Tidligere Telia-direktør skal lede Adobe i Norden

Skal styre softwaregigantens salg i Danmark, Norge, Sverige og Finland.

Artikel top billede

Stefan Dahlgren, der kommer fra stilling som salgsdirektør for den svenske Telia-koncern, skal fremover lede softwaregigantens salg i Norden.

Dermed har Adobe fået ny nordisk chef, kort tid efter at Mark Zablan i oktober satte sig i spidsen for Adobe i EMEA-regionen.

Inden jobbet som salgsdirektør i Telia var Stefan Dahlgren, der har en karriere på 25 år i it-branchen bag sig, direktør for Bea Systems i Sverige.

Fremover skal han styre Adobes to nordiske divisioner Digital Media og Digital Marketing. Det er ikke kun pakkesoftware. Begge Adobes divisioner arbejder også med cloud-salg via Adobe Creative Cloud og Adobe Marketing Cloud.

"Vi har rigtig godt fat med vores kreative produkter i Norden, og min store opgave bliver at overbevise hele Norden om, at vi har de mest avancerede produkter til optimering af digital markedsføring. Og at de to divisioners produkter ofte appellerer til samme kunde. Vi har et stærkt og kompetent nordisk team, som jeg ser frem til at arbejde sammen med, så vi kan fortsætte virksomhedens udvikling og vokse endnu hurtigere i det nordiske marked," udtaler Stefan Dahlgren i forbindelse med sin ansættelse.

Stefan Dahlgren er tiltrådt i sit nye job.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub