Topdirektør skal være med til at styre Elgiganten

Har tidligere været direktør for lingerifirmaet Chantelle og nordisk direktør for Panasonic.

Artikel top billede

Fra 1. marts træder direktøren for den nordiske tv-operatør Boxer, Andrea Gisle Joosen, ind i bestyrelsen for Dixons Retail. Det skriver Channelworlds svenske søstermedie IT24.

Dixon Retail er moderselskabet til blandt andet Elgiganten og Pixmania.

"Jeg er glad for, at Andrea har sagt ja til at træde ind i vores bestyrelse. Hun har en ballast med stor forretningserfaring fra forbrugerelektronikbranchen og et dybt kendskab til den nordiske region med sig," udtaler Dixons besstyrelsesformand, John Allen, i forbindelse med rekrutteringen af Andrea Gisle Joosen.

Ungarskfødte Andrea Gisle Joosen, der har taget sin uddannelse i København, sidder lige nu som direktør for Boxer AB, der driver landbaseret digitalt tv-distribution i Norden, men har en solid karriere bag sig.

Senest var hun nordisk direktør for Panasonic. Hun har også været nordisk direktør for lingeri-firmaet Chantelle og for Twentieth Century Fox Home Entertainment.

Læs mere:

Læses lige nu

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos