Sjællandsk pc-bygger konkurs

16 år gammel forhandler har smidt håndklædet i ringen.

Artikel top billede

RETTELSE: Efter offentliggørelsen af nedenstående artikel har kurator Anders Bendtsen oplyst, at hans udtalelser om baggrunden for konkursen i Uniteam Data ikke er korrekte. Fejlen beror på en forveksling af to konkursramte selskaber.

Læs mere om konkursen i Uniteam Data her.

Selv om hjemmesiden stadig fungerer i bedste stil, er køgeforhandleren Uniteam Data gået konkurs.

Det er ikke lykkedes at få en kommentar fra selskabets direktør, som har drevet forhandleren siden 1996.

Men selskabets kurator, advokat Anders Bendtsen, fortæller til Channelworld, at der tilsyneladende er tale om en stille og langsom død.

"Så vidt jeg kan forstå, har forretningen været under afvikling gennem længere tid. Ejerne har vidst, at det gik den vej," siger kurator.

Derfor afviser han også, at der skulle være chancer for at Uniteam Data genopstår.

Anders Bendtsen har endnu ikke overblik over boet, og kan derfor ikke fortælle hvor stor gæld Uniteam Data efterlader sig.

Ifølge kurator var det i sidste ende en lønmodtager med et løntilgodehavende, som begærede Uniteam Data konkurs.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Core Banking

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S