Xerox vil gafle service og printer-salg fra konkurrenterne

Forhandlerkanalen er nøglen til at sætte fut i salget af desktop-printere, supplies og serviceaftaler for print- og kopiproducenten Xerox.

Artikel top billede

Salg af desktop-printere gennem forhandlerkanalen skal på sigt trække gang i salget af papir, toner, blæk og andre printersupplies for print- og kopiproducenten Xerox.

Fra nytår har Xerox flyttet salget af mindre desktop-printer ind under sit forhandlersalg, og det følges op fra 1. april hvor Xerox står klar med fuld kundesuppport på de små printermodeller. Efter sommer følge Xerox op med en række nye modeller af desktop-printere, som skal være med tilat lægge yderligere tryk på markedet.

Kanalchef for Xerox Danmark, Kirsa Christensen, lægger ikke skjul på, at øvelsen - udover at give Xerox-forhandlere større salg - på længere sigt skal resultere i en større markedsandel for Xerox' printersupplies.

"Vi skal sælge nogle printere, før vi kan sælge vores supplies. De seneste tre år har vi ikke haft fokus på salg af desktop-print. Det tager vi så fat på nu," siger Kirsa Christensen.

"Vores print-forretning er i dag på to procent af markedet. Kan vi bare tage en enkelt procent mere, er vi rigtig glade. Men for supplies-delen går vi som minimum efter en fordobling af salget over de næste to til tre år. Forudsætningen er, at vi først får bedre fat i kunderne og udvider deres engagement i vores desktop-produkter, så vi efterfølgende kan vækste vore supplies-forretning.

Den større bredde i produktsortimentet skal ifølge Kirsa Christensen få flere kunder til at lægge hele sin printopgave ud til Xerox-forhandlerne. For at gøre det attraktivt tilbyder Xerox også serviceaftaler som omfatter leverancer af supplies til printerløsninger fra konkurrenter som Brother, Lexmark, Canon og HP.

"Det gør det nemmere for vores forhandlere at gå ud til kunden og overtage service på printere fra andre producenter," siger Kirsa Christensen.

I Danmark har Xerox op mod 80 forhandlere. Otte af dem er dedikerede monobrand-forhandlere, men sde øvrige er fordelt på cirka 20 multibrand-forhandlere og 50 mindre forhandlere, som også har andet end print-produkter på hylderne.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S