Skuffelse: CBC blev siet fra i Surface-lancering

Forhandlerkæden ville gerne have været med til at sælge Microsofts nye tablet-computer fra dag ét.

Artikel top billede

Når Microsoft om to uger har dansk premiere på sin nye tablet-computer Surface Windows RT, må de flere end 60 forhandlere i forhandlersamarbejdet CBC nøjes med at kigge på fra sidelinien.

Microsoft har valgt at lade Surface-lanceringen ske gennem retailkæderne Fona, Expert og Computercity, og det udløser skuffelse hos CBC's direktør Peder Hvejsel. Han forventer dog, at Microsoft på et senere tidspunkt vil åbne for salg af Surface via blandt andet CBC-butikkerne.

"Vi ville gerne have været med i første omgang, men nu må vi så arbejde på at komme med på et senere tidspunkt. Vi er stadig i dialog med Microsoft om at give vores medlemmer mulighed for at sælge Surface," siger Peder Hvejsel.

Han mener, at CBC-forhandlerne i kraft af deres geografiske dækning og deres tidligere præstationer burde være en interessant salgskanal for Surface-tabletten.

"Surface er jo konkurrent til blandt andet iPad, som vi har solgt en del af gennem tiden. Så vi synes jo nok, at vi har kvalificeret os til at sælge den type produkter. Især fordi vi ligesom Expert og Fona repræsenterer et landsdækkende forhandler-net," lyder det fra CBC-direktøren.

Læs mere:

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos