Dine perfekte feriebilleder gør Facebook-vennerne kede af det

Det "perfekte" liv på Facebook får mange til at logge af med triste tanker.

Artikel top billede

Det kan godt være, at dine feriebilleder og opdateringer om nyt arbejde på Facebook giver "likes" og kommentarer. Men den kondenserede udgave af din hverdag får også mange af dine venner til at gå triste fra Facebook.

Det mener tyske forskere.

I deres undersøgelser viste det sig, at positive opdateringer kan fremkalde negative reaktioner hos dem, der "lytter" med. Følelser som ensomhed, elendighed og ikke mindst misundelse.

Ifølge undersøgelsen udført af to tyske universiteter siger en tredjedel af de adspurgte Facebook-brugere, at de føler sig mindre tilfreds med deres eget liv, når de har besøgt det sociale medie. Utilfredsheden er størst blandt de passive brugere, der ikke selv laver mange statusopdateringer.

Den største kilde til misundelse skulle angiveligt være andres feriebilleder. De brugere, der lader sig påvirke negativt af andres opdateringer, sammenligner for eksempel også, hvor mange kommentarer og "likes" deres egne opdateringer får sammenlignet med andres. Og om de får færre fødselsdagshilsner på Facebook end andre.

Det lader også til, at personer i 30'erne især bliver bidt af misundelse, når de se andres beskrivelse af familieidyl, og kvinder har en tendens til at misunde andres fysiske fremtoning.

"Ifølge vores observationer vil det her få nogle af brugerne til at forlade Facebook eller i det mindste til at nedsætte deres tidsforbrug på portalen," udtaler forskeren Hanna Krasnova og tilføjer, at mange også indrømmer, at de simpelthen er begyndt at "pynte" på deres egne opdateringer for at kunne matche deres venners "perfekte" opdateringer.

Undersøgelserne, "Envy on Facebook: A Hidden Threat to Users' Life Satisfaction?", er lavet af tyske forskere på universitetet i Humboldt og det tekniske universitet i Darmstadt, skriver Sydney Morning Herald. Den er baseret på svar fra 600 tyskere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S