Service-gruppen snupper kontakten til print-kunder

Printer-firma skifter ud: Både forhandlere og slutkunder skal fremover betjenes af ServiceGruppen.

Artikel top billede

Divisionsdirektør i ServiceGruppen, Kenneth Sverker Nilsson, er glad for de muligheder, som aftalen med Lexmark åbner op for.

Fremover skal Servicegruppen varetage supporten over for printproducenten Lexmarks danske kunder. Fra 1. februar er serviceaftalen overgået til ServiceGruppen.

"Vi har en vision om, at vi skal have kunder for livet. Derfor er denne aftale vigtig for os," siger Lexmarks nordiske service manager Morten Kristiansen til Channelworld.

Han fortæller, at kunder fortsat kan blive betjent af partnere med egen service, men at kunder, der ringer direkte til Lexmark, fremover vil blive betjent af ServiceGruppen.

"Det er vigtigt for os, at vi nu har fået en dansk aftale på plads, som sikrer, at kunderne får god service," siger Morten Kristiansen.

Ifølge Servicegruppens divisionsdirektør Kenneth Sverker Nilsson er aftalen med Lexmark strategisk vigtig.

Blandt andet fordi Servicegruppen håber, at aftalen kan bruges til at få foden indenfor hos kunder med flere services, som ikke har noget med Lexmark at gøre.

"ServiceGruppen varetager også service på udstyr uden for garanti," lyder det.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg