Service-gruppen snupper kontakten til print-kunder

Printer-firma skifter ud: Både forhandlere og slutkunder skal fremover betjenes af ServiceGruppen.

Artikel top billede

Divisionsdirektør i ServiceGruppen, Kenneth Sverker Nilsson, er glad for de muligheder, som aftalen med Lexmark åbner op for.

Fremover skal Servicegruppen varetage supporten over for printproducenten Lexmarks danske kunder. Fra 1. februar er serviceaftalen overgået til ServiceGruppen.

"Vi har en vision om, at vi skal have kunder for livet. Derfor er denne aftale vigtig for os," siger Lexmarks nordiske service manager Morten Kristiansen til Channelworld.

Han fortæller, at kunder fortsat kan blive betjent af partnere med egen service, men at kunder, der ringer direkte til Lexmark, fremover vil blive betjent af ServiceGruppen.

"Det er vigtigt for os, at vi nu har fået en dansk aftale på plads, som sikrer, at kunderne får god service," siger Morten Kristiansen.

Ifølge Servicegruppens divisionsdirektør Kenneth Sverker Nilsson er aftalen med Lexmark strategisk vigtig.

Blandt andet fordi Servicegruppen håber, at aftalen kan bruges til at få foden indenfor hos kunder med flere services, som ikke har noget med Lexmark at gøre.

"ServiceGruppen varetager også service på udstyr uden for garanti," lyder det.

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S