Ny direktør: SEC Dataccom kan miste EMC-agentur

Ny nordisk direktør skal kopiere EMC's svenske succes til resten af Norden.

Artikel top billede

Der er en grund til, at svenske Robert Ekström nu bliver chef for EMC i Norden og Baltikum.

"Det hænger sammen med, at vi har lykkedes med at gøre det, vi har stræbt efter på det svenske marked, hvor vi har fordoblet vores omsætning og vores markedsandel," fortæller Robert Ekström til Channelworlds svenske søstermedie IT24.

Robert Ekström fortæller, at EMC i Sverige havde en omsætning på mere end en milliard svenske kroner i 2012. Markedsandelen for ekstern lagring nåede ifølge IDC-tal  op på 35 procent.

Det er for at udbrede den succes, at Robert Ekström fra 1. januar har været chef for Danmark, Grønland, Island, Norge, Finland, Sverige og de baltiske lande.

Robert Ekström fortæller, at det er hans ambition at kunne starte en rejse, der ligner den svenske, i hvert af de andre nordiske lande.

"Det indebærer, at vi kommer til at have et ekstremt fokus på partnere, som skal drive EMC's markedsandel," siger han.

EMC's nye nordiske chef er dog opmærksom på, at han ikke bare kan tromle den svenske model ud over de andre lande.

"Vi kan selvfølgelig ikke gøre det, nøjagtig som vi har gjort i Sverige. Nogle lande ligner måske det, vi har her, men vi har ikke en generel model," siger han.

Som et mere generelt instrument til at få markedsandelene i vejret i Norden påtænker Robert Ekström også at udvide samarbejdet med pan-nordiske partnere som Atea og Proact.

Han vil også se på distributørerne, hvor EMC i Danmark samarbejder med SEC Datacom.

"Skal vi arbejde med en i hvert land, eller skal vi have en pannordisk? I dag arbejder vi med Arrow i de fleste lande, men vi har ikke noget pannordisk syn på distribution," lyder det fra EMC's nye nordiske chef.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job