Direktør for det hele: Visma samler danske selskaber

ERP-producenten vil samle forhandlerforretning og direkte forretning under samme hat.

Artikel top billede

Vismas forhandlere kan forvente at blive kaldt ind til møder den kommende tid.

Hidtil har Visma kørt med separate selskaber, men nu samles hele forretningen under én hat og én direktør. June Mejlgaard, som hidtil har været direktør for serviceforretningen, bliver nu direktør for hele Vismas danske butik.

June Mejlgaard fortæller, at når hun samlende direktør for hele Vismas palette, er en dansk manøvre, som nok hænger sammen med at softwaredelen er den mindste del af forretningen i Danmark.

"Men det, at vi fusionerer Vismas divisioner sker ikke kun i Danmark. Vi gør helt klart det her for at blive stærkere. Noget af det, som er væsentligt, er, at vi er både software- og serviceleverandør. Det kommer vi til at sætte fokus på i fremtiden. Vi bliver bare en stærk enhed i Danmark," siger June Mejlgaard til Channelworld.

Winkompass, Visma Business og Mamut er bare nogle af de ERP-programmer, som den norske ERP-producent Visma har under sin hat. Derudover har Visma også en stor service-forretning, som tager sig af bogføring for kunder.

Selv om June Mejlgaard ikke løfter sløret for mange detaljer fortæller hun dog, at der kommer til at ske forskellige ting i løbet af den nærmeste fremtid.

"Vi vil gerne have fusionen på plads, inden vi informerer. Men når man fusionerer selskaber, sker der altid ændringer. Det kan man ikke undgå," siger hun.

Umiddelbart mener June Mejlgaard dog ikke, at Vismas forhandlere kommer til at opleve den store forskel. Men de skal informeres om ændringen. Derfor indkalder June Mejlgaard også forhandlerne til partnerdage. Første møde er sidst i februar.

"Det bliver Visma Business-partnerne, der kommer ind først. Vi kommer til at tage partnere trinvis efter de løsninger, de laver," siger June Mejlgaard.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job