Få pimpet dine gadgets med bryster og lækker lak

Nyt dansk Kickstarter-projekt vil lave lækre gadgets - og gøre en social forskel.

Artikel top billede

Den gamle tradition med at pimpe sin computer med maling og andet tilbehør har fået nyt liv i en aktuel kampagne på Kickstarter.

Det er det danske firma Artme, der bruger den engelske filial af Kickstarter til at starte et gadget-værksted, der skal forskønne - eller i hvert fald personalisere - alt fra spillekonsoller og telefoner til computere og cykler.

Projektet er åbnet for ganske kort tid siden på Kickstarter.

Ved at være blandt de første økonomiske støtter med mellem 150 og 300 kroner kan man eksempelvis sikre sig en udsmykning af sin tablet eller smartphone.

Vil hjælpe udsatte unge

Men der skal mere end blot langes lirede gadgets over disken. Artme har en social bagtanke med at samle ind til sit værksted.

For det første håber firmaet at kunne skabe nogle arbejdspladser i Danmark. For det andet skal firmaet bruges til at tage socialt udsatte unge ind for at give dem et håndværk - og forhåbentlig en 

"Det er et meget seriøst og vigtigt element i vores firma. Jeg har selv arbejdet med unge i mange år med både råd og vejledningen. Som det også kan ses i videoen er Ramin, ham med den ternede skjorte, en af de udsatte unge, som bliver ansat, når dette projektet går igennem," forklarer Tofigh Ahwazian, der har startet firmaet sammen med Cihan Taskin og Anders Skovrup.

Andre unge står på venteliste og vil efter samtaler og screeninger blive inddraget, når der er plads.

Sådan kommer det til at se ud

Produkter, der kommer gennem Artmes værksted, bliver håndmalet og lakeret efter kundens ønsker, så der er tale om unikke produkter.

"Vi mener selv at, det vi laver er en meget unik blanding af kunst og teknologi, som vi blander sammen på en helt ny måde. Vi har tidligere lavet projekter sammen med professionelle kunstnere, og vil også rigtig gerne gøre det i fremtiden".

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job