Tidligere Telia-direktør skal lede Adobe i Norden

Skal styre softwaregigantens salg i Danmark, Norge, Sverige og Finland.

Artikel top billede

Stefan Dahlgren, der kommer fra stilling som salgsdirektør for den svenske Telia-koncern, skal fremover lede softwaregigantens salg i Norden.

Dermed har Adobe fået ny nordisk chef, kort tid efter at Mark Zablan i oktober satte sig i spidsen for Adobe i EMEA-regionen.

Inden jobbet som salgsdirektør i Telia var Stefan Dahlgren, der har en karriere på 25 år i it-branchen bag sig, direktør for Bea Systems i Sverige.

Fremover skal han styre Adobes to nordiske divisioner Digital Media og Digital Marketing. Det er ikke kun pakkesoftware. Begge Adobes divisioner arbejder også med cloud-salg via Adobe Creative Cloud og Adobe Marketing Cloud.

"Vi har rigtig godt fat med vores kreative produkter i Norden, og min store opgave bliver at overbevise hele Norden om, at vi har de mest avancerede produkter til optimering af digital markedsføring. Og at de to divisioners produkter ofte appellerer til samme kunde. Vi har et stærkt og kompetent nordisk team, som jeg ser frem til at arbejde sammen med, så vi kan fortsætte virksomhedens udvikling og vokse endnu hurtigere i det nordiske marked," udtaler Stefan Dahlgren i forbindelse med sin ansættelse.

Stefan Dahlgren er tiltrådt i sit nye job.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job