Softwareforhandleren Crayon køber sig til vækst

Direktør Frank Mortensen: Vi vil være verdens førende på licenser.

Artikel top billede

Med opkøbet af det britiske konsulenthus Fast fortsætter norske Inmeta Crayon sin ekspansion på det europæiske marked for software asset management (SAM) og licenssalg.

Crayon har sat sig som mål at blive hverken mere eller mindre end verdens førende på sit område, og det britiske opkøb er en vigtigt brik i udviklingen. Med købet af Fast øger Grayon sin samlede omsætning med godt 50 millioner kroner og øger bemandingen med 25 medarbejdere.

Crayon er i forvejen repræsenteret i Norge, Danmark, Sverige, Finland, Tyskland, Frankrig og Dubai og går altså nu også ind i Storbritannien.

Crayons danske direktør Frank Mortensen betegner det britisk selskab som en "veletableret SAM-virksomhed" med en kundebase på godt 1.000 kunder.

Han fortæller, at det er planen at udbrede dele af det britiske forretnings-setup til resten af koncernen, ligesom man på det britiske marked vil udvide forretningen til også at omfatte det licensalg, som Crayon står for i de øvrige lande.

Det er kun et lille år siden, at Crayon overtog den danske forhandler A Gain og på den måde blev en væsentligt spiller på det danske marked.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S