Fik underskud: Vi har ingen grund til at klage

Når markedet stadig er trægt, betyder et minimalt underskud ikke så meget, mener Sønderborg-forhandler. "Det handler om at lave noget støj", understreger han.

Artikel top billede

I et år, hvor Nova Data har fået sat gang i et Road Show-samarbejde med tre andre forhandlere og i øvrigt har holdt skindet nogenlunde på næsen, mener direktør Kenan Hansen, ikke, der er noget at klage over, selv om Sønderborg-forhandleren er kommet ud med et underskud.

Det er også et beskedent underskud på 37.000 kroner. Men det står dog i modsætning til sidste regnskab, da Nova Data kom ud med et overskud på 218.000 kroner.

"Det er aldrig tilfredsstillende at komme ud med et minus. Men med det marked vi har, så mener jeg ikke vi har grund til at klage" lyder Kenan Hansens eneste kommentar til regnskabet.

For ham er det langt væsentligere, at Nova Data har holdt skibet flydende og fået gjort opmærksom på sig selv.

"Det handler om at få lavet noget støj, så vi kan trække kunderne til," siger han.

Her er han især stolt over, at han i det forløbne år fik to af sine jyske kolleger med til at lave et Roadshow med en række producenter, som har været ude i butikkerne og vise deres varer frem.

Roadshow 2012 blev lavet på baggrund af Kenan Hansens erfaringer med at lave arrangementer i sin egen forretning i Sønderborg, hvor han blandt andet har holdt midnatsåbent i forbindelse med lanceringen af Windows 7. I forbindelse med Windows 8-lanceringen skete det sammen med de jyske kolleger.

Roadshow 2012, som ud over Kenan Hansens egne Nova Data-butik også havde stop hos Electronic Center i Esbjerg og JA Computer i Skive, var ifølge Sønderborgforhandleren så stor en succes, at det skal gentages igen i år. 

I 2013 udgaven har de tre jyske butikker fået følgeskab af Falkoner Allé-butikken Føniks Computer, som bliver Roadshow 2013's stop på Sjælland.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S