Danskere sad til højbords med HP's topchef

To danske it-forhandlere kom ved sidste uges partnerkonference helt tæt på HP's Meg Whitman. Se her hvem de er, og hvad de talte med HP-bossen om.

Artikel top billede

Ved HP's globale partnerkonference i Las Vegas i sidste uge kom to danske forhandlere helt tæt på HP-topchefen, Meg Whitman.

Allerede på konferencens første dag var direktør Jan Misser fra Allerød-forhandleren Datacon sammen med ganske få særligt udvalgte kolleger fra blandt andet Korea, Brasilien og Canada inviteret til en eksklusiv middag, hvor de spisende HP-gæster kunne tale frit fra leveren direkte til Meg Whitman.

"Jeg fik oprindelig invitationen for et par måneder siden og lagde ikke så meget i det. Jeg troede egentlig, at det var et større cocktailparty. Men det viste sig at være en middag for 12 udvalgte HP-partnere. I alt var vi måske 20 mennesker i lokalet, og jeg havde endda Meg Whitman til bords," fortæller Jan Misser.

Under middagen blev der blandt andet talt om HP's genfundne kærlighed til it-kanalen og de partnere, som HP efter eget udsagn vil give en større rolle og et større økonomisk udbytte ved salget af hardwaregigantens produkter og løsninger.

"Sammenlignet med de andre deltagere er vi i Datacon en meget lille fisk, så jeg blev ærligt talt ret ydmyg. Men Meg Whitman havde en meget jordbunden facon, og hendes sidste bemærkning var, at hun arbejder på at få fingrene helt ned i substansen, og at det kun er os forhandlere, der kan hjælpe HP med at forbedre sig," siger Jan Misser.

Han fik dermed på første hånd bekræftet, at HP mener sit commitment til kanalen alvorligt.

"Jeg skal være ærlig og sige, at det jo ikke er første gang, en producent taler pænt og længe om, hvor vigtige forhandlerne er. Men jeg må sige, at jeg faktisk tror på, hvad hun siger," lyder det fra Datacon-direktøren.

En anden dansk forhandler, som fik lejlighed til at præsentere sig direkte over for HP's top-chef, var - måske ikke overraskende - forhandlerkæmpen Atea. I løbet af konferencen havde koncernchef Claus Hougesen faktisk hele to møder med Meg Whitman - hver af cirka en times varighed. Om hvordan man bruger en time sammen med topfiguren i et verdens største selskaber, fortæller Claus Hougesen:

"Vi taler om, hvordan vores samarbejde kan blive bedre. Det er slet ikke atomfysik, men derimod en meget jordnær snak om, hvordan vi sammen kan blive bedre i markedet," siger Claus Hougesen.

I respekt for fortroligheden med samarbejdspartneren er både Jan Misser og Atea-chef Hougesen meget sparsommelige med at give detaljer om deres møde med HP-topchefen. Men undervejs faldt i hvert fald et par helt konkrete spørgsmål på plads som direkte udløber af adgangen til HP's absolutte top-niveau.

Læs mere:

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car