Få pimpet dine gadgets med bryster og lækker lak

Nyt dansk Kickstarter-projekt vil lave lækre gadgets - og gøre en social forskel.

Artikel top billede

Den gamle tradition med at pimpe sin computer med maling og andet tilbehør har fået nyt liv i en aktuel kampagne på Kickstarter.

Det er det danske firma Artme, der bruger den engelske filial af Kickstarter til at starte et gadget-værksted, der skal forskønne - eller i hvert fald personalisere - alt fra spillekonsoller og telefoner til computere og cykler.

Projektet er åbnet for ganske kort tid siden på Kickstarter.

Ved at være blandt de første økonomiske støtter med mellem 150 og 300 kroner kan man eksempelvis sikre sig en udsmykning af sin tablet eller smartphone.

Vil hjælpe udsatte unge

Men der skal mere end blot langes lirede gadgets over disken. Artme har en social bagtanke med at samle ind til sit værksted.

For det første håber firmaet at kunne skabe nogle arbejdspladser i Danmark. For det andet skal firmaet bruges til at tage socialt udsatte unge ind for at give dem et håndværk - og forhåbentlig en 

"Det er et meget seriøst og vigtigt element i vores firma. Jeg har selv arbejdet med unge i mange år med både råd og vejledningen. Som det også kan ses i videoen er Ramin, ham med den ternede skjorte, en af de udsatte unge, som bliver ansat, når dette projektet går igennem," forklarer Tofigh Ahwazian, der har startet firmaet sammen med Cihan Taskin og Anders Skovrup.

Andre unge står på venteliste og vil efter samtaler og screeninger blive inddraget, når der er plads.

Sådan kommer det til at se ud

Produkter, der kommer gennem Artmes værksted, bliver håndmalet og lakeret efter kundens ønsker, så der er tale om unikke produkter.

"Vi mener selv at, det vi laver er en meget unik blanding af kunst og teknologi, som vi blander sammen på en helt ny måde. Vi har tidligere lavet projekter sammen med professionelle kunstnere, og vil også rigtig gerne gøre det i fremtiden".

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS