"Game of Thrones" - en økonomisk succes på grund af fildeling?

Instruktør af populær tv-serie: Vi drager nytte af piraterne.

Artikel top billede

Foto: Peasap/Flickr

"Game of Thrones" blev sidste års mest fildelte tv-serie. Samtidig er den populære serie en ret god forretning for producenten HBO. Så spørgsmålet om hønen og ægget ligger lige for.

Er pirateriet en økonomisk drivkraft - eller er pirateri blot en naturlig følge af økonomisk succes?

En af seriens instruktører gav i sidste uge fildelingen en del af æren for "Game of Thrones"-successen. David Petrarca er på en konference citeret for at sige, at serier som "Game of Thrones" lever godt af den omtale og hype, som fildeling skaber, og at serierne drager økonomisk fordel af omtalen.

"Det er sådan, den slags serier overlever," sagde David Petrarca ifølge TheAge.

Han måtte dog senere modificere eller nedtone den pointe, da kommentaren ramte nettets jungletrommer - og sandsynligvis hans arbejdsgivers kontor, hvor man næppe ønsker at rose ulovlig fildeling for noget som helst.

Noget om snakken?

Efter konferencen måtte Petrarca hurtigt udtale, at han ikke støtter ulovlig fildeling, og at ingen - ifølge ham - vinder på, at der fildeles.

For kort tid siden var HBO ellers ude at fortælle, at antallet af solgte dvd'er af sæson to af "Game of Thrones" kommer til at slå alle HBO-rekorder. Om det er en direkte effekt af fildeling, er der ikke bevis for, men der er tilbagevendende dokumentation for, at fildeling kan være gavnligt og ikke skadeligt for underholdningsbrancherne.

I forbindelse med "Game of Thrones" bliver den store interesse for at fildele serien også kædet sammen med, at HBO ikke har gjort det helt nemt for sine kunder at få adgang. I USA kræver det kabel-tv-abonnement at se serien, hvilket sidste år startede en lille protestbevægelse, der tiggede HBO om nemmere at få lov til at købe adgang til serien.

Her i Norden har ankomsten af HBO Nordic gjort det en del nemmere lovligt at få adgang til serien. Også når sæson 3 af "Game of Thrones" begynder i denne måned.

LÆS OGSÅ:

Så besværligt er det at være filmbruger i Danmark

LB Forsikring

Senior Software Engineer til Online

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S