Nyt kinesisk printmærke klar til at indtage Danmark

Kinesisk print-producent med Lenovo-penge vil sammen med distributøren Despec ind på det danske marked. Skarp kanalstrategi skal give 15 procents markedsandel.

Artikel top billede

Selvtilliden er i orden hos Jackson Wang, CEO for den kinesiske printervirksomhed Pantum, der nu sammen med distributøren Despec sætter en offensiv i gang for at vinde det skandinaviske marked.

"Vi er den første kinesiske printerproducent, og jeg mener, vi er den første nye producent på printermarkedet, siden Samsung gik ind på markedet for 13 år siden," siger Jackson Wang.

Men det afskrækker ham ikke fra at have ambitioner om at erobre en markedsandel på 15 procent i Norden. I første omgang på markedet for sort/hvide laserprintere i den lave ende.

"Printerfirmaer henter stadig meget stor profit. Derfor tror vi, at der er plads til os. For i dag går pengene på markedet til ganske få printerfirmaer. Det mener vi ikke, kanalen er tilfreds med, og derfor tror vi, at vi har en chance for at komme ind hos forhandlere. Både hos store og små forhandlere," siger Jackson Wang.

Pantum har sammen med distributøren Despec lagt en strategi for at erobre det danske marked. Det kommer til at ske ved at udvælge ti forhandlere, som kommer til at etablere et brohoved i Danmark. For Pantum ønsker at sælge deres produkter gennem autoriserede forhandlere.

"Vi vil have en udvalgt kanal og ønsker ikke, at det ender i en priskrig. Derfor vil vi sikre vores partnere. Blandt andet bliver vores toner chiplåst for at sikre profit til vores partnere," fortæller Jackson Wang, der er taget til Danmark for at forberede Pantums indtagelse af Skandinavien.

Også hos distributøren Despec tror den nordiske marketingchef Thomas Halby Johansen på Pantums tilgang til markedet.

"Vi undgår, at alt ender på Pricerunner og edbpriser. Det er ikke sundt for kanalen, når der kommer så meget prisfokusering," siger han og oplyser, at Despec her fra starten af februar har fået Pantums printere på lager.

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S