Nu får forhandlere lov til at fakturere Office 365

Efter otte måneders tilløb åbner Microsoft nu for at lade forhandlere skrive deres egne fakturaer for Office i skyen. En del forhandlere vil dog holde fast i den nuværende faktureringsmodel.

Artikel top billede

1. marts er skæringsdag for den længe ventede faktureringsmodel, som giver Microsoft-forhandlere mulighed for selv at fakturere kunder, der køber cloud-versionen af Office-pakken, som markedsføres under navnet Office 365.

"Nu introducerer vi Office 365 i vores licensprogram Open, som giver forhandlerne mulighed for selv at sidde på faktureringsforholdet," siger salgschefen for Office 365 i Microsoft Danmark, Thomas Friis Formann.

Microsoft varslede ændringen i salgsmodellen tilbage i juli i fjor under sin partnerkonference i WPC i Toronto. Det skete efter længere tids kritik af, at Microsoft med sin direkte fakturering af cloud-ydelser kortsluttede forhandlernes relation til kunderne. Forventningen var, at den nye salgsmodel ville træde i kraft før nytår. Men det har trukket ud indtil nu.

Den hidtidige faktureringsmodel har betydet, at forhandlerne fik en fast betaling pr. cloudlicens fra Microsoft, men fra næste måned kan forhandlerne på klassisk kanalvis købe Office-licenser via en distributør og sidst, men ikke mindst selv udskrive faktura til kunden og dermed selv få hånd i hanke med pris og indtjening.

Thomas Friis Forman forventer dog, at en del forhandlere vil foretrække den hidtidige model.

"Det vigtige er, at vi nu tilbyder begge modeller til vores forhandlere. Mange partnere er fint tilfredse med den nuværende model, hvor de automatisk får et fee, i stedet for at de selv fakturerer produktet," siger han.

Læs mere:

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S