Softwareforhandleren Crayon køber sig til vækst

Direktør Frank Mortensen: Vi vil være verdens førende på licenser.

Artikel top billede

Med opkøbet af det britiske konsulenthus Fast fortsætter norske Inmeta Crayon sin ekspansion på det europæiske marked for software asset management (SAM) og licenssalg.

Crayon har sat sig som mål at blive hverken mere eller mindre end verdens førende på sit område, og det britiske opkøb er en vigtigt brik i udviklingen. Med købet af Fast øger Grayon sin samlede omsætning med godt 50 millioner kroner og øger bemandingen med 25 medarbejdere.

Crayon er i forvejen repræsenteret i Norge, Danmark, Sverige, Finland, Tyskland, Frankrig og Dubai og går altså nu også ind i Storbritannien.

Crayons danske direktør Frank Mortensen betegner det britisk selskab som en "veletableret SAM-virksomhed" med en kundebase på godt 1.000 kunder.

Han fortæller, at det er planen at udbrede dele af det britiske forretnings-setup til resten af koncernen, ligesom man på det britiske marked vil udvide forretningen til også at omfatte det licensalg, som Crayon står for i de øvrige lande.

Det er kun et lille år siden, at Crayon overtog den danske forhandler A Gain og på den måde blev en væsentligt spiller på det danske marked.

Læs mere:

Lessor Group

Business Analyst for our Danløn Scrum team

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead End User Services

Københavnsområdet

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S