Ny direktør: SEC Dataccom kan miste EMC-agentur

Ny nordisk direktør skal kopiere EMC's svenske succes til resten af Norden.

Artikel top billede

Der er en grund til, at svenske Robert Ekström nu bliver chef for EMC i Norden og Baltikum.

"Det hænger sammen med, at vi har lykkedes med at gøre det, vi har stræbt efter på det svenske marked, hvor vi har fordoblet vores omsætning og vores markedsandel," fortæller Robert Ekström til Channelworlds svenske søstermedie IT24.

Robert Ekström fortæller, at EMC i Sverige havde en omsætning på mere end en milliard svenske kroner i 2012. Markedsandelen for ekstern lagring nåede ifølge IDC-tal  op på 35 procent.

Det er for at udbrede den succes, at Robert Ekström fra 1. januar har været chef for Danmark, Grønland, Island, Norge, Finland, Sverige og de baltiske lande.

Robert Ekström fortæller, at det er hans ambition at kunne starte en rejse, der ligner den svenske, i hvert af de andre nordiske lande.

"Det indebærer, at vi kommer til at have et ekstremt fokus på partnere, som skal drive EMC's markedsandel," siger han.

EMC's nye nordiske chef er dog opmærksom på, at han ikke bare kan tromle den svenske model ud over de andre lande.

"Vi kan selvfølgelig ikke gøre det, nøjagtig som vi har gjort i Sverige. Nogle lande ligner måske det, vi har her, men vi har ikke en generel model," siger han.

Som et mere generelt instrument til at få markedsandelene i vejret i Norden påtænker Robert Ekström også at udvide samarbejdet med pan-nordiske partnere som Atea og Proact.

Han vil også se på distributørerne, hvor EMC i Danmark samarbejder med SEC Datacom.

"Skal vi arbejde med en i hvert land, eller skal vi have en pannordisk? I dag arbejder vi med Arrow i de fleste lande, men vi har ikke noget pannordisk syn på distribution," lyder det fra EMC's nye nordiske chef.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S