Tech Data: Fornuftigt at IBM skærer i antallet af danske distributører

Fravalget af Also Actebis som distributør vil styrke IBM, mener Tech Data-direktør.

Artikel top billede

IBM's fravalg af Also Actebis på det danske marked skærper producentens profil og gør det nemmere for de tilbageværende distributører at markere sig på markedet. Det mener chefen for Tech Datas enterprise-forretning (Azlan), Thomas Christensen.

Fra 1. april går IBM fra fire til tre distributører i Danmark. Det er gået ud over Also Actebis, som er blevet fravalgt til fordel for de tre konkurrenter Arrow ECS, svenske Pedab og Tech Data.

"Vi fokuserer meget på tilvalget af os og ikke så meget på fravalget af Also Actebis, og vi er rigtig glade for at være med i IBM's fremtidige setup for SMB-markedet. IBM har forholdt sig til, hvilken profil de gerne ville have i markedet. Jeg tror, det er udtryk for, at man vil samarbejde med færre større spillere, og det giver en klarere profil for de enkelte distributører, som så kan dække de forskellige dele af markedet," siger Thomas Christensen.

Han peger på, at de tre fremtidige distributører supplerer hinanden med Arrow ECS, der retter sig mod den øverste ende af IBM's enterprise-marked, Pedab som specialist på software-delen og Tech Data som volumen-distributør med speciale i mid-market og SMB-forhandlere.

Thomas Christensen mener, at det også har spillet en rolle for IBM, at Tech Data på europæisk plan er den største value add-distributør.

"Det tror jeg også, IBM har skelet til, da valgte at satse på os. Så ser man det med europæiske briller, giver IBM's valg meget god mening," siger han.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos