Overskud efter opkøb: Næsten for godt til at være sandt

Sjællandske opkøb har givet bonus for nordjysk forhandler, der nu igen kigger på ekspansion.

Artikel top billede

Direktøren er tilfreds. Sidste år købte Frank Andersen fra den nordjyske forhandler Labtech Data to butikker i København. Og det har givet bonus."Vi kommer ud med et godt resultat, som jeg er stolt af. Rent faktisk er de to butikker, som vi købte, afskrevet, og de med i regnskabet og har allerede efter et halvt år tjent flere penge, end de har kostet," siger Frank Andersen.

Han fortæller, at han samtidig er bange for, at det næsten går lidt for godt.

"Træerne vokser jo ikke ind i himlen, selv om det godt kan synes sådan lige nu. Vi må jo være forberedt på, at vi får et slag på et tidspunkt," siger han.

Men selv om han fastholder, at man skal være ydmyg, så afholder det ham ikke fra, at være i gang med yderligere ekspansion af Labtech-kæden.

Labtech har allerede 2 butikker i Aalborg, men planlægger at åbne en ny butik i det store butikscenter City Syd enten til april eller til maj.

"Bilka og alle de store butikker ligger derude. Det er der, det sner. Vi har allerede lejet butikken," fortæller Frank Andersen, der ikke er bange for at blive kvast af de store butikker som ComputerCity, Bilka og Fona, der allerede har butikker i området.

Han fortæller at det ikke er salg af produkter, der skal holde butikken i butikscenteret i luften, men derimod service og reparation.

"Og så har råd til, at vi opfatter butikken i City Syd som centrallager. Vi har mere plads derude, end vi har i vore andre butikker. Så det skal nok gå," lyder det optimistisk fra Frank Andersen.

Labtech Data har i dag syv butikker. Dem fem ligger i det nordjyske potnummersegment, men de to sidste ligger i henholdsvis Rungsted og Valby.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse