Forhandlere: Kunderne fravælger Windows 8

Metro-brugerfladen skræmmer kunderne, lyder det fra danske forhandlere.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Microsoft kan have noget af en udfordring i at få sparket gang i salget af Windows 8. Det antyder danske forhandlere og pc-byggere, som Channelworld har talt med.

"Alle de computere, vi selv bygger og sælger, lægger vi Windows 7 på. For det er det kunderne vil have," siger Tommy Høj fra Høj Data i Nordjylland.

Han erkender, at hans kunder måske er lidt mere konservative end andre steder, men synes alligevel, at det er markant.

"Jeg ringede til vores leverandør og spurgte, hvor mange Windows 8-licenser jeg egentlig havde købt og leveret. Og det kunne tælles på en hånd," siger han.

Heller ikke hos den sjællandske erhvervsforhandler Netsolutions oplever salgsdirektør Oktay Ilgöy, at kunderne skriger efter Windows 8.

"Selv om maskinerne er preloaded med Windows 8, spørger alle vores kunder, om de kan downgrade til Windows 7. Det virker, som om Windows 8 er noget, de helst vil springe over," siger Oktay Ilgöy og fortsætter:

"Kunderne er meget nervøse omkring Windows 8 og især brugerfladen. Det er alt for nyt til, at de tør hoppe ud i det. De kunder, der har prøvet at teste det, har ikke fået en positiv oplevelse. Selvfølgelig er det nok også et spørgsmål om vane. Men folk synes, brugerfladen er irriterende og svær at finde ud af."

Hos pc-byggeren AV Distribution har man også mærket, at kunderne efterspørger Windows 7 i stedet for Windows 8. Direktør Evald Nørtoft fortæller, at langt de fleste maskiner, som AV Distribution bygger, bliver leveret med Windows 7.

"Vi har fået flere nye butikker som kunder. Jeg tror, det skyldes, at vi leverer computerne med det styresystem, som kunderne vil have," siger Evald Nørtoft.

En af de nye kunder, som AV Distribution har høstet, er netop Høj Data i Nordjylland.

"Vi laver selv stationære computere. Men vores kunder vil også gerne have Windows 7 på de bærbare. Derfor har vi lavet en aftale med AV Distribution, fordi de kan levere maskiner med Windows 7," siger Tommy Høj.

Han fortæller, at selv når kunderne vælger at købe bærbare, hvor der er installeret Windows 8, må han hjælpe dem til at få en brugerflade, der ligner Windows 7.

"Vi har fundet et sharewareprogram, der gør, at kunderne kan få en brugerflade, der ligner Windows 8 med startknap og det hele. Men det er lidt åndssvagt, at Microsoft ikke selv har sørget for, at det kan blive sådan," lyder det undrende fra Tommy Høj.


Fravælger kunderne Windows 8? Skriv til redaktionen. Vi lytter gerne til dine erfaringer.
Skriv til redaktionen@channelworld.dk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS