Smart mus kan både styre din pc og stuens fladskærm

Ego! Smartmous lader dig tage din identitet med fra computer til computer.

Artikel top billede

Betjen alle dine Bluetooth-gadgets med Ego! Smartmouse.

Den gode gamle computermus har fået en knivspids innovation i nyt projekt på Kickstarter.com.

Et firma søger kapital til at gøre det muligt hurtigt og problemløst at bruge den samme trådløse mus til hjemmets mange gadgets.

Ego! Smartmouse ligner som udgangspunkt en traditionel skrivebordsmus, men i musemaven gemmer sig Bluetooth-teknologi og hukommelse, så man kan tage sin "identitet" med sig fra gadget til gadget. Tanken er, at alt der kan tilgås via Bluetooth, kan tage imod input fra den smarte mus. I teorien skulle man altså kunne betjene både sin pc, sin bærbare og sin spillekonsol med samme enhed. Og overføre filer mellem enhederne trådløst via musen. Musen findes med mellem to og otte GB flash hukommelse - og ekstra plads i skyen.

Læs mere om Ego! Smartmouse og opfinderne hos Laura Sapiens via Kickstarter.

Brug den foran fjerneren

Men Ego! Smartmouse skal ikke kun opfattes som en universel fjernbetjening.

En anden kernefunktion er, at musen både skal fungere på skrivebordet - og håndholdt foran for eksempel fjernsynet som man kender fra de moderne spilkonsoller.

Det vil sige med indbygget accelerometer, kompas, gyroskop, berøringsfølsom sensor og kamera.

Musen er bygget på et Linux OS og skulle både være pc- og Mac-kompatibel.

Eftersom musen kommer til at indeholde en del personlige informationer, vil det også blive muligt at fjernlåse den, hvis den falder i andres hænder. På samme måde som det kendes fra Apples "Find My iPhone".

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS