Apple: Vov ikke at efterligne vores butikker

It-giganten beskytter alle aspekter af sin forretning - også indretningen af Apple Stores.

Artikel top billede

Det er udseendet, der gør det. Det mener Apple i hvert fald.

It-giganten vil undgå, at konkurrenterne efterligner Apples fysiske butikker, og har derfor mønsterbeskyttet designet af deres butikker. Apple har netop fået tildelt mønsterbeskyttelse af designet og layoutet af deres detailbutikker hos de amerikanske myndigheder. Det viser dokumenter fra US Patent & Trademark Office.

"Varemærket består af design og layout af en detailbutik. Butikken har en butiksfacade af klart glas omgivet af paneler. Det er en stålgrå facade, der består af store, rektangulære, vandrette paneler over toppen af en glasfront og to smallere paneler på hver side af butiksfacaden," lyder det blandt andet i Apples egen beskrivelse af butikkerne.

Apples butikker har stor betydning for it-giganten. Derfor lagde den tidligere karismatiske CEO Steve Jobs også stor vægt på indretningen af butikkerne. Ud over varemærkebeskyttelse har Apple for eksempel også patent på en særlig glastrappe, som bruges i nogle af butikkerne.

Det er ikke kun udseende. Det er også penge, det handler om. Apple amerikanske butikker har den højeste omsætning pr kvadratmeter for detailbutikker. I  2011 var det mere end 355.000 kroner pr. kvadratmeter.

Apple har været ude for, at deres butikker er blevet efterlignet. I Kina lukkede myndighederne sidste år en butik i byen Kunming, som var en total kopi af en Apple Store.

Annonce

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Carl Ras A/S

Digital Tech Lead

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,