Fik underskud: Vi har ingen grund til at klage

Når markedet stadig er trægt, betyder et minimalt underskud ikke så meget, mener Sønderborg-forhandler. "Det handler om at lave noget støj", understreger han.

Artikel top billede

I et år, hvor Nova Data har fået sat gang i et Road Show-samarbejde med tre andre forhandlere og i øvrigt har holdt skindet nogenlunde på næsen, mener direktør Kenan Hansen, ikke, der er noget at klage over, selv om Sønderborg-forhandleren er kommet ud med et underskud.

Det er også et beskedent underskud på 37.000 kroner. Men det står dog i modsætning til sidste regnskab, da Nova Data kom ud med et overskud på 218.000 kroner.

"Det er aldrig tilfredsstillende at komme ud med et minus. Men med det marked vi har, så mener jeg ikke vi har grund til at klage" lyder Kenan Hansens eneste kommentar til regnskabet.

For ham er det langt væsentligere, at Nova Data har holdt skibet flydende og fået gjort opmærksom på sig selv.

"Det handler om at få lavet noget støj, så vi kan trække kunderne til," siger han.

Her er han især stolt over, at han i det forløbne år fik to af sine jyske kolleger med til at lave et Roadshow med en række producenter, som har været ude i butikkerne og vise deres varer frem.

Roadshow 2012 blev lavet på baggrund af Kenan Hansens erfaringer med at lave arrangementer i sin egen forretning i Sønderborg, hvor han blandt andet har holdt midnatsåbent i forbindelse med lanceringen af Windows 7. I forbindelse med Windows 8-lanceringen skete det sammen med de jyske kolleger.

Roadshow 2012, som ud over Kenan Hansens egne Nova Data-butik også havde stop hos Electronic Center i Esbjerg og JA Computer i Skive, var ifølge Sønderborgforhandleren så stor en succes, at det skal gentages igen i år. 

I 2013 udgaven har de tre jyske butikker fået følgeskab af Falkoner Allé-butikken Føniks Computer, som bliver Roadshow 2013's stop på Sjælland.

Læs mere:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job