Det strømmer ind med klager over DRs streaming

Kvaliteten er for svingende, lyder kritikken.

Artikel top billede

DR offentliggør jævnligt de klager, som danskerne indsender. I den seneste opgørelse er der ét gennemgående klagepunkt.

Seerne er trætte af DRs streaming. Kvaliteten svinger for meget.

Flere og flere danskere vælger at se DRs programmer via smarte fjernsyn, telefoner og tablets - og det er med til at sætte DRs teknik under press, udtaler seer- og lytterredaktør Jacob Mollerup ifølge Mediawatch.

I andet halvår af 2012 kom der 557 klager over streaming af DR's programmer. I første halvdel af 2012 var tallet omkring 400.

90 procent af de klager vedrører live-streaming eller streaming fra arkivet (on-demand), hvor der enten er nedbrud eller meget lange buffering perioder. Typisk i DRs peakhours omkring store arrangementer eller ved dramaserier søndag aften.

Den licensbetalte tv- og radiostation kan måske snart leve op til de voksende krav fra seere og lyttere. DR har allerede besluttet, at den tekniske drift af on demand- og livestreaming skal flyttes ud af huset, så eksterne partnere kan sikre en mere stabil kvalitet.

LÆS OGSÅ:

DR lader dig streame direkte fra arkivet

DR endelig klar med HTML5-app

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Anklagemyndigheden

IT-projektleder hos Rigsadvokaten

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job