Sjællandsk pc-bygger konkurs

16 år gammel forhandler har smidt håndklædet i ringen.

Artikel top billede

RETTELSE: Efter offentliggørelsen af nedenstående artikel har kurator Anders Bendtsen oplyst, at hans udtalelser om baggrunden for konkursen i Uniteam Data ikke er korrekte. Fejlen beror på en forveksling af to konkursramte selskaber.

Læs mere om konkursen i Uniteam Data her.

Selv om hjemmesiden stadig fungerer i bedste stil, er køgeforhandleren Uniteam Data gået konkurs.

Det er ikke lykkedes at få en kommentar fra selskabets direktør, som har drevet forhandleren siden 1996.

Men selskabets kurator, advokat Anders Bendtsen, fortæller til Channelworld, at der tilsyneladende er tale om en stille og langsom død.

"Så vidt jeg kan forstå, har forretningen været under afvikling gennem længere tid. Ejerne har vidst, at det gik den vej," siger kurator.

Derfor afviser han også, at der skulle være chancer for at Uniteam Data genopstår.

Anders Bendtsen har endnu ikke overblik over boet, og kan derfor ikke fortælle hvor stor gæld Uniteam Data efterlader sig.

Ifølge kurator var det i sidste ende en lønmodtager med et løntilgodehavende, som begærede Uniteam Data konkurs.

Læs mere:

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,