Microsoft: Glem alt om C5-eksport

Salg af C5-løsninger til udenlandske kunder er fint nok. Men Microsoft har absolut ingen planer om at markedsføre det populære ERP-system uden for Danmarks grænser.

Artikel top billede

Forhandlere, der sælger Microsofts populære økonomisystem C5 til kunder uden for Danmark, skal ikke sætte næsen op efter en programversion, som er tilpasset andre markeder end det danske.

En række forhandlere har i dag udenlandske kunder, som benytter C5. Det kan for eksempel være datterselskaber til danske firmaer, som via C5 indrapporterer til moderselskabet. Men der er også eksempler på kunder i udlandet, som på eget initiativ har taget C5 til sig. Kunderne kan så for eksempel få C5 i en hostet udgave fra en dansk forhandler.

Volumen på de ikke-danske C5-kunder er dog forsvindende, og eksemplerne får heller ikke produktchefen for C5 i Microsoft Danmark, Tine Plambech Pedersen, til at ryste på hånden.

"Det er ikke vores strategi at tage produktet til udlandet, og det har vi ingen planer om at lave om på," siger hun.

Tine Plambech Pedersen peger på, at den nuværende udgave af C5 ikke er tilrettet til de forskellige love og regler om regnskaber, skatter og afgifter, som virksomhederne er underlagt uden for Danmark.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S