Forhandlere: Kunderne fravælger Windows 8

Metro-brugerfladen skræmmer kunderne, lyder det fra danske forhandlere.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Microsoft kan have noget af en udfordring i at få sparket gang i salget af Windows 8. Det antyder danske forhandlere og pc-byggere, som Channelworld har talt med.

"Alle de computere, vi selv bygger og sælger, lægger vi Windows 7 på. For det er det kunderne vil have," siger Tommy Høj fra Høj Data i Nordjylland.

Han erkender, at hans kunder måske er lidt mere konservative end andre steder, men synes alligevel, at det er markant.

"Jeg ringede til vores leverandør og spurgte, hvor mange Windows 8-licenser jeg egentlig havde købt og leveret. Og det kunne tælles på en hånd," siger han.

Heller ikke hos den sjællandske erhvervsforhandler Netsolutions oplever salgsdirektør Oktay Ilgöy, at kunderne skriger efter Windows 8.

"Selv om maskinerne er preloaded med Windows 8, spørger alle vores kunder, om de kan downgrade til Windows 7. Det virker, som om Windows 8 er noget, de helst vil springe over," siger Oktay Ilgöy og fortsætter:

"Kunderne er meget nervøse omkring Windows 8 og især brugerfladen. Det er alt for nyt til, at de tør hoppe ud i det. De kunder, der har prøvet at teste det, har ikke fået en positiv oplevelse. Selvfølgelig er det nok også et spørgsmål om vane. Men folk synes, brugerfladen er irriterende og svær at finde ud af."

Hos pc-byggeren AV Distribution har man også mærket, at kunderne efterspørger Windows 7 i stedet for Windows 8. Direktør Evald Nørtoft fortæller, at langt de fleste maskiner, som AV Distribution bygger, bliver leveret med Windows 7.

"Vi har fået flere nye butikker som kunder. Jeg tror, det skyldes, at vi leverer computerne med det styresystem, som kunderne vil have," siger Evald Nørtoft.

En af de nye kunder, som AV Distribution har høstet, er netop Høj Data i Nordjylland.

"Vi laver selv stationære computere. Men vores kunder vil også gerne have Windows 7 på de bærbare. Derfor har vi lavet en aftale med AV Distribution, fordi de kan levere maskiner med Windows 7," siger Tommy Høj.

Han fortæller, at selv når kunderne vælger at købe bærbare, hvor der er installeret Windows 8, må han hjælpe dem til at få en brugerflade, der ligner Windows 7.

"Vi har fundet et sharewareprogram, der gør, at kunderne kan få en brugerflade, der ligner Windows 8 med startknap og det hele. Men det er lidt åndssvagt, at Microsoft ikke selv har sørget for, at det kan blive sådan," lyder det undrende fra Tommy Høj.


Fravælger kunderne Windows 8? Skriv til redaktionen. Vi lytter gerne til dine erfaringer.
Skriv til redaktionen@channelworld.dk

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S