Trods storsalg: Det danske pc-marked bliver aldrig det samme igen

Nedslidte maskiner og en ny version af Windows gav ny luft til det danske pc-marked i 2012. Men der er stadig lang vej før de seneste års nedtur er indhentet, mener analytiker.

Artikel top billede

Efter et par år med voldsomme fald, er det danske pc-marked så småt ved at stabilisere sig. Ifølge foreløbige tal fra analysefirmaet IDC steg antallet af solgte pc'er i 2012 år med 6,9 procent. I alt blev der i årets løb leveret 1,46 millioner computere til det danske marked.

Men trods fremgangen er der stadig lang vej, før pc-markedet er tilbage i de gyldne tider før finanskrisen, mener senioranalytiker Anders Elbak fra IDC.

Elbak giver flere forklaringerne på det seneste års stigning. Dels er mange ældre pc'er nu så nedslidte, at både privat- og erhvervskunder af ren skær nødvendighed er begyndt at udskifte deres udstyr i større stil. Samtidig har Microsoft det sidste års tid slået voldsomt på tromme for det nye styresystem Windows 8. Det har skærpet pc'ens profil i forhold til Apples mac-computere.

"Markedet kæmper stadig for at komme tilbage det niveau, som vi lå på for nogle år siden. Vi ser, at flere og flere udskifter deres pc'er, og dertil kommer de nye ultrabooks, som mange producenter har lanceret. Der er ganske vist endnu ikke den store volumen, men det har medvirket til at pc- markedet er blevet mere interessant. Windows 8 har også betydet, at der er blevet solgt ud af lagrene af de ældre Windows 7-modeller," siger Anders Elbak.

Men trods stigende leverancer er pc-markedet stærkt påvirket af de nye tablet-computere, som har sat et helt nyt sæt spilleregler.

"Jeg er ikke sikker på, at vi nogensinde når op på tidligere niveauer. Hele tablet-delen vil med tiden overtage en større del af markedet, og i det hele taget vil det blive sværere at skelne mellem de forskellige typer af enheder. Men alt i alt har 2012 været et godt år, hvor pc'erne har bevist, at vi ikke alle sammen er på vej hen for at købe en iPad," lyder det fra Anders Elbak.
Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS