Apple: Vov ikke at efterligne vores butikker

It-giganten beskytter alle aspekter af sin forretning - også indretningen af Apple Stores.

Artikel top billede

Det er udseendet, der gør det. Det mener Apple i hvert fald.

It-giganten vil undgå, at konkurrenterne efterligner Apples fysiske butikker, og har derfor mønsterbeskyttet designet af deres butikker. Apple har netop fået tildelt mønsterbeskyttelse af designet og layoutet af deres detailbutikker hos de amerikanske myndigheder. Det viser dokumenter fra US Patent & Trademark Office.

"Varemærket består af design og layout af en detailbutik. Butikken har en butiksfacade af klart glas omgivet af paneler. Det er en stålgrå facade, der består af store, rektangulære, vandrette paneler over toppen af en glasfront og to smallere paneler på hver side af butiksfacaden," lyder det blandt andet i Apples egen beskrivelse af butikkerne.

Apples butikker har stor betydning for it-giganten. Derfor lagde den tidligere karismatiske CEO Steve Jobs også stor vægt på indretningen af butikkerne. Ud over varemærkebeskyttelse har Apple for eksempel også patent på en særlig glastrappe, som bruges i nogle af butikkerne.

Det er ikke kun udseende. Det er også penge, det handler om. Apple amerikanske butikker har den højeste omsætning pr kvadratmeter for detailbutikker. I  2011 var det mere end 355.000 kroner pr. kvadratmeter.

Apple har været ude for, at deres butikker er blevet efterlignet. I Kina lukkede myndighederne sidste år en butik i byen Kunming, som var en total kopi af en Apple Store.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S