Forhandlere: Kunderne fravælger Windows 8

Metro-brugerfladen skræmmer kunderne, lyder det fra danske forhandlere.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Microsoft kan have noget af en udfordring i at få sparket gang i salget af Windows 8. Det antyder danske forhandlere og pc-byggere, som Channelworld har talt med.

"Alle de computere, vi selv bygger og sælger, lægger vi Windows 7 på. For det er det kunderne vil have," siger Tommy Høj fra Høj Data i Nordjylland.

Han erkender, at hans kunder måske er lidt mere konservative end andre steder, men synes alligevel, at det er markant.

"Jeg ringede til vores leverandør og spurgte, hvor mange Windows 8-licenser jeg egentlig havde købt og leveret. Og det kunne tælles på en hånd," siger han.

Heller ikke hos den sjællandske erhvervsforhandler Netsolutions oplever salgsdirektør Oktay Ilgöy, at kunderne skriger efter Windows 8.

"Selv om maskinerne er preloaded med Windows 8, spørger alle vores kunder, om de kan downgrade til Windows 7. Det virker, som om Windows 8 er noget, de helst vil springe over," siger Oktay Ilgöy og fortsætter:

"Kunderne er meget nervøse omkring Windows 8 og især brugerfladen. Det er alt for nyt til, at de tør hoppe ud i det. De kunder, der har prøvet at teste det, har ikke fået en positiv oplevelse. Selvfølgelig er det nok også et spørgsmål om vane. Men folk synes, brugerfladen er irriterende og svær at finde ud af."

Hos pc-byggeren AV Distribution har man også mærket, at kunderne efterspørger Windows 7 i stedet for Windows 8. Direktør Evald Nørtoft fortæller, at langt de fleste maskiner, som AV Distribution bygger, bliver leveret med Windows 7.

"Vi har fået flere nye butikker som kunder. Jeg tror, det skyldes, at vi leverer computerne med det styresystem, som kunderne vil have," siger Evald Nørtoft.

En af de nye kunder, som AV Distribution har høstet, er netop Høj Data i Nordjylland.

"Vi laver selv stationære computere. Men vores kunder vil også gerne have Windows 7 på de bærbare. Derfor har vi lavet en aftale med AV Distribution, fordi de kan levere maskiner med Windows 7," siger Tommy Høj.

Han fortæller, at selv når kunderne vælger at købe bærbare, hvor der er installeret Windows 8, må han hjælpe dem til at få en brugerflade, der ligner Windows 7.

"Vi har fundet et sharewareprogram, der gør, at kunderne kan få en brugerflade, der ligner Windows 8 med startknap og det hele. Men det er lidt åndssvagt, at Microsoft ikke selv har sørget for, at det kan blive sådan," lyder det undrende fra Tommy Høj.


Fravælger kunderne Windows 8? Skriv til redaktionen. Vi lytter gerne til dine erfaringer.
Skriv til redaktionen@channelworld.dk

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job