Få pimpet dine gadgets med bryster og lækker lak

Nyt dansk Kickstarter-projekt vil lave lækre gadgets - og gøre en social forskel.

Artikel top billede

Den gamle tradition med at pimpe sin computer med maling og andet tilbehør har fået nyt liv i en aktuel kampagne på Kickstarter.

Det er det danske firma Artme, der bruger den engelske filial af Kickstarter til at starte et gadget-værksted, der skal forskønne - eller i hvert fald personalisere - alt fra spillekonsoller og telefoner til computere og cykler.

Projektet er åbnet for ganske kort tid siden på Kickstarter.

Ved at være blandt de første økonomiske støtter med mellem 150 og 300 kroner kan man eksempelvis sikre sig en udsmykning af sin tablet eller smartphone.

Vil hjælpe udsatte unge

Men der skal mere end blot langes lirede gadgets over disken. Artme har en social bagtanke med at samle ind til sit værksted.

For det første håber firmaet at kunne skabe nogle arbejdspladser i Danmark. For det andet skal firmaet bruges til at tage socialt udsatte unge ind for at give dem et håndværk - og forhåbentlig en 

"Det er et meget seriøst og vigtigt element i vores firma. Jeg har selv arbejdet med unge i mange år med både råd og vejledningen. Som det også kan ses i videoen er Ramin, ham med den ternede skjorte, en af de udsatte unge, som bliver ansat, når dette projektet går igennem," forklarer Tofigh Ahwazian, der har startet firmaet sammen med Cihan Taskin og Anders Skovrup.

Andre unge står på venteliste og vil efter samtaler og screeninger blive inddraget, når der er plads.

Sådan kommer det til at se ud

Produkter, der kommer gennem Artmes værksted, bliver håndmalet og lakeret efter kundens ønsker, så der er tale om unikke produkter.

"Vi mener selv at, det vi laver er en meget unik blanding af kunst og teknologi, som vi blander sammen på en helt ny måde. Vi har tidligere lavet projekter sammen med professionelle kunstnere, og vil også rigtig gerne gøre det i fremtiden".

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S