Sådan vækstede nordsjællandsk firma med 50 procent - på ét år

Nye licensregler fra Microsoft har givet nordsjællandsk pc-refurbisher adgang til de helt store kunder.

Artikel top billede

Klargøring og salg af genbrugs-pc'er er et stærkt voksende marked. Det mærker man hos den nordsjællandske refurbisher Tier 1 Asset, som i fjor vækstede forretningen med mere end 50 procent.

Det har både krævet nye medarbejdere og investering i en helt ny produktionslinie, som i perioder med spidsbelastning dagligt kan levere op til 1.000 pc'er, som bare mangler et tryk på startknappen for at være klar til brug.

Direktør i Tier1 Asset Peter Hemicke glæder sig over udviklingen, men må samtidig erkende, at hans indtjening ikke har fulgt trop med væksten. Samlet kom selskabet ud af 2011/2012 med et minus før skat på 754.000 kroner. Selskabet oplyser ikke, hvor stor omsætningen er.

"Vi er gået fra 25 til 50 ansatte, men vi har nok været lidt for aggressive i vores indkøbspolitik, så vi har endnu ikke formået at tjene penge," siger Peter Hemicke.

Han fortæller, at op mod 90 procent af produktionen i Tier1 Asset går til eksport - fortrinsvis til forhandlere i andre europæiske lande.

"Der er ikke så meget salg i refurbished-produkter i Danmark, men i udlandet er især det offentlige marked stort. I vores verden skal man have stor volumen, og det går jo meget godt. Men som sagt: Vi skal bare tjene nogle flere penge på det," siger Peter Hemicke.

Læs mere:

Microsoft har ryddet op

De sidste tre til fire år er der ifølge Peter Hemicke sket en voldsom udvikling på markedet for genbrugs-pc'er, som har været plaget af usikkerhed om regler for softwarelicenser. Det har udløst en række sager om overtrædelse af Microsofts licensregler - også i Danmark.

"Der har været en del sager, hvor der har været tvivl om, hvad man måtte og ikke måtte installere af styresystemer. Det er der nu ryddet op i. Microsoft har været ude og autorisere refurbishere i forhold til, hvordan man får licenser, og på den måde er refurbish-markedet blevet markant mere professionelt," fortæller Peter Hemicke.

"Så i dag køber man en MAR-licens (Microsoft Authorized Refurbisher, red.), så man opgraderer til en Windows 7 Pro, hvor man kan skifte landekoder og vælge den version, som kunden ønsker. Det betyder blandt andet, at antallet af reparationer og garantisager er faldet markant. MAR-programmet betyder også, at vi kan gå ud og sælge til meget store kunder, som stiller større krav til, at der er styr på licenserne," siger han.

Læs mere:

Annonce

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S