Få pimpet dine gadgets med bryster og lækker lak

Nyt dansk Kickstarter-projekt vil lave lækre gadgets - og gøre en social forskel.

Artikel top billede

Den gamle tradition med at pimpe sin computer med maling og andet tilbehør har fået nyt liv i en aktuel kampagne på Kickstarter.

Det er det danske firma Artme, der bruger den engelske filial af Kickstarter til at starte et gadget-værksted, der skal forskønne - eller i hvert fald personalisere - alt fra spillekonsoller og telefoner til computere og cykler.

Projektet er åbnet for ganske kort tid siden på Kickstarter.

Ved at være blandt de første økonomiske støtter med mellem 150 og 300 kroner kan man eksempelvis sikre sig en udsmykning af sin tablet eller smartphone.

Vil hjælpe udsatte unge

Men der skal mere end blot langes lirede gadgets over disken. Artme har en social bagtanke med at samle ind til sit værksted.

For det første håber firmaet at kunne skabe nogle arbejdspladser i Danmark. For det andet skal firmaet bruges til at tage socialt udsatte unge ind for at give dem et håndværk - og forhåbentlig en 

"Det er et meget seriøst og vigtigt element i vores firma. Jeg har selv arbejdet med unge i mange år med både råd og vejledningen. Som det også kan ses i videoen er Ramin, ham med den ternede skjorte, en af de udsatte unge, som bliver ansat, når dette projektet går igennem," forklarer Tofigh Ahwazian, der har startet firmaet sammen med Cihan Taskin og Anders Skovrup.

Andre unge står på venteliste og vil efter samtaler og screeninger blive inddraget, når der er plads.

Sådan kommer det til at se ud

Produkter, der kommer gennem Artmes værksted, bliver håndmalet og lakeret efter kundens ønsker, så der er tale om unikke produkter.

"Vi mener selv at, det vi laver er en meget unik blanding af kunst og teknologi, som vi blander sammen på en helt ny måde. Vi har tidligere lavet projekter sammen med professionelle kunstnere, og vil også rigtig gerne gøre det i fremtiden".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job