Øretæve til Logitech - salget rasler ned

Den tidligere forhandleryndling kæmper for at få forretningen tilbage på sporet.

Artikel top billede

Med et kvartalsunderskud på en milliard kroner har muse- og tastatur-giganten Logitech fået en huskekage. Samtidig rasler salget ned især i Europa, hvor omsætningen faldt med hele 20 procent.

Logitech tilskriver det svigtende pc-marked hovedskylden for det dårlige resultat. Flere kritikere har også fremhævet, at Logitechs akilleshæl netop er, at selskabet slet ikke har fået fod på tilbehør til det hurtigtvoksende tablet-marked.

"Vi udvikler flere mobility-relaterede produkter for at understøtte den stærke vækst i mobil og tablet-markedet," lyder det da også fra Logitechs koncerndirektør Bracken P. Darrell, som kalder resultatet uacceptabelt.

Det dårlige resultat får også Logitech til at bebude, at selskabet vil frasælge forretningsområder som fjernbetjeninger, docking-højtalere og spillekonsol-udstyr.

Samtidig vil Logitech også iværksætte en spareplan, der skal finde besparelser for næsten en halv milliard årligt.

"Min plan er at bringe Logitech tilbage til stabil profitabilitet hurtigst muligst," udtaler Bracken P. Darrell.

Logitech omsætning for kvartalet, der sluttede 31. december, endte på 3,4 milliarder kroner. Underskuddet blev på en milliard kroner.  Året før havde Logitech en omsætning på knap fire milliarder i samme kvartal, hvilket dengang resulterede i et overskud på 300 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Team Lead for Support

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse