Xerox vil gafle service og printer-salg fra konkurrenterne

Forhandlerkanalen er nøglen til at sætte fut i salget af desktop-printere, supplies og serviceaftaler for print- og kopiproducenten Xerox.

Artikel top billede

Salg af desktop-printere gennem forhandlerkanalen skal på sigt trække gang i salget af papir, toner, blæk og andre printersupplies for print- og kopiproducenten Xerox.

Fra nytår har Xerox flyttet salget af mindre desktop-printer ind under sit forhandlersalg, og det følges op fra 1. april hvor Xerox står klar med fuld kundesuppport på de små printermodeller. Efter sommer følge Xerox op med en række nye modeller af desktop-printere, som skal være med tilat lægge yderligere tryk på markedet.

Kanalchef for Xerox Danmark, Kirsa Christensen, lægger ikke skjul på, at øvelsen - udover at give Xerox-forhandlere større salg - på længere sigt skal resultere i en større markedsandel for Xerox' printersupplies.

"Vi skal sælge nogle printere, før vi kan sælge vores supplies. De seneste tre år har vi ikke haft fokus på salg af desktop-print. Det tager vi så fat på nu," siger Kirsa Christensen.

"Vores print-forretning er i dag på to procent af markedet. Kan vi bare tage en enkelt procent mere, er vi rigtig glade. Men for supplies-delen går vi som minimum efter en fordobling af salget over de næste to til tre år. Forudsætningen er, at vi først får bedre fat i kunderne og udvider deres engagement i vores desktop-produkter, så vi efterfølgende kan vækste vore supplies-forretning.

Den større bredde i produktsortimentet skal ifølge Kirsa Christensen få flere kunder til at lægge hele sin printopgave ud til Xerox-forhandlerne. For at gøre det attraktivt tilbyder Xerox også serviceaftaler som omfatter leverancer af supplies til printerløsninger fra konkurrenter som Brother, Lexmark, Canon og HP.

"Det gør det nemmere for vores forhandlere at gå ud til kunden og overtage service på printere fra andre producenter," siger Kirsa Christensen.

I Danmark har Xerox op mod 80 forhandlere. Otte af dem er dedikerede monobrand-forhandlere, men sde øvrige er fordelt på cirka 20 multibrand-forhandlere og 50 mindre forhandlere, som også har andet end print-produkter på hylderne.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks