Trods storsalg: Det danske pc-marked bliver aldrig det samme igen

Nedslidte maskiner og en ny version af Windows gav ny luft til det danske pc-marked i 2012. Men der er stadig lang vej før de seneste års nedtur er indhentet, mener analytiker.

Artikel top billede

Efter et par år med voldsomme fald, er det danske pc-marked så småt ved at stabilisere sig. Ifølge foreløbige tal fra analysefirmaet IDC steg antallet af solgte pc'er i 2012 år med 6,9 procent. I alt blev der i årets løb leveret 1,46 millioner computere til det danske marked.

Men trods fremgangen er der stadig lang vej, før pc-markedet er tilbage i de gyldne tider før finanskrisen, mener senioranalytiker Anders Elbak fra IDC.

Elbak giver flere forklaringerne på det seneste års stigning. Dels er mange ældre pc'er nu så nedslidte, at både privat- og erhvervskunder af ren skær nødvendighed er begyndt at udskifte deres udstyr i større stil. Samtidig har Microsoft det sidste års tid slået voldsomt på tromme for det nye styresystem Windows 8. Det har skærpet pc'ens profil i forhold til Apples mac-computere.

"Markedet kæmper stadig for at komme tilbage det niveau, som vi lå på for nogle år siden. Vi ser, at flere og flere udskifter deres pc'er, og dertil kommer de nye ultrabooks, som mange producenter har lanceret. Der er ganske vist endnu ikke den store volumen, men det har medvirket til at pc- markedet er blevet mere interessant. Windows 8 har også betydet, at der er blevet solgt ud af lagrene af de ældre Windows 7-modeller," siger Anders Elbak.

Men trods stigende leverancer er pc-markedet stærkt påvirket af de nye tablet-computere, som har sat et helt nyt sæt spilleregler.

"Jeg er ikke sikker på, at vi nogensinde når op på tidligere niveauer. Hele tablet-delen vil med tiden overtage en større del af markedet, og i det hele taget vil det blive sværere at skelne mellem de forskellige typer af enheder. Men alt i alt har 2012 været et godt år, hvor pc'erne har bevist, at vi ikke alle sammen er på vej hen for at købe en iPad," lyder det fra Anders Elbak.
Læs mere:

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics