Sjællandsk pc-bygger konkurs

16 år gammel forhandler har smidt håndklædet i ringen.

Artikel top billede

RETTELSE: Efter offentliggørelsen af nedenstående artikel har kurator Anders Bendtsen oplyst, at hans udtalelser om baggrunden for konkursen i Uniteam Data ikke er korrekte. Fejlen beror på en forveksling af to konkursramte selskaber.

Læs mere om konkursen i Uniteam Data her.

Selv om hjemmesiden stadig fungerer i bedste stil, er køgeforhandleren Uniteam Data gået konkurs.

Det er ikke lykkedes at få en kommentar fra selskabets direktør, som har drevet forhandleren siden 1996.

Men selskabets kurator, advokat Anders Bendtsen, fortæller til Channelworld, at der tilsyneladende er tale om en stille og langsom død.

"Så vidt jeg kan forstå, har forretningen været under afvikling gennem længere tid. Ejerne har vidst, at det gik den vej," siger kurator.

Derfor afviser han også, at der skulle være chancer for at Uniteam Data genopstår.

Anders Bendtsen har endnu ikke overblik over boet, og kan derfor ikke fortælle hvor stor gæld Uniteam Data efterlader sig.

Ifølge kurator var det i sidste ende en lønmodtager med et løntilgodehavende, som begærede Uniteam Data konkurs.

Læs mere:

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job