Softwareforhandleren Crayon køber sig til vækst

Direktør Frank Mortensen: Vi vil være verdens førende på licenser.

Artikel top billede

Med opkøbet af det britiske konsulenthus Fast fortsætter norske Inmeta Crayon sin ekspansion på det europæiske marked for software asset management (SAM) og licenssalg.

Crayon har sat sig som mål at blive hverken mere eller mindre end verdens førende på sit område, og det britiske opkøb er en vigtigt brik i udviklingen. Med købet af Fast øger Grayon sin samlede omsætning med godt 50 millioner kroner og øger bemandingen med 25 medarbejdere.

Crayon er i forvejen repræsenteret i Norge, Danmark, Sverige, Finland, Tyskland, Frankrig og Dubai og går altså nu også ind i Storbritannien.

Crayons danske direktør Frank Mortensen betegner det britisk selskab som en "veletableret SAM-virksomhed" med en kundebase på godt 1.000 kunder.

Han fortæller, at det er planen at udbrede dele af det britiske forretnings-setup til resten af koncernen, ligesom man på det britiske marked vil udvide forretningen til også at omfatte det licensalg, som Crayon står for i de øvrige lande.

Det er kun et lille år siden, at Crayon overtog den danske forhandler A Gain og på den måde blev en væsentligt spiller på det danske marked.

Læs mere:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    AI Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S