Sjællandsk pc-bygger konkurs

16 år gammel forhandler har smidt håndklædet i ringen.

Artikel top billede

RETTELSE: Efter offentliggørelsen af nedenstående artikel har kurator Anders Bendtsen oplyst, at hans udtalelser om baggrunden for konkursen i Uniteam Data ikke er korrekte. Fejlen beror på en forveksling af to konkursramte selskaber.

Læs mere om konkursen i Uniteam Data her.

Selv om hjemmesiden stadig fungerer i bedste stil, er køgeforhandleren Uniteam Data gået konkurs.

Det er ikke lykkedes at få en kommentar fra selskabets direktør, som har drevet forhandleren siden 1996.

Men selskabets kurator, advokat Anders Bendtsen, fortæller til Channelworld, at der tilsyneladende er tale om en stille og langsom død.

"Så vidt jeg kan forstå, har forretningen været under afvikling gennem længere tid. Ejerne har vidst, at det gik den vej," siger kurator.

Derfor afviser han også, at der skulle være chancer for at Uniteam Data genopstår.

Anders Bendtsen har endnu ikke overblik over boet, og kan derfor ikke fortælle hvor stor gæld Uniteam Data efterlader sig.

Ifølge kurator var det i sidste ende en lønmodtager med et løntilgodehavende, som begærede Uniteam Data konkurs.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest