Forhandlere: Kunderne fravælger Windows 8

Metro-brugerfladen skræmmer kunderne, lyder det fra danske forhandlere.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Microsoft kan have noget af en udfordring i at få sparket gang i salget af Windows 8. Det antyder danske forhandlere og pc-byggere, som Channelworld har talt med.

"Alle de computere, vi selv bygger og sælger, lægger vi Windows 7 på. For det er det kunderne vil have," siger Tommy Høj fra Høj Data i Nordjylland.

Han erkender, at hans kunder måske er lidt mere konservative end andre steder, men synes alligevel, at det er markant.

"Jeg ringede til vores leverandør og spurgte, hvor mange Windows 8-licenser jeg egentlig havde købt og leveret. Og det kunne tælles på en hånd," siger han.

Heller ikke hos den sjællandske erhvervsforhandler Netsolutions oplever salgsdirektør Oktay Ilgöy, at kunderne skriger efter Windows 8.

"Selv om maskinerne er preloaded med Windows 8, spørger alle vores kunder, om de kan downgrade til Windows 7. Det virker, som om Windows 8 er noget, de helst vil springe over," siger Oktay Ilgöy og fortsætter:

"Kunderne er meget nervøse omkring Windows 8 og især brugerfladen. Det er alt for nyt til, at de tør hoppe ud i det. De kunder, der har prøvet at teste det, har ikke fået en positiv oplevelse. Selvfølgelig er det nok også et spørgsmål om vane. Men folk synes, brugerfladen er irriterende og svær at finde ud af."

Hos pc-byggeren AV Distribution har man også mærket, at kunderne efterspørger Windows 7 i stedet for Windows 8. Direktør Evald Nørtoft fortæller, at langt de fleste maskiner, som AV Distribution bygger, bliver leveret med Windows 7.

"Vi har fået flere nye butikker som kunder. Jeg tror, det skyldes, at vi leverer computerne med det styresystem, som kunderne vil have," siger Evald Nørtoft.

En af de nye kunder, som AV Distribution har høstet, er netop Høj Data i Nordjylland.

"Vi laver selv stationære computere. Men vores kunder vil også gerne have Windows 7 på de bærbare. Derfor har vi lavet en aftale med AV Distribution, fordi de kan levere maskiner med Windows 7," siger Tommy Høj.

Han fortæller, at selv når kunderne vælger at købe bærbare, hvor der er installeret Windows 8, må han hjælpe dem til at få en brugerflade, der ligner Windows 7.

"Vi har fundet et sharewareprogram, der gør, at kunderne kan få en brugerflade, der ligner Windows 8 med startknap og det hele. Men det er lidt åndssvagt, at Microsoft ikke selv har sørget for, at det kan blive sådan," lyder det undrende fra Tommy Høj.


Fravælger kunderne Windows 8? Skriv til redaktionen. Vi lytter gerne til dine erfaringer.
Skriv til redaktionen@channelworld.dk

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS