Fra tre til fire: Københavnsk forhandler går med i jysk roadshow

Tre selvstændige forhandlere gennemførte sidste år med succes et roadshow tre forskellige steder i Jylland. Nu er en sjællandsk forhandler med på en gentagelse.

Artikel top billede

"Jeg synes det er fedt, at vi får det op at køre igen. Der er fuld opbakning til det", siger initiativtager Kenan Hansen fra Nova Data i Sønderborg om det kommende arrangement, Roadshow 2013.

Arrangementet er en opfølger til Roadshow 2012, som Nova Data sidste år arrangerede sammen med JA Data fra Skive og Electronic Center i Esbjerg.

I år har de tre forhandlere lokket den lidt større forhandler Føniks Computer, der både har fysiske butikker og en stor onlineshop, med på vognen.

"Det bliver i deres København-afdeling. Sidste år, da vi lavede Roadshow, fik vi mange henvendelser fra Sjælland, om vi ikke kom derover. Det prøver vi så med Føniks i år," siger Kenan Hansen.

Han er begejstret over, at hans koncept, som han udviklede efter blandt andet at have holdt midnatsåbent i forbindelse med lanceringen af Windows 7 og Windows 8, nu er blevet så populært.

"Vi har allerede Kingston, Epson og Steelseries med. Og jeg kan ikke forestille mig, at Microsoft siger nej. Jeg har også kastet bolden op over for andre producenter. Så jeg tror, det bliver stort igen i år," lyder det fra Kenan Hansen.

Han er især begejstret for, at der er tale om et græsrodsprojekt, hvor selvstændige forhandlere fra helt små butikker til en større spiller som Føniks kan finde sammen om et fælles koncept.

"Vi får skabt liv i gaden og lavet en masse gode tilbud til vores kunder," siger han.

Samtidig er Kenan Hansen også meget bevidst om, at konceptet ikke skal vokse ham over hovedet.

"Vi vil gerne have, det skal være mandskabsmæssigt overkommeligt. Det nytter ikke noget, hvis 100 butikker skal afholde det her over et par dage, " siger han.

"Det vigtige i år er, at vi rammer København. Hvis vi næste år kan få Fyn med, er det godt."

Læs mere:

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job