Nu får forhandlere lov til at fakturere Office 365

Efter otte måneders tilløb åbner Microsoft nu for at lade forhandlere skrive deres egne fakturaer for Office i skyen. En del forhandlere vil dog holde fast i den nuværende faktureringsmodel.

Artikel top billede

1. marts er skæringsdag for den længe ventede faktureringsmodel, som giver Microsoft-forhandlere mulighed for selv at fakturere kunder, der køber cloud-versionen af Office-pakken, som markedsføres under navnet Office 365.

"Nu introducerer vi Office 365 i vores licensprogram Open, som giver forhandlerne mulighed for selv at sidde på faktureringsforholdet," siger salgschefen for Office 365 i Microsoft Danmark, Thomas Friis Formann.

Microsoft varslede ændringen i salgsmodellen tilbage i juli i fjor under sin partnerkonference i WPC i Toronto. Det skete efter længere tids kritik af, at Microsoft med sin direkte fakturering af cloud-ydelser kortsluttede forhandlernes relation til kunderne. Forventningen var, at den nye salgsmodel ville træde i kraft før nytår. Men det har trukket ud indtil nu.

Den hidtidige faktureringsmodel har betydet, at forhandlerne fik en fast betaling pr. cloudlicens fra Microsoft, men fra næste måned kan forhandlerne på klassisk kanalvis købe Office-licenser via en distributør og sidst, men ikke mindst selv udskrive faktura til kunden og dermed selv få hånd i hanke med pris og indtjening.

Thomas Friis Forman forventer dog, at en del forhandlere vil foretrække den hidtidige model.

"Det vigtige er, at vi nu tilbyder begge modeller til vores forhandlere. Mange partnere er fint tilfredse med den nuværende model, hvor de automatisk får et fee, i stedet for at de selv fakturerer produktet," siger han.

Læs mere:

Annonce

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S