Microsoft: Glem alt om C5-eksport

Salg af C5-løsninger til udenlandske kunder er fint nok. Men Microsoft har absolut ingen planer om at markedsføre det populære ERP-system uden for Danmarks grænser.

Artikel top billede

Forhandlere, der sælger Microsofts populære økonomisystem C5 til kunder uden for Danmark, skal ikke sætte næsen op efter en programversion, som er tilpasset andre markeder end det danske.

En række forhandlere har i dag udenlandske kunder, som benytter C5. Det kan for eksempel være datterselskaber til danske firmaer, som via C5 indrapporterer til moderselskabet. Men der er også eksempler på kunder i udlandet, som på eget initiativ har taget C5 til sig. Kunderne kan så for eksempel få C5 i en hostet udgave fra en dansk forhandler.

Volumen på de ikke-danske C5-kunder er dog forsvindende, og eksemplerne får heller ikke produktchefen for C5 i Microsoft Danmark, Tine Plambech Pedersen, til at ryste på hånden.

"Det er ikke vores strategi at tage produktet til udlandet, og det har vi ingen planer om at lave om på," siger hun.

Tine Plambech Pedersen peger på, at den nuværende udgave af C5 ikke er tilrettet til de forskellige love og regler om regnskaber, skatter og afgifter, som virksomhederne er underlagt uden for Danmark.

Læs mere:

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S