det vil gøre det nemmere at hjælpe hinanden, fordi vi arbejder hen imod de samme mål, og det smitter samtidig positivt af på både engagementet og den personlige udvikling hos den enkelte," siger Rasmus Pedersen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S