Softwareforhandleren Crayon køber sig til vækst

Direktør Frank Mortensen: Vi vil være verdens førende på licenser.

Artikel top billede

Med opkøbet af det britiske konsulenthus Fast fortsætter norske Inmeta Crayon sin ekspansion på det europæiske marked for software asset management (SAM) og licenssalg.

Crayon har sat sig som mål at blive hverken mere eller mindre end verdens førende på sit område, og det britiske opkøb er en vigtigt brik i udviklingen. Med købet af Fast øger Grayon sin samlede omsætning med godt 50 millioner kroner og øger bemandingen med 25 medarbejdere.

Crayon er i forvejen repræsenteret i Norge, Danmark, Sverige, Finland, Tyskland, Frankrig og Dubai og går altså nu også ind i Storbritannien.

Crayons danske direktør Frank Mortensen betegner det britisk selskab som en "veletableret SAM-virksomhed" med en kundebase på godt 1.000 kunder.

Han fortæller, at det er planen at udbrede dele af det britiske forretnings-setup til resten af koncernen, ligesom man på det britiske marked vil udvide forretningen til også at omfatte det licensalg, som Crayon står for i de øvrige lande.

Det er kun et lille år siden, at Crayon overtog den danske forhandler A Gain og på den måde blev en væsentligt spiller på det danske marked.

Læs mere:

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird