Nyt kinesisk printmærke klar til at indtage Danmark

Kinesisk print-producent med Lenovo-penge vil sammen med distributøren Despec ind på det danske marked. Skarp kanalstrategi skal give 15 procents markedsandel.

Artikel top billede

Selvtilliden er i orden hos Jackson Wang, CEO for den kinesiske printervirksomhed Pantum, der nu sammen med distributøren Despec sætter en offensiv i gang for at vinde det skandinaviske marked.

"Vi er den første kinesiske printerproducent, og jeg mener, vi er den første nye producent på printermarkedet, siden Samsung gik ind på markedet for 13 år siden," siger Jackson Wang.

Men det afskrækker ham ikke fra at have ambitioner om at erobre en markedsandel på 15 procent i Norden. I første omgang på markedet for sort/hvide laserprintere i den lave ende.

"Printerfirmaer henter stadig meget stor profit. Derfor tror vi, at der er plads til os. For i dag går pengene på markedet til ganske få printerfirmaer. Det mener vi ikke, kanalen er tilfreds med, og derfor tror vi, at vi har en chance for at komme ind hos forhandlere. Både hos store og små forhandlere," siger Jackson Wang.

Pantum har sammen med distributøren Despec lagt en strategi for at erobre det danske marked. Det kommer til at ske ved at udvælge ti forhandlere, som kommer til at etablere et brohoved i Danmark. For Pantum ønsker at sælge deres produkter gennem autoriserede forhandlere.

"Vi vil have en udvalgt kanal og ønsker ikke, at det ender i en priskrig. Derfor vil vi sikre vores partnere. Blandt andet bliver vores toner chiplåst for at sikre profit til vores partnere," fortæller Jackson Wang, der er taget til Danmark for at forberede Pantums indtagelse af Skandinavien.

Også hos distributøren Despec tror den nordiske marketingchef Thomas Halby Johansen på Pantums tilgang til markedet.

"Vi undgår, at alt ender på Pricerunner og edbpriser. Det er ikke sundt for kanalen, når der kommer så meget prisfokusering," siger han og oplyser, at Despec her fra starten af februar har fået Pantums printere på lager.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job