Direktør for det hele: Visma samler danske selskaber

ERP-producenten vil samle forhandlerforretning og direkte forretning under samme hat.

Artikel top billede

Vismas forhandlere kan forvente at blive kaldt ind til møder den kommende tid.

Hidtil har Visma kørt med separate selskaber, men nu samles hele forretningen under én hat og én direktør. June Mejlgaard, som hidtil har været direktør for serviceforretningen, bliver nu direktør for hele Vismas danske butik.

June Mejlgaard fortæller, at når hun samlende direktør for hele Vismas palette, er en dansk manøvre, som nok hænger sammen med at softwaredelen er den mindste del af forretningen i Danmark.

"Men det, at vi fusionerer Vismas divisioner sker ikke kun i Danmark. Vi gør helt klart det her for at blive stærkere. Noget af det, som er væsentligt, er, at vi er både software- og serviceleverandør. Det kommer vi til at sætte fokus på i fremtiden. Vi bliver bare en stærk enhed i Danmark," siger June Mejlgaard til Channelworld.

Winkompass, Visma Business og Mamut er bare nogle af de ERP-programmer, som den norske ERP-producent Visma har under sin hat. Derudover har Visma også en stor service-forretning, som tager sig af bogføring for kunder.

Selv om June Mejlgaard ikke løfter sløret for mange detaljer fortæller hun dog, at der kommer til at ske forskellige ting i løbet af den nærmeste fremtid.

"Vi vil gerne have fusionen på plads, inden vi informerer. Men når man fusionerer selskaber, sker der altid ændringer. Det kan man ikke undgå," siger hun.

Umiddelbart mener June Mejlgaard dog ikke, at Vismas forhandlere kommer til at opleve den store forskel. Men de skal informeres om ændringen. Derfor indkalder June Mejlgaard også forhandlerne til partnerdage. Første møde er sidst i februar.

"Det bliver Visma Business-partnerne, der kommer ind først. Vi kommer til at tage partnere trinvis efter de løsninger, de laver," siger June Mejlgaard.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job