IBM's kvindelige top-chef er billig i drift

IBM betaler CEO og bestyrelsesformand Ginni Rometty under det halve af, hvad forgængeren Sam Palmisano fik for sin indsats.

Artikel top billede

I januar 2012 skrev Virginia "Ginni" Rometty sig ind i historiebøgerne som den første kvinde, der står i spidsen for it-mastodonten IBM.

For sin ulejlighed fik Rometty ifølge Norske digi.no løn og aktiepakker til en værdi af 16,2 millioner dollar eller 93 millioner danske kroner. Det er omkring en fordobling af, hvad hun fik i jobbet som IBM's salgsdirektør.

Tallene fremgår af IBM's rapportering til det amerikanske finanstilsyn. Men om det er den globale økonomiske krise, Romettys køn eller bare hendes evner, der har været afgørende under lønforhandlingerne, melder historien ikke noget om. I hvert fald er hendes løn i dag mindre end halvdelen af, hvad forgængeren Sam Palmisano fik for sin indsats.

I sit seneste år på posten hævede Palmisano en hyre på 37,1 millioner dollar - 213 millioner danske kroner - hvoraf en stor del blev udbetalt som IBM-aktier.

Set fra IBM-aktionærernes synspunkt har Ginni Rometty ellers gjort det godt. Siden hendes tiltræden er IBM's aktier steget med 12 procent - heraf alene syv procent siden jul.

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S