Service-gruppen snupper kontakten til print-kunder

Printer-firma skifter ud: Både forhandlere og slutkunder skal fremover betjenes af ServiceGruppen.

Artikel top billede

Divisionsdirektør i ServiceGruppen, Kenneth Sverker Nilsson, er glad for de muligheder, som aftalen med Lexmark åbner op for.

Fremover skal Servicegruppen varetage supporten over for printproducenten Lexmarks danske kunder. Fra 1. februar er serviceaftalen overgået til ServiceGruppen.

"Vi har en vision om, at vi skal have kunder for livet. Derfor er denne aftale vigtig for os," siger Lexmarks nordiske service manager Morten Kristiansen til Channelworld.

Han fortæller, at kunder fortsat kan blive betjent af partnere med egen service, men at kunder, der ringer direkte til Lexmark, fremover vil blive betjent af ServiceGruppen.

"Det er vigtigt for os, at vi nu har fået en dansk aftale på plads, som sikrer, at kunderne får god service," siger Morten Kristiansen.

Ifølge Servicegruppens divisionsdirektør Kenneth Sverker Nilsson er aftalen med Lexmark strategisk vigtig.

Blandt andet fordi Servicegruppen håber, at aftalen kan bruges til at få foden indenfor hos kunder med flere services, som ikke har noget med Lexmark at gøre.

"ServiceGruppen varetager også service på udstyr uden for garanti," lyder det.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S