Trods storsalg: Det danske pc-marked bliver aldrig det samme igen

Nedslidte maskiner og en ny version af Windows gav ny luft til det danske pc-marked i 2012. Men der er stadig lang vej før de seneste års nedtur er indhentet, mener analytiker.

Artikel top billede

Efter et par år med voldsomme fald, er det danske pc-marked så småt ved at stabilisere sig. Ifølge foreløbige tal fra analysefirmaet IDC steg antallet af solgte pc'er i 2012 år med 6,9 procent. I alt blev der i årets løb leveret 1,46 millioner computere til det danske marked.

Men trods fremgangen er der stadig lang vej, før pc-markedet er tilbage i de gyldne tider før finanskrisen, mener senioranalytiker Anders Elbak fra IDC.

Elbak giver flere forklaringerne på det seneste års stigning. Dels er mange ældre pc'er nu så nedslidte, at både privat- og erhvervskunder af ren skær nødvendighed er begyndt at udskifte deres udstyr i større stil. Samtidig har Microsoft det sidste års tid slået voldsomt på tromme for det nye styresystem Windows 8. Det har skærpet pc'ens profil i forhold til Apples mac-computere.

"Markedet kæmper stadig for at komme tilbage det niveau, som vi lå på for nogle år siden. Vi ser, at flere og flere udskifter deres pc'er, og dertil kommer de nye ultrabooks, som mange producenter har lanceret. Der er ganske vist endnu ikke den store volumen, men det har medvirket til at pc- markedet er blevet mere interessant. Windows 8 har også betydet, at der er blevet solgt ud af lagrene af de ældre Windows 7-modeller," siger Anders Elbak.

Men trods stigende leverancer er pc-markedet stærkt påvirket af de nye tablet-computere, som har sat et helt nyt sæt spilleregler.

"Jeg er ikke sikker på, at vi nogensinde når op på tidligere niveauer. Hele tablet-delen vil med tiden overtage en større del af markedet, og i det hele taget vil det blive sværere at skelne mellem de forskellige typer af enheder. Men alt i alt har 2012 været et godt år, hvor pc'erne har bevist, at vi ikke alle sammen er på vej hen for at købe en iPad," lyder det fra Anders Elbak.
Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S