Tech Data: Fornuftigt at IBM skærer i antallet af danske distributører

Fravalget af Also Actebis som distributør vil styrke IBM, mener Tech Data-direktør.

Artikel top billede

IBM's fravalg af Also Actebis på det danske marked skærper producentens profil og gør det nemmere for de tilbageværende distributører at markere sig på markedet. Det mener chefen for Tech Datas enterprise-forretning (Azlan), Thomas Christensen.

Fra 1. april går IBM fra fire til tre distributører i Danmark. Det er gået ud over Also Actebis, som er blevet fravalgt til fordel for de tre konkurrenter Arrow ECS, svenske Pedab og Tech Data.

"Vi fokuserer meget på tilvalget af os og ikke så meget på fravalget af Also Actebis, og vi er rigtig glade for at være med i IBM's fremtidige setup for SMB-markedet. IBM har forholdt sig til, hvilken profil de gerne ville have i markedet. Jeg tror, det er udtryk for, at man vil samarbejde med færre større spillere, og det giver en klarere profil for de enkelte distributører, som så kan dække de forskellige dele af markedet," siger Thomas Christensen.

Han peger på, at de tre fremtidige distributører supplerer hinanden med Arrow ECS, der retter sig mod den øverste ende af IBM's enterprise-marked, Pedab som specialist på software-delen og Tech Data som volumen-distributør med speciale i mid-market og SMB-forhandlere.

Thomas Christensen mener, at det også har spillet en rolle for IBM, at Tech Data på europæisk plan er den største value add-distributør.

"Det tror jeg også, IBM har skelet til, da valgte at satse på os. Så ser man det med europæiske briller, giver IBM's valg meget god mening," siger han.

Læs mere:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job