Direktør for det hele: Visma samler danske selskaber

ERP-producenten vil samle forhandlerforretning og direkte forretning under samme hat.

Artikel top billede

Vismas forhandlere kan forvente at blive kaldt ind til møder den kommende tid.

Hidtil har Visma kørt med separate selskaber, men nu samles hele forretningen under én hat og én direktør. June Mejlgaard, som hidtil har været direktør for serviceforretningen, bliver nu direktør for hele Vismas danske butik.

June Mejlgaard fortæller, at når hun samlende direktør for hele Vismas palette, er en dansk manøvre, som nok hænger sammen med at softwaredelen er den mindste del af forretningen i Danmark.

"Men det, at vi fusionerer Vismas divisioner sker ikke kun i Danmark. Vi gør helt klart det her for at blive stærkere. Noget af det, som er væsentligt, er, at vi er både software- og serviceleverandør. Det kommer vi til at sætte fokus på i fremtiden. Vi bliver bare en stærk enhed i Danmark," siger June Mejlgaard til Channelworld.

Winkompass, Visma Business og Mamut er bare nogle af de ERP-programmer, som den norske ERP-producent Visma har under sin hat. Derudover har Visma også en stor service-forretning, som tager sig af bogføring for kunder.

Selv om June Mejlgaard ikke løfter sløret for mange detaljer fortæller hun dog, at der kommer til at ske forskellige ting i løbet af den nærmeste fremtid.

"Vi vil gerne have fusionen på plads, inden vi informerer. Men når man fusionerer selskaber, sker der altid ændringer. Det kan man ikke undgå," siger hun.

Umiddelbart mener June Mejlgaard dog ikke, at Vismas forhandlere kommer til at opleve den store forskel. Men de skal informeres om ændringen. Derfor indkalder June Mejlgaard også forhandlerne til partnerdage. Første møde er sidst i februar.

"Det bliver Visma Business-partnerne, der kommer ind først. Vi kommer til at tage partnere trinvis efter de løsninger, de laver," siger June Mejlgaard.

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec