Nyt kinesisk printmærke klar til at indtage Danmark

Kinesisk print-producent med Lenovo-penge vil sammen med distributøren Despec ind på det danske marked. Skarp kanalstrategi skal give 15 procents markedsandel.

Artikel top billede

Selvtilliden er i orden hos Jackson Wang, CEO for den kinesiske printervirksomhed Pantum, der nu sammen med distributøren Despec sætter en offensiv i gang for at vinde det skandinaviske marked.

"Vi er den første kinesiske printerproducent, og jeg mener, vi er den første nye producent på printermarkedet, siden Samsung gik ind på markedet for 13 år siden," siger Jackson Wang.

Men det afskrækker ham ikke fra at have ambitioner om at erobre en markedsandel på 15 procent i Norden. I første omgang på markedet for sort/hvide laserprintere i den lave ende.

"Printerfirmaer henter stadig meget stor profit. Derfor tror vi, at der er plads til os. For i dag går pengene på markedet til ganske få printerfirmaer. Det mener vi ikke, kanalen er tilfreds med, og derfor tror vi, at vi har en chance for at komme ind hos forhandlere. Både hos store og små forhandlere," siger Jackson Wang.

Pantum har sammen med distributøren Despec lagt en strategi for at erobre det danske marked. Det kommer til at ske ved at udvælge ti forhandlere, som kommer til at etablere et brohoved i Danmark. For Pantum ønsker at sælge deres produkter gennem autoriserede forhandlere.

"Vi vil have en udvalgt kanal og ønsker ikke, at det ender i en priskrig. Derfor vil vi sikre vores partnere. Blandt andet bliver vores toner chiplåst for at sikre profit til vores partnere," fortæller Jackson Wang, der er taget til Danmark for at forberede Pantums indtagelse af Skandinavien.

Også hos distributøren Despec tror den nordiske marketingchef Thomas Halby Johansen på Pantums tilgang til markedet.

"Vi undgår, at alt ender på Pricerunner og edbpriser. Det er ikke sundt for kanalen, når der kommer så meget prisfokusering," siger han og oplyser, at Despec her fra starten af februar har fået Pantums printere på lager.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job