Din smartphone kan koste liv på skiferien

Norske eksperter advarer om, at telefoner kan forhindre redningsarbejde på skisportssteder.

Artikel top billede

Hvis du er en vovehals på løjpen, skal du måske overveje at lade din telefon blive hjemme, når du står på ski.

Norske ingeniører mener nemlig, at smartphones kan være med til at gøre det svært at finde forsvunde personer i laviner.

To gange sidste år døde skiløbere, fordi de ikke blev fundet i tide efter at være begravet i store sneskred. Forskerne er ikke færdige med undersøgelserne, men der kan være grund til at give personernes egne telefoner skylden for, at de ikke blev fundet, mener ingeniørerne hos Norges Geotekniske Institutt (NGI).

"I begge tilfælde havde man store problemer med at finde de savnede. Da vi begyndte at lede efter årsagen, skønnede vi, at mobiltelefonen kan have haft en betydelig negativ påvirkning på redningsaktionen," udtaler senioringeniør Kjetil Brattlien ifølge Digi.no.

Norges Geotekniske Institut mener, at telefonernes signaler forstyrrer det elektroniske redningsudstyr. De nyeste smartphones skulle give anledning til de største forstyrelser.

"Det korte af det lange er, at smarttelefoner og andet elektronisk udstyr måske kan forstyrre en redningsaktion så meget, at man ikke finder de eftersøgte i rette tid," siger Kjetil Brattlien.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job