Dansk forhandler i stort svensk opkøb

En af landets største ERP-huse opruster med opkøb af svensk retail-ekspert.

Artikel top billede

Den danske ERP-koncern EG A/S køber det svenskbaserede rådgivningshus Unitail AB. Med opkøbet styrker EG efter eget udsagn sin brancheerfaring, procesforståelse og sine it-kompetencer målrettet detailhandlen på tværs af de nordiske markeder.

"Unitail og EG Retail er et perfekt match til at hjælpe detailkæderne, nu hvor de på samme tid oplever, at markedet stagnerer, konkurrencen bliver hårdere, og kravene til at optimere processerne øges. Med fusionen bliver vi en endnu stærkere partner for detailkæderne i deres kamp om morgendagens forbrugere," siger Leif Vestergaard, administrerende direktør for EG-koncernen.

Unitails 15 medarbejdere omsatte i 2011 for 27 millioner kroner, og EG forventer, at den samlede omsætning på detailkunder i Sverige vil firdobles i løbet af de næste tre år.

Med de nye kolleger fra Unitail har EG Retail nu mere end 250 medarbejdere i Norden dedikeret til detailbranchen. Heraf arbejder de 40 i Sverige. Men hos EG regner man med at udvide den svenske stab med yderligere 30 ansatte over de næste år. Parterne har indgået aftale om ikke at oplyse yderligere omkring salgspris og øvrige vilkår for transaktionen.

Hos Unitail er man også tilfredse med, at købet er lykkedes, da det giver nye muligheder for nordisk vækst og skala.

"Branchen gennemgår en omfattende strukturel og procesmæssig forandring, hvilket stiller store krav til leverandøren. Sammen med EG bliver vi Skandinaviens største leverandør af konsulentydelser til detailhandlen. Vi har fået bud fra flere sider, men har valgt EG, og med vores samlede erfaringer og kompetencer får vi et meget stærkt og komplet tilbud," siger direktør for Unitail Björn Carlson.

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S