Ny direktør: SEC Dataccom kan miste EMC-agentur

Ny nordisk direktør skal kopiere EMC's svenske succes til resten af Norden.

Artikel top billede

Der er en grund til, at svenske Robert Ekström nu bliver chef for EMC i Norden og Baltikum.

"Det hænger sammen med, at vi har lykkedes med at gøre det, vi har stræbt efter på det svenske marked, hvor vi har fordoblet vores omsætning og vores markedsandel," fortæller Robert Ekström til Channelworlds svenske søstermedie IT24.

Robert Ekström fortæller, at EMC i Sverige havde en omsætning på mere end en milliard svenske kroner i 2012. Markedsandelen for ekstern lagring nåede ifølge IDC-tal  op på 35 procent.

Det er for at udbrede den succes, at Robert Ekström fra 1. januar har været chef for Danmark, Grønland, Island, Norge, Finland, Sverige og de baltiske lande.

Robert Ekström fortæller, at det er hans ambition at kunne starte en rejse, der ligner den svenske, i hvert af de andre nordiske lande.

"Det indebærer, at vi kommer til at have et ekstremt fokus på partnere, som skal drive EMC's markedsandel," siger han.

EMC's nye nordiske chef er dog opmærksom på, at han ikke bare kan tromle den svenske model ud over de andre lande.

"Vi kan selvfølgelig ikke gøre det, nøjagtig som vi har gjort i Sverige. Nogle lande ligner måske det, vi har her, men vi har ikke en generel model," siger han.

Som et mere generelt instrument til at få markedsandelene i vejret i Norden påtænker Robert Ekström også at udvide samarbejdet med pan-nordiske partnere som Atea og Proact.

Han vil også se på distributørerne, hvor EMC i Danmark samarbejder med SEC Datacom.

"Skal vi arbejde med en i hvert land, eller skal vi have en pannordisk? I dag arbejder vi med Arrow i de fleste lande, men vi har ikke noget pannordisk syn på distribution," lyder det fra EMC's nye nordiske chef.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S