Din smartphone kan koste liv på skiferien

Norske eksperter advarer om, at telefoner kan forhindre redningsarbejde på skisportssteder.

Artikel top billede

Hvis du er en vovehals på løjpen, skal du måske overveje at lade din telefon blive hjemme, når du står på ski.

Norske ingeniører mener nemlig, at smartphones kan være med til at gøre det svært at finde forsvunde personer i laviner.

To gange sidste år døde skiløbere, fordi de ikke blev fundet i tide efter at være begravet i store sneskred. Forskerne er ikke færdige med undersøgelserne, men der kan være grund til at give personernes egne telefoner skylden for, at de ikke blev fundet, mener ingeniørerne hos Norges Geotekniske Institutt (NGI).

"I begge tilfælde havde man store problemer med at finde de savnede. Da vi begyndte at lede efter årsagen, skønnede vi, at mobiltelefonen kan have haft en betydelig negativ påvirkning på redningsaktionen," udtaler senioringeniør Kjetil Brattlien ifølge Digi.no.

Norges Geotekniske Institut mener, at telefonernes signaler forstyrrer det elektroniske redningsudstyr. De nyeste smartphones skulle give anledning til de største forstyrelser.

"Det korte af det lange er, at smarttelefoner og andet elektronisk udstyr måske kan forstyrre en redningsaktion så meget, at man ikke finder de eftersøgte i rette tid," siger Kjetil Brattlien.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics