Nu får forhandlere lov til at fakturere Office 365

Efter otte måneders tilløb åbner Microsoft nu for at lade forhandlere skrive deres egne fakturaer for Office i skyen. En del forhandlere vil dog holde fast i den nuværende faktureringsmodel.

Artikel top billede

1. marts er skæringsdag for den længe ventede faktureringsmodel, som giver Microsoft-forhandlere mulighed for selv at fakturere kunder, der køber cloud-versionen af Office-pakken, som markedsføres under navnet Office 365.

"Nu introducerer vi Office 365 i vores licensprogram Open, som giver forhandlerne mulighed for selv at sidde på faktureringsforholdet," siger salgschefen for Office 365 i Microsoft Danmark, Thomas Friis Formann.

Microsoft varslede ændringen i salgsmodellen tilbage i juli i fjor under sin partnerkonference i WPC i Toronto. Det skete efter længere tids kritik af, at Microsoft med sin direkte fakturering af cloud-ydelser kortsluttede forhandlernes relation til kunderne. Forventningen var, at den nye salgsmodel ville træde i kraft før nytår. Men det har trukket ud indtil nu.

Den hidtidige faktureringsmodel har betydet, at forhandlerne fik en fast betaling pr. cloudlicens fra Microsoft, men fra næste måned kan forhandlerne på klassisk kanalvis købe Office-licenser via en distributør og sidst, men ikke mindst selv udskrive faktura til kunden og dermed selv få hånd i hanke med pris og indtjening.

Thomas Friis Forman forventer dog, at en del forhandlere vil foretrække den hidtidige model.

"Det vigtige er, at vi nu tilbyder begge modeller til vores forhandlere. Mange partnere er fint tilfredse med den nuværende model, hvor de automatisk får et fee, i stedet for at de selv fakturerer produktet," siger han.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S