Det strømmer ind med klager over DRs streaming

Kvaliteten er for svingende, lyder kritikken.

Artikel top billede

DR offentliggør jævnligt de klager, som danskerne indsender. I den seneste opgørelse er der ét gennemgående klagepunkt.

Seerne er trætte af DRs streaming. Kvaliteten svinger for meget.

Flere og flere danskere vælger at se DRs programmer via smarte fjernsyn, telefoner og tablets - og det er med til at sætte DRs teknik under press, udtaler seer- og lytterredaktør Jacob Mollerup ifølge Mediawatch.

I andet halvår af 2012 kom der 557 klager over streaming af DR's programmer. I første halvdel af 2012 var tallet omkring 400.

90 procent af de klager vedrører live-streaming eller streaming fra arkivet (on-demand), hvor der enten er nedbrud eller meget lange buffering perioder. Typisk i DRs peakhours omkring store arrangementer eller ved dramaserier søndag aften.

Den licensbetalte tv- og radiostation kan måske snart leve op til de voksende krav fra seere og lyttere. DR har allerede besluttet, at den tekniske drift af on demand- og livestreaming skal flyttes ud af huset, så eksterne partnere kan sikre en mere stabil kvalitet.

LÆS OGSÅ:

DR lader dig streame direkte fra arkivet

DR endelig klar med HTML5-app

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos