IBM dropper Also Actebis

It-giganten går fra fire til tre distributører i Danmark. Det går ud over Also Actebis.

Artikel top billede

Danmarks største it-distributør, Also Actebis, må vinke farvel til sit agentur på hardwareprodukter fra IBM, som skærer antallet af distributører på det danske marked ned fra fire til tre.

IBM's kanalchef Ulla Theil bekræfter over for ChannelWorld, at IBM med virkning fra 1. april stopper distributionen gennem Also Actebis, og at man herefter vil satse på distribution gennem Arrow ECS, Tech Data og den svensk-ejede distributør Pedab.

"Det er rigtigt, at vi stopper samarbejdet i Danmark med Also Actebis. Vi har været igennem en proces med konsolidering af vores danske distributører. Konsekvensen er, at vi opsiger vores samarbejde med Also Actebis ved udgangen af marts. Det er en rent dansk beslutning, og IBM har stadig et godt samarbejde med Also Actebis i en række andre lande," siger Ulla Theil.

Hun understreger, at det har været en svær beslutning at frasortere en samarbejdspartner.

"Vi stod og skulle vælge, hvem vi skulle give den fulde portefølje. Det har været et svært valg, men vi er endt på den beslutning, at det er de tre, vi nu kører med," siger Ulla Theil.

IBM har gennem et stykke tid forhandlet med sine distributører om vilkårene for samarbejdet. Den endelige beslutning om at sige farvel til Also Actebis blev taget i slutningen af december.

Ulla Theil siger, at ændringen sker for at skabe bedre betingelser for vækst i IBM's danske forretning.

"Vi gør det her, fordi vi forventer at vokse på vores marked, og vi mener ikke, der er plads til fire full scope distributører i DK," siger Ulla Theil, som forventer, at den omsætning, som Also Actebis nu går glip af, fortrinsvis vil ende hos Tech Data og Pedab.

"Det vil afhænge af, hvem der er dygtige til at samle den omsætning op," siger Ulla Theil.

Læs mere:

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S