Dine perfekte feriebilleder gør Facebook-vennerne kede af det

Det "perfekte" liv på Facebook får mange til at logge af med triste tanker.

Artikel top billede

Det kan godt være, at dine feriebilleder og opdateringer om nyt arbejde på Facebook giver "likes" og kommentarer. Men den kondenserede udgave af din hverdag får også mange af dine venner til at gå triste fra Facebook.

Det mener tyske forskere.

I deres undersøgelser viste det sig, at positive opdateringer kan fremkalde negative reaktioner hos dem, der "lytter" med. Følelser som ensomhed, elendighed og ikke mindst misundelse.

Ifølge undersøgelsen udført af to tyske universiteter siger en tredjedel af de adspurgte Facebook-brugere, at de føler sig mindre tilfreds med deres eget liv, når de har besøgt det sociale medie. Utilfredsheden er størst blandt de passive brugere, der ikke selv laver mange statusopdateringer.

Den største kilde til misundelse skulle angiveligt være andres feriebilleder. De brugere, der lader sig påvirke negativt af andres opdateringer, sammenligner for eksempel også, hvor mange kommentarer og "likes" deres egne opdateringer får sammenlignet med andres. Og om de får færre fødselsdagshilsner på Facebook end andre.

Det lader også til, at personer i 30'erne især bliver bidt af misundelse, når de se andres beskrivelse af familieidyl, og kvinder har en tendens til at misunde andres fysiske fremtoning.

"Ifølge vores observationer vil det her få nogle af brugerne til at forlade Facebook eller i det mindste til at nedsætte deres tidsforbrug på portalen," udtaler forskeren Hanna Krasnova og tilføjer, at mange også indrømmer, at de simpelthen er begyndt at "pynte" på deres egne opdateringer for at kunne matche deres venners "perfekte" opdateringer.

Undersøgelserne, "Envy on Facebook: A Hidden Threat to Users' Life Satisfaction?", er lavet af tyske forskere på universitetet i Humboldt og det tekniske universitet i Darmstadt, skriver Sydney Morning Herald. Den er baseret på svar fra 600 tyskere.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS