Se når kæresten er lystig: Ny digital kjole afslører hende

I fremtiden kan dit humør smitte af på din påklædning.

Artikel top billede

Hvis du spørger de energiske score-eksperter, vil de sikkert fortælle dig, at din date er lun på dig, hvis du ser hende pille ved sine hårlokker, når i er på date. I fremtiden er der måske slet ikke behov for at tolke på hendes kropsprog.

En hollandsk kunstner har fremvist sit kunstprojekt. En kjole der bliver gennemsigtig, i takt med at kvinden bliver mere og mere opstemt.

Der er længe blevet talt om intelligent tøj og det lige så savnomspundne intelligente køleskab, men det er stadig langt fra butikshylderne. Det hollandske projekt er da også kun et kunstprojekt, der næppe er tæt på den nærmeste Vero Moda-butik.
Kjolerne er heller ikke specielt egnet til vaskemaskiner, da de indeholder både trådløs teknologi, LED og ledninger.

Kropsprog v.2

Hollandske Daan Roosegaarde forklarer, at det er et eksperiment, der skal teste sammenspil mellem teknologi og intimitet.

"Så det bliver sociale interaktioner, der afgører hvilken grad af gennemsigtighed stoffet har. Det er med til at skabe en sensuel leg," udtaler Roosegaarde.

Han har skabt selskabskjolerne, der fremstår "normale" ved første øjekast, men som altså bliver mere og mere gennemsigtige i takt med, at kvinden kommer nærmere andre personer og kommunikerer med dem - for til sidst at blive helt gennemsigtig.

Næste generation i hans kollektion indeholder kjoler med læderstropper og lapper, så kjolen uanset sindsstemningen stadig skjuler de meste private områder på kroppen. Tredje generation af tøjlinjen bliver med herretøj.

Se mere på studioroosegaarde.net eller i videoen her:

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub