Tidligere Telia-direktør skal lede Adobe i Norden

Skal styre softwaregigantens salg i Danmark, Norge, Sverige og Finland.

Artikel top billede

Stefan Dahlgren, der kommer fra stilling som salgsdirektør for den svenske Telia-koncern, skal fremover lede softwaregigantens salg i Norden.

Dermed har Adobe fået ny nordisk chef, kort tid efter at Mark Zablan i oktober satte sig i spidsen for Adobe i EMEA-regionen.

Inden jobbet som salgsdirektør i Telia var Stefan Dahlgren, der har en karriere på 25 år i it-branchen bag sig, direktør for Bea Systems i Sverige.

Fremover skal han styre Adobes to nordiske divisioner Digital Media og Digital Marketing. Det er ikke kun pakkesoftware. Begge Adobes divisioner arbejder også med cloud-salg via Adobe Creative Cloud og Adobe Marketing Cloud.

"Vi har rigtig godt fat med vores kreative produkter i Norden, og min store opgave bliver at overbevise hele Norden om, at vi har de mest avancerede produkter til optimering af digital markedsføring. Og at de to divisioners produkter ofte appellerer til samme kunde. Vi har et stærkt og kompetent nordisk team, som jeg ser frem til at arbejde sammen med, så vi kan fortsætte virksomhedens udvikling og vokse endnu hurtigere i det nordiske marked," udtaler Stefan Dahlgren i forbindelse med sin ansættelse.

Stefan Dahlgren er tiltrådt i sit nye job.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse