Øretæve til Logitech - salget rasler ned

Den tidligere forhandleryndling kæmper for at få forretningen tilbage på sporet.

Artikel top billede

Med et kvartalsunderskud på en milliard kroner har muse- og tastatur-giganten Logitech fået en huskekage. Samtidig rasler salget ned især i Europa, hvor omsætningen faldt med hele 20 procent.

Logitech tilskriver det svigtende pc-marked hovedskylden for det dårlige resultat. Flere kritikere har også fremhævet, at Logitechs akilleshæl netop er, at selskabet slet ikke har fået fod på tilbehør til det hurtigtvoksende tablet-marked.

"Vi udvikler flere mobility-relaterede produkter for at understøtte den stærke vækst i mobil og tablet-markedet," lyder det da også fra Logitechs koncerndirektør Bracken P. Darrell, som kalder resultatet uacceptabelt.

Det dårlige resultat får også Logitech til at bebude, at selskabet vil frasælge forretningsområder som fjernbetjeninger, docking-højtalere og spillekonsol-udstyr.

Samtidig vil Logitech også iværksætte en spareplan, der skal finde besparelser for næsten en halv milliard årligt.

"Min plan er at bringe Logitech tilbage til stabil profitabilitet hurtigst muligst," udtaler Bracken P. Darrell.

Logitech omsætning for kvartalet, der sluttede 31. december, endte på 3,4 milliarder kroner. Underskuddet blev på en milliard kroner.  Året før havde Logitech en omsætning på knap fire milliarder i samme kvartal, hvilket dengang resulterede i et overskud på 300 millioner kroner.

Annonce

Statens IT

Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

Region Sjælland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec