Sådan sælger forhandlere software uden at røre en finger

Tech Data bruger Wupti.com som spydspids. Nu hopper forhandlere på distributørens elektroniske softwaredistribution.

Artikel top billede

Det boks-løse salg af software gennem kanalen er i fokus. Also Actebis købte for nylig aktiemajoriteten i hollandske Atomblock, som har udviklet et system til elektronisk software-distribution.

Tech Data lancerede for seks måneder siden deres løsning, Activate-here. Nu går Tech Data ud og fortæller, at de første forhandlere er gået i luften med systemet.

Wupti.com kører som første store spiller med Tech Datas nye modul til onlinesalg af software. Det er en løsning, hvor forhandleren har integret Activate-here fuldstændig i deres webshop.

"Vi har solgt ESD med Activate-here siden november, og vi ser store muligheder i løsningen, særligt i forbindelse med den netop lancerede Office 2013, der jo er medieløs. Derfor har kunden ikke samme behov for den fysiske pakke længere " udtaler indkøbschef Peter Loch fra Wupti.com.

Med Activate-here leverer Wupti.com derfor kun et downloadlink og en produktnøgle, som kunden modtager inden for 60 minutter, fra købet er foretaget.

Hos Tech Data er det softwaredirektør Thomas Christensen, der har ansvaret for Activate-here. Han fortæller, at Tech Data nu har 10 projekter kørende på deres løsning.

"Der er også en masse mindre partnere, der er i gang med implementeringen lige nu," hævder han.

Activate-here er designet, så løsningen kan køre som et plugin på forhandlernes web-shop. Det betyder, at selve købet reelt foregår på Tech Datas system, men systemet er integreret, således at kunden ikke opdager det.

"Vi leverer et helt framework, som er styret via XML og andre standarder. Vi sørger for at levere en licensnøgle til kunden og sørger for faktureringen helt tilbage til Microsoft. Det er et fuldstændig whitelabel-system," siger Thomas Christensen.

I dag er det fortrinsvis Microsoft-produkter, der sælges gennem systemet, men der kommer flere til, fortæller Thomas Christensen.

Han fremhæver at fordelen ved Activate-here er, at det sømløse automatiske salg kan give forhandleren tid til at koncentrere sig om de mere komplicerede licenssalg.

"Jeg synes, at det er et rigtigt godt kanalværktøj, hvor vi tager nogle omkostninger ud af processen. Det klarer det hele automatisk og er også koblet op mod vores kreditgodkendelse. Det er et værdiskabende værktøj," lyder det fra Thomas Christensen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory