Din smartphone kan koste liv på skiferien

Norske eksperter advarer om, at telefoner kan forhindre redningsarbejde på skisportssteder.

Artikel top billede

Hvis du er en vovehals på løjpen, skal du måske overveje at lade din telefon blive hjemme, når du står på ski.

Norske ingeniører mener nemlig, at smartphones kan være med til at gøre det svært at finde forsvunde personer i laviner.

To gange sidste år døde skiløbere, fordi de ikke blev fundet i tide efter at være begravet i store sneskred. Forskerne er ikke færdige med undersøgelserne, men der kan være grund til at give personernes egne telefoner skylden for, at de ikke blev fundet, mener ingeniørerne hos Norges Geotekniske Institutt (NGI).

"I begge tilfælde havde man store problemer med at finde de savnede. Da vi begyndte at lede efter årsagen, skønnede vi, at mobiltelefonen kan have haft en betydelig negativ påvirkning på redningsaktionen," udtaler senioringeniør Kjetil Brattlien ifølge Digi.no.

Norges Geotekniske Institut mener, at telefonernes signaler forstyrrer det elektroniske redningsudstyr. De nyeste smartphones skulle give anledning til de største forstyrelser.

"Det korte af det lange er, at smarttelefoner og andet elektronisk udstyr måske kan forstyrre en redningsaktion så meget, at man ikke finder de eftersøgte i rette tid," siger Kjetil Brattlien.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks