Nu får forhandlere lov til at fakturere Office 365

Efter otte måneders tilløb åbner Microsoft nu for at lade forhandlere skrive deres egne fakturaer for Office i skyen. En del forhandlere vil dog holde fast i den nuværende faktureringsmodel.

Artikel top billede

1. marts er skæringsdag for den længe ventede faktureringsmodel, som giver Microsoft-forhandlere mulighed for selv at fakturere kunder, der køber cloud-versionen af Office-pakken, som markedsføres under navnet Office 365.

"Nu introducerer vi Office 365 i vores licensprogram Open, som giver forhandlerne mulighed for selv at sidde på faktureringsforholdet," siger salgschefen for Office 365 i Microsoft Danmark, Thomas Friis Formann.

Microsoft varslede ændringen i salgsmodellen tilbage i juli i fjor under sin partnerkonference i WPC i Toronto. Det skete efter længere tids kritik af, at Microsoft med sin direkte fakturering af cloud-ydelser kortsluttede forhandlernes relation til kunderne. Forventningen var, at den nye salgsmodel ville træde i kraft før nytår. Men det har trukket ud indtil nu.

Den hidtidige faktureringsmodel har betydet, at forhandlerne fik en fast betaling pr. cloudlicens fra Microsoft, men fra næste måned kan forhandlerne på klassisk kanalvis købe Office-licenser via en distributør og sidst, men ikke mindst selv udskrive faktura til kunden og dermed selv få hånd i hanke med pris og indtjening.

Thomas Friis Forman forventer dog, at en del forhandlere vil foretrække den hidtidige model.

"Det vigtige er, at vi nu tilbyder begge modeller til vores forhandlere. Mange partnere er fint tilfredse med den nuværende model, hvor de automatisk får et fee, i stedet for at de selv fakturerer produktet," siger han.

Læs mere:

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest