Ny direktør: SEC Dataccom kan miste EMC-agentur

Ny nordisk direktør skal kopiere EMC's svenske succes til resten af Norden.

Artikel top billede

Der er en grund til, at svenske Robert Ekström nu bliver chef for EMC i Norden og Baltikum.

"Det hænger sammen med, at vi har lykkedes med at gøre det, vi har stræbt efter på det svenske marked, hvor vi har fordoblet vores omsætning og vores markedsandel," fortæller Robert Ekström til Channelworlds svenske søstermedie IT24.

Robert Ekström fortæller, at EMC i Sverige havde en omsætning på mere end en milliard svenske kroner i 2012. Markedsandelen for ekstern lagring nåede ifølge IDC-tal  op på 35 procent.

Det er for at udbrede den succes, at Robert Ekström fra 1. januar har været chef for Danmark, Grønland, Island, Norge, Finland, Sverige og de baltiske lande.

Robert Ekström fortæller, at det er hans ambition at kunne starte en rejse, der ligner den svenske, i hvert af de andre nordiske lande.

"Det indebærer, at vi kommer til at have et ekstremt fokus på partnere, som skal drive EMC's markedsandel," siger han.

EMC's nye nordiske chef er dog opmærksom på, at han ikke bare kan tromle den svenske model ud over de andre lande.

"Vi kan selvfølgelig ikke gøre det, nøjagtig som vi har gjort i Sverige. Nogle lande ligner måske det, vi har her, men vi har ikke en generel model," siger han.

Som et mere generelt instrument til at få markedsandelene i vejret i Norden påtænker Robert Ekström også at udvide samarbejdet med pan-nordiske partnere som Atea og Proact.

Han vil også se på distributørerne, hvor EMC i Danmark samarbejder med SEC Datacom.

"Skal vi arbejde med en i hvert land, eller skal vi have en pannordisk? I dag arbejder vi med Arrow i de fleste lande, men vi har ikke noget pannordisk syn på distribution," lyder det fra EMC's nye nordiske chef.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S