IBM dropper Also Actebis

It-giganten går fra fire til tre distributører i Danmark. Det går ud over Also Actebis.

Artikel top billede

Danmarks største it-distributør, Also Actebis, må vinke farvel til sit agentur på hardwareprodukter fra IBM, som skærer antallet af distributører på det danske marked ned fra fire til tre.

IBM's kanalchef Ulla Theil bekræfter over for ChannelWorld, at IBM med virkning fra 1. april stopper distributionen gennem Also Actebis, og at man herefter vil satse på distribution gennem Arrow ECS, Tech Data og den svensk-ejede distributør Pedab.

"Det er rigtigt, at vi stopper samarbejdet i Danmark med Also Actebis. Vi har været igennem en proces med konsolidering af vores danske distributører. Konsekvensen er, at vi opsiger vores samarbejde med Also Actebis ved udgangen af marts. Det er en rent dansk beslutning, og IBM har stadig et godt samarbejde med Also Actebis i en række andre lande," siger Ulla Theil.

Hun understreger, at det har været en svær beslutning at frasortere en samarbejdspartner.

"Vi stod og skulle vælge, hvem vi skulle give den fulde portefølje. Det har været et svært valg, men vi er endt på den beslutning, at det er de tre, vi nu kører med," siger Ulla Theil.

IBM har gennem et stykke tid forhandlet med sine distributører om vilkårene for samarbejdet. Den endelige beslutning om at sige farvel til Also Actebis blev taget i slutningen af december.

Ulla Theil siger, at ændringen sker for at skabe bedre betingelser for vækst i IBM's danske forretning.

"Vi gør det her, fordi vi forventer at vokse på vores marked, og vi mener ikke, der er plads til fire full scope distributører i DK," siger Ulla Theil, som forventer, at den omsætning, som Also Actebis nu går glip af, fortrinsvis vil ende hos Tech Data og Pedab.

"Det vil afhænge af, hvem der er dygtige til at samle den omsætning op," siger Ulla Theil.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S