Expert og Elgiganten får lov at sælge Surface - gør du?

Microsoft er klar til at sende sin nye tablet-computer ud til kunderne via to af landets største retailkæder.

Artikel top billede

Experts kædedirektør John Birkmose Andersen ser frem til at kunne præsentere Microsofts Surface RT for sine kunder, når den lanceres i Danmark den 14. februar.

Flere af de store retailkæder er tæt på at indgå aftale med Microsoft om salg af producentens nye tablet-computer - Surface RT. Microsoft er indtil videre tavs om, hvorvidt andre forhandlere kommer med på toget.

Hos Expert glæder kædedirektør John Birkmose Andersen sig til at kunne præsentere den nye computer for kunderne.

"Vi har lavet aftale med Microsoft om, at Expert sælger Surface fra og med lanceringsdagen den 14. februar," siger Expert-direktøren, som ikke er overrasket over, at Microsoft vælger at gå via retailforhandlere.

"Det er et produkt, der retter sig meget bredt i markedet. Derfor vil Surface også tiltrække kundegrupper, der ikke har den dybe tekniske indsigt, og som har brug for den hjælp og service, vi kan levere," siger John Birkmose Andersen.

Hos Elgiganten ser salgschef Jan Kirkedal også frem til at få Surface på hylderne. Det kan dog knibe med at blive klar til den officielle lancering, vurderer han.

"Lige nu ligger vores nordiske indkøbsteam og vores ejere i Dixons i forhandlinger med Microsoft, og jeg går da stærkt ud fra, at vi får Surface på hylderne. Det er jo nok et produkt, som en del forbrugere er interesseret i, så jeg vil da gerne kunne præsentere det så hurtigt som muligt. Men som tingene ser ud lige nu, tror jeg ikke, vi når det til den officielle lancering," siger Jan Kirkedal.

Fra Microsoft Danmark lyder det i dag, at man ikke vil kommentere på igangværende forhandlinger.

Microsoft annoncerede i sidste uge, at Surface kommer til det danske marked den 14. februar. Meldingen lød blandt andet på, at Surface RT vil blive solgt online gennem Microsoft Store, mens der ikke forlød noget om, hvilke forhandlere der bliver lukket ind i varmen.

Får du eller dine forhandlerkolleger Surface på hylderne, kan du tippe redaktionen her.

Læs mere:

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Security Consultant (GRC)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Elektronik fagteknikker til Udviklingsdivisionen i FMI

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job