Tidligere Telia-direktør skal lede Adobe i Norden

Skal styre softwaregigantens salg i Danmark, Norge, Sverige og Finland.

Artikel top billede

Stefan Dahlgren, der kommer fra stilling som salgsdirektør for den svenske Telia-koncern, skal fremover lede softwaregigantens salg i Norden.

Dermed har Adobe fået ny nordisk chef, kort tid efter at Mark Zablan i oktober satte sig i spidsen for Adobe i EMEA-regionen.

Inden jobbet som salgsdirektør i Telia var Stefan Dahlgren, der har en karriere på 25 år i it-branchen bag sig, direktør for Bea Systems i Sverige.

Fremover skal han styre Adobes to nordiske divisioner Digital Media og Digital Marketing. Det er ikke kun pakkesoftware. Begge Adobes divisioner arbejder også med cloud-salg via Adobe Creative Cloud og Adobe Marketing Cloud.

"Vi har rigtig godt fat med vores kreative produkter i Norden, og min store opgave bliver at overbevise hele Norden om, at vi har de mest avancerede produkter til optimering af digital markedsføring. Og at de to divisioners produkter ofte appellerer til samme kunde. Vi har et stærkt og kompetent nordisk team, som jeg ser frem til at arbejde sammen med, så vi kan fortsætte virksomhedens udvikling og vokse endnu hurtigere i det nordiske marked," udtaler Stefan Dahlgren i forbindelse med sin ansættelse.

Stefan Dahlgren er tiltrådt i sit nye job.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S