"Jeg vil helst glemme Microsofts køb af Navision"

Dansk softwareudvikler og Navision-specialist revser Microsoft for indimellem at tage "politiske" beslutninger, der ændrer forhandleres og softwareudvikleres arbejdsvilkår overnight.

Artikel top billede

Navision-veteranen Per Mogensen har næsten et kvart århundredes erfaring med udvikling af software til Microsoft Dynamics. Han er i dag 47 år og bor i Atlanta i USA sammen med Susanne Priess.

Hvad holder du mest af ved it-branchen?

Muligheden for at løse en opgave bedre, mere præcist og på meget kortere tid, som kunderne ellers kan bruge måneder på. Den konstante forandring og nye muligheder er både en udfordring og en styrke, fordi der altid kommer nye og bedre muligheder.

Og hvad bryder du dig mindst om?

Monopolet og politiske belutninger taget af store firmaer, der ødelægger eller ændrer spillereglerne overnight. Et eksempel er det meget successfulde ISV-system for Microsoft Dynamics NAV. Med få måneders varsel retter Microsoft priser og krav, som det kommer til at tage år at implementere. Og det er ikke ISV'erne, som tjener milliarder af dollar.

Hvad er du mest stolt af i din karriere?

At have arbejdet i PC&C (Navision Software) i de tidlige år. Den viden og de opgaver, jeg fik, var med til at give mig uvurderlig viden til siden at få andre job og starte mit eget firma.

Og hvad vil du helst glemme?

At Microsoft har købt Navision.

Hvilken person i it-branchen har betydet mest for dig?

Peter Bang, Torben Wind, Jesper Balser, Rene Stockner. Alt, jeg har arbejdet med, er centreret om Navision.

Hvad ville du lave i dag, hvis du helt frit kunne vælge dit drømmejob?

Det, som jeg laver nu. At have mit eget firma, udvikle software, træne kunder og skabe partnerkontakter er meget interessant.

Hvad er den lige nu den største trussel mod it-branchen?

Monopolers politiske beslutninger, som ændrer spilleregler baseret på få personers beslutninger.

Hvordan tackler du arbejdspres?

Når jeg beslutter, at dagen er omme, slukker jeg computeren. Men jeg har ikke noget problem med om nødvendigt at arbejde 16 timer om dagen. Bare jeg kan slukke alt et par dage om måneden og lave noget helt andet.

Hvordan kobler du af?

Offroading, hiking, camping, opleve nye steder og prøve at bo og arbejde forskellige steder i verden.

Hvad laver du om ti år?

Det er et svært spørgsmål. Jeg kan godt lide, hvad jeg laver nu, men jeg håber at tjene penge nok til at kunne arbejde nogle færre timer og have mere tid til at slappe af.

Læs mere:

Danskere dominerer Dynamics-hitliste
25 år med Navision

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job